با برگزاری جلسه حضوری برای بررسی و مشاوره پرونده خود در شهرداری، سریعتر به هدف خواهید رسید
هزینه یک ربع مکالمه تلفنی و مشاوره با کارشناس خبره مسائل شهرداری، 50 تومان
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
حضرت علی (ع): مشورت کننده، در آستانه موفقیت است
محاسبه پروانه

محاسبه عوارض پروانه و پایانکار برای کنترل محاسبات شهرداری

با توجه به سابقه و تجربه اعضای “مشاوران اطمینان شرق” در زمینه محاسبات عوارض شهرداری مشهد، این ظرفیت و توان وجود دارد که در زمینه محاسبه و برآورد عوارض شهرداری، چه هنگام صدور پروانه و چه هنگام صدور پایانکار یا گواهی عدم خلاف، اقدام نماییم.

این برآورد حقوق شهرداری در مواقع زیر می تواند نیاز شما باشد:

 • اطلاع از میزان وجوهی که می بایست به شهرداری بپردازید، قبل از آنکه نسبت به اخذ پروانه اقدام عملی نمایید.
 • اطلاع از میزان وجوهی که می بایست به شهرداری بپردازید، قبل از آنکه نسبت به ساخت اضافه بنا مازاد بر پروانه و یا تغییر کاربری اقدام نمایید (توصیه می کنیم با اطلاعات خوب نسبت به ساخت مازاد بر پروانه اقدام نمایید در غیر اینصورت با مشکلات بزرگی از جانب شهرداری روبرو خواهید شد، که دریافت فیش با مبلغ سنگین از طرف شهرداری که توجیه اقتصادی کار شما را از بین می برد، می تواند یک مورد آن باشد).
 • برآورد عوارض شهرداری به عنوان یکی از پایه های اساسی هزینه ها، هنگام تهیه طرح های توجیهی ساختمانی
 • برآورد نرخ روز پروانه ساختمانی در دعاوی فی مابین مالک با شهرداری یا دعاوی بین دو شخص یا دو سرمایه گذار.
 • محاسبه عوارض پروانه یا پایانکار به نرخ سالهای قبل، در موارد مورد نیاز مانند هنگامی که مودی وجهی را سالها قبل به شهرداری پرداخت نموده است اما پایانکار یا پروانه صادر نشده است.
 • کمک و مشاوره به کارشناسان محترم دادگستری هنگام ارزش گذاری نرخ روز یا نرخ سالهای قبل گواهی های صادره شهرداری

برای درخواست خدمات فوق می توانید با یکی از راههای ارتباطی درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

آرامش هنگام پرداخت عوارض شهرداری

با برگزاری جلسه مشاوره و بررسی پرونده با ما، با فکری آسوده و آرامش از اینکه وجهی غیر معمول به شهرداری مشهد نمی پردازید، نسبت به پرداخت عوارض پروانه و پایانکار ملک خود اقدام نمایید.

اکنون شهرداری قیمت های منطقه ای 96 را اعمال می کند یا 94؟

کتابچه های قیمت منطقه ای 95 و قیمت منطقه ای 94 توسط سازمان امور مالیاتی (دارایی) تهیه و ابلاغ شده است که در بخش محصولات این وب سایت می توانید آنرا تهیه نمایید.

اما ببینیم شیوه کار شهرداری مشهد به چه صورت است؟

قیمت منطقه ای 95 در شهرداری مشهد اجرایی و ابلاغ شده است. و محاسبات درآمدی مثل عوارض (پذیره تجارتی، زیربنای مسکونی) تغییر کاربری تجارتی، کسری پارکینگ، واحد اضافه و بالکن با قیمت های منطقه ای سال 95 که در بخش محصولات این وب سایت، کتابچه آن قابل دانلود است انجام می شود (تاریخ بروز رسانی 96/10/30) .

لازم به توضیح است برای سال 96 دفترچه جداگانه ای تهیه نشده است و تنها ضابطه ای به این صورت اعلام شده که “85 درصد قیمت های منطقه ای سال 95 برای قیمت منطقه ای سال 96 استفاده شود”. یعنی قیمت های منطقه ای 96 پانزده درصد ارزانتر از قیمت های منطقه ای 95 می باشد که شهرداری مشهد جدا از آن، مستقیما بر اساس آخرین دفترچه ارزش معاملاتی موجود اقدام به محاسبه عوارض و حقوق خویش می نماید.

اما شیوه عمل شهرداری مشهد:

شهرداری هم محاسبه با قیمت های منطقه ای سال 95 را انجام می دهد و هم محاسبه با ضوابط و قیمت های سال 94، و این دو را مقایسه می کند و در صورتی که افزایش قیمت کمتر از 9 درصد باشد قیمت های 95 را عمل می کند و گرنه بر روی قیمت های سال 94 افزایش 9 درصدی را اعمال می کند و فاکتور می دهد.

عوارض نوسازی و عمران شهری مشهد نیز با قیمت های منطقه ای سال 93 محاسبه و اخذ می گردد (فعلا تا تاریخ 96/10/30).

 

چنانچه در خصوص نحوه محاسبات پرونده شهرداری مشهد سوالی دارید، در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه اعلام تا پاسخ دهیم. ارسال دیدگاه نیاز به عضویت در سایت ندارد.

 

 

4.5
06
درباره سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار عموم شهروندان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل و مشاور است.

17 دیدگاه در محاسبه عوارض پروانه یا پایانکار در شهرداری مشهد
 1. سلام
  زمینی واقع در امام رضا (فلکه ضد) به متراژ90 متر مربع که ارزش زمین تقریبا متری 2.5میلیون تومان است.تراکم متوسط-هزینه های شهرداری جهت ساخت و ساز 3 واحد چقدر خواهد شد؟
  روش آنلاین یک قیمت نجومی داد

  • سيد مجتبي فرشچي 2 ژانویه 2018 در 18:14 پاسخ

   سلام. توجه داشته باشید که برای محاسبه و برآورد هزینه پروانه ساخت و ساز، در فرمول مربوطه در صفحه محاسبه آنلاین هزینه پروانه می بایست قیمت منطقه ای را درج نمایید، نه ارزش زمین را. قیمت منطقه ای بر اساس دفترچه قیمت منطقه ای (که دفترچه ارزش معاملاتی نیز گفته می شود) تعیین می شود.
   اگر ملک شما در حاشیه خیابان امام رضا (ع) قرار دارد به جای قیمت منطقه ای عدد 250000 ریال را وارد کنید و حوزه درآمدی را نیز 1 بزنید. و اگر در فرعی ها قرار دارد لازم است طی یک جلسه حضوری خدمت شما باشیم و برآورد هزینه پروانه ملک شما را محاسبه و اعلام کنیم: جلسه مشاوره حضوری
   بهرحال اگر قصد دارید تصمیمی برای ساخت و ساز بگیرید اولین کاری که می بایست انجام دهید مشاوره با خبرگان مسائل شهرداری است.

 2. سلام با عنایت به اصلاحیه تبصره سه ماده 64 قانون مالیاتهای مستقیم سال 94 در خصوص ارزش منطقه ای و هم چنین ابلاغیه 85درصدی، دارایی محل طبق ضوابط جدیدشاخص را معابر 12 متری قرار داده و به ازای هر متری 2درصد افزایش و کاهش را دارد که خود مستلزم محاسبات پیچیده بوده فلذا جهت سهولت آیا می توان ماخذ محاسبه را شورای شهر تصویب نمایدو کلا قیمت منطقه ای را کنار گذاشت. البته به جز محاسبه نوسازی .
  ممنون
  حتما جواب ایمیل شود

  • سید مجتبی فرشچی 16 سپتامبر 2018 در 12:01 پاسخ

   سلام؛ من جایی ندیده ام که شهرداری و شورا ملزم باشند حتما از قیمت منطقه ای دارایی برای اخذ عوارض و جرایم ساختمانی استفاده کنند. اگر راهکار دیگری برای محاسبات درآمدی سراغ دارند، در شورا تصویب و اجرا کنند.
   عوارض نوسازی مساله اش تفاوت می کند.

 3. با سلام
  منزلی را در محدوده امام هادی به متراژ ۲۷۰ متر خریداری نموده ام که وکالت فروش دارد و چون منزل پایان کار ندارد می گویند سند نمی خورد.سند موجود سال ۷۷ است‌ و عوارض شهرداری پرداخت شده است . هزینه های شهرداری و پایان کار برای انتقال سند تقریبا چقدر می شود؟؟
  .

  • سید مجتبی فرشچی 15 اکتبر 2018 در 16:45 پاسخ

   سلام. به دلیل جزئیات خیلی زیاد نمی توان برآورد قیمت اعلام کرد.
   شما کافی است به یکی از دفاتر پیشخوان شهرسازی مراجعه و درخواست پایانکار بدهید. می آیند و ملک را برداشت می کنند، قطعا پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارجاع خواهد خورد. بهرحال بعد از مدتی شهرداری فاکتور بدهی شما را صادر می کند. اگر خواستید پرداخت کنید و اگر دیدید امکانش نیست، بگذارید کنار پرونده را.
   البته اگر مغازه هم دارید این کار را نکنید زیرا شهرداری از طریق پلمپ مغازه برای اخذ عوارض به شما فشار می آورد. اما اگر در منزل سکونت دارید و مغازه هم ندارید مشکلی پیش نمیاد. هر چه زودتر بدهید بدهی شهرداری را بهتر است

 4. متشکر از سایت خوب تان

 5. سلام خسته نباشید هزینه مجوز ساخت در محدوده پنجتن و گلشهر چقدر است

  • سید مجتبی فرشچی 30 اکتبر 2018 در 13:24 پاسخ

   سلام. در این محدوده ها که شهرداری چی ها به آنها محدوده های کم برخوردار شهر می گویند (عمدتا مناطق 3، 4 ، 5 و 6 شهرداری مشهد)، هزینه های پروانه بسیار کمتر از مناطق برخوردار شهر است. شاید در حدود یک چهارم یا حتی کمتر (با فرض مساحت عرصه برابر در منطقه کم برخوردار یا منطقه برخوردار).
   اگر برآورد پروانه را می خواهید از منو خدمات این وب سایت، محاسبه آنلاین عوارض پروانه را کلیک نمایید. در یک جلسه مشاوره حضوری هم می توانیم برآورد را برایتان حساب کنیم.

 6. سلام
  من زیاد تو مسائل مربوط به بحث پروانه و عوارض و مواردی که بالا فرمودین وارد نیستم
  فقط ملکی تو منطقه ثامن نزدیک دویست متر مسکونی دارم و برای تعمیر اقدام به گرفتن پروانه کردم…حدود بیست میلیون تومان بابت صدور پروانه از من خواستند…میخواستم بدونم واقعا اینقدر باید برای یه پروانه تعمیرات پرداخت کنم…
  لطفاً جوابمو به ایمیلم بفرستین ممنونم

  • سید مجتبی فرشچی 14 دسامبر 2018 در 14:20 پاسخ

   سلام. تعمیر داخلی ساختمان نیاز به پروانه ندارد (وقتی که زیربنای ساختمان تغییر نمی کند). اما تجدید بنا یا توسعه بنا (مثلا یک طبقه مازاد) نیاز به پروانه ساختمانی دارد و هزینه اش هم بستگی به نوع توسعه بنا دارد.
   این هزینه که گفته می شود منظور هزینه ای است که شهرداری می گیرد. اگر معبر شما حدود 12 متری باشد، عوارض پروانه تجدید بنا وفق ضوابط حدود 20 میلیون تومان می شود.
   در یک جلسه حضوری می توانید اطلاعات کامل دریافت نمایید. برای درخواست جلسه با ما ارتباط بگیرید.

 7. سلام ، بنده جهت اخذ پروانه ساختمان اقدام کردم ، ملک واقع در کارخانه قند ابکوه،250متر عرصه و تراکم زیاد،هزینه طبق ضابطه حدودا 27میلیون شد،جهت طبقه اضافی، 2 طبقه اضافی به متراژ 300متر (هر طبقه 150متر) و پیشروی طولی 2متر،کلا 440متر مازاد بر ضابطه گرفتم،که 300میلیون با تخفیف 24درصد پرداخت کردم و تقریبا 310میلیون دادم،میخواستم بدونم با تخفیف و صلح نامه نیم پپریم با توجه به قیمت منطقه ای 290000 ریال درسته؟ و آیا تخفیف 24در صد ،300میلیون اعمال شده؟
  ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي 3 آوریل 2019 در 17:28 پاسخ

   سلام بر شما و سال نو مبارک، عوارض طبقه اضافه و پیشروی طولی بر اساس پپریم محاسبه می شود نه پی. بنابراین برای کنترل محاسبات شما نیاز به قیمت پپریم ملک شما است.
   شما تقریبا متری 680 هزار تومان بابت طبقه و پیشروی طولی داده اید. به نظر خیلی خوب میاد و درست.
   با وجود این موج گرانی اخیر در بازار مسکن و سایر اجناس، هنوز شهرداری مشهد افزایش قیمتی اعمال نکرده. در پرداخت وجه به شهرداری و گرفتن مجوزهای خود وقت را از دست ندهید!

   • ممنون مهندس،ببخشید سال نو شما هم مبارک،
    جناب مهندس 300میلیون با تخفیف 24درصد دادم،تخفیف 300 میلیون،تقریبا 70میلیون نمیشه؟ نگرانی من از همینه که تخفیف اعمال نشده،یعنی 380 دادم که میشه حدودا متری 840

    • سيد مجتبي فرشچي 3 آوریل 2019 در 19:56 پاسخ

     راهش این است که قیمت پپریم ملک خود را بپرسید و از آنجایی که گفتید نیم پپریم پرداخت کرده اید، پپریم ملک خود را با متری حدودا 1.7 میلیون تومان مقایسه کنید. اگر پپریم شما نزدیک به 1.7 بود درسته.

 8. با سلام
  لطفا اگر ممکنه در خصوص نحوه دریافت پروانه ساختمان مکان آموزشی در بلوار توس مشهد و نحوه محاسبه هزینه های دریافت پرواته ساختمان و تخفیفها و تقسیط ها برای اماکن آمورشی عیر انتفاعی مقداری توضیح فرمایید .

  • سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 02:52 پاسخ

   سلام. جزئیات زیادی مطرح است. آیا در وضعیت فعلی شما پایانکار دارید؟ زیرا در بلوار توس اکثر املاک سند هم ندارند و قولنامه ای هستند.
   اما در کل پروانه آموزشی تعرفه نسبتا مناسبی دارد و قابل تقسیط است


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتس آپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

1
سلام. چنانچه قصد سفارش کار دارید، می توانید از طریق واتس آپ با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by