هزینه هر جلسه حضوری برای بررسی و مشاوره پرونده شما در شهرداری، 250 تومان
هزینه یک ربع مکالمه تلفنی و مشاوره با پیام رسان با کارشناس خبره مسائل شهرداری، 38 تومان
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
حضرت علی (ع): مشورت کننده، در آستانه موفقیت است
مشاوره امور شهرداری پروژه های بزرگ

لزوم مشاوره با توجه به ضوابط دائما در حال تغییر شهرداری

همواره نکات و مسائل ظریفی هستند که نتایج و اثرات فوق العاده ای بر جای می گذارند. و راز موفقیت برخی افراد توجه به این ظرایف است.

عوارض شهرداری و هزینه های تغییر کاربری، اخذ پروانه و اخذ پایانکار همواره یکی از مهمترین و بزرگترین هزینه های یک سرمایه گذار در سرمایه گذاری پروزه های بزرگ ساختمانی است. گاهی اوقات هزینه ای که سرمایه گذار به شهرداری می پردازد به یک سوم یا یک چهارم کل سرمایه گذاری وی می رسد!

یک سرمایه گذار با اصول مهندسی ساخت و ساز و خرید املاک و مستغلات و نحوه فروش آنها به خوبی آشناست یا اینکه از مهندسین فراوانی در این خصوص استفاده می کند، اما برای این بخش مهم  از هزینه های خود آیا فکری کرده است؟

آیا شهرداری ها کاملا قانونمند اداره می شوند و مصوبات و بخشنامه های آنان همواره ثابت می باشد؟ آیا می توان گفت مدیران شهرداری سلیقه های شخصی خود را وارد کار نمی کنند و همه چیز وفق اصول خدشه ناپذیر پیش می رود؟

بله. شرایط به گونه ای است که در پروژه های بزرگ که میلیاردها تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، حضور مشاور امور شهرداری به صورت پر رنگ و دائمی یک نیاز اساسی است. زیرا:

  • ضوابط درآمدی شهرداری بسیار پیچیده بوده و دائما در حال تغییر می باشد. و نا آگاهی و عدم تسلط به آنها، هزینه های شهرداری یک پروژه را تا چندین برابر افزایش می دهد. در حالی که گاهی اوقات صرف اطلاع از یک ضابطه، رقم قابل ملاحظه ای صرفه جویی را بدنبال دارد.
  • متاسفانه افراد خیلی معدودی از پرسنل شهرداری ها ضوابط خود شهرداری را نمی دانند و یا وفق ضوابط اقدام نمی کنند. این گونه رفتار اثرات زیادی بر روی یک پروژه بزرگ خواهد گذاشت و شاید حتی آنرا از توجیه اقتصادی خارج کند!
  • چیدمان کاربری ها، سطح اشغال ها، پارکینگ ها و مانند آن بر روی عوارض شهرداری اثر زیادی دارد و می توان با انتخاب بهینه از نوع چیدمان و عوارض متعلقه، سود آوری پروژه را حداکثر نمود

مثال

به این مثال ها توجه نمایید:

بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است از اخذ عوارض اشغال معبر توسط شهرداری مطلع نباشند یا آنرا نکته بی اهمیتی بدانند. در حالیکه این عوارض متاسفانه یا خوشبختانه (از منظر شهروندان و رهگذران) بسیار گران است و برای مدت طولانی اشغال بخشی از معبر برای کارگاه ساختمانی، به میلیارد تومان برسد!  در حالیکه علم به این نکته و رعایت برخی نکات در میزان عرض معبر اشغال شده و زمان آن که کار سختی هم نیست، این عوارض را بشدت کاهش می دهد.

یا اینکه برخی سرمایه گذاران ممکن است به این نکته که افزایش ارتفاع طبقات چقدر عوارض شهرداری را هنگام پایانکار افزایش می دهد توجه کافی ننمایند و بعد از ساخت بنا با فاکتور شهرداری که پر از ارقام نجومی است روبرو شوند. در حالیکه این افزایش ارتفاع طبقات چندان در قیمت فروش نهایی واحد تجارتی تاثیر ندارد. یک مشاور خبره می تواند با محاسبه دقیق، تصمیم بهینه را پیشنهاد کند.

ادارات، ارگان ها و شرکتهای دولتی

ادارات و ارگان ها نیز در تعاملاتی که با شهرداری مشهد دارند می توانند از وجود مشاوران خبره و مطلع به امور شهرداری استفاده نمایند، تا سریعتر، آسان تر و ارزان تر به هدف مد نظر خویش برسند.

مشاوران اطمینان شرق

ما به عنوان تیمی مطلع از ضوابط شهرداری مشهد، آماده عقد قرارداد و حضور منظم در جلسات تصمیم گیری پروژه های بزرگ، از مرحله اخذ پروانه تا پایان کار ساختمانی و اخذ پایانکار بهره برداری، هستیم. امیدواریم بدین ترتیب و بر اساس ضوابط قانونی صرفه جویی زیادی در میزان عوارض و جرائم صورت پذیرد.

 

 

 

اهمیت حضور دائمی مشاور امور شهرداری در پروژه های ساختمانی بزرگ
5 (100%) 1 vote
درباره سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار عموم شهروندان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل و مشاور است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

مشاوران اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش کار دارید، می توانید از طریق واتس آپ با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود