هزینه هر جلسه حضوری برای بررسی و مشاوره پرونده شما در شهرداری، 250 تومان
هزینه یک ربع مکالمه تلفنی و مشاوره با پیام رسان با کارشناس خبره مسائل شهرداری، 38 تومان
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
حضرت علی (ع): مشورت کننده، در آستانه موفقیت است
مصوبات کمیسیون ماده 5

کمیسیون ماده 5 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی- مشهد

1-کمیسیون ماده 5:

بر اساس قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری کشور وظیفه کمیسیون ماده 5 این‌گونه تعریف‌شده است: بررسـی و تصویب طرح تفصیلی و هرگونه تغییرات (غیراساسی) بعدی آن در هریک از شهرستان‌های استان

  •  تغییرات نقشه‌های تفصیلی اگر بر اساس طرح جامع شهری مؤثر باشد باید به تأیید مرجع تصویب‌کننده طرح جامع (شورای عالی شهرسازی و معماری ایران یا مرجع تعیین‌شده از طرف شورای عالی) برسد.
  • بررسی‌های فنی کمیسیون ماده 5 بر عهده کارگروه (کمیته) فنی کمیسیون متشکل از نمایندگان کمیسیون و مشاور طرح تفصیلی شهر می‌باشد.

2-مهم ترین وظیفه کمیسیون ماده 5

مهم‌ترین وظیفه این کمیسیون عبارت است از بررسی طرح‌های تفصیلی پیشنهادی مشاورین شهرسازی و معماری، تصویب طرح‌های تفصیلی شهری که دربردارنده ضوابط و مقررات شهرسازی در ارتباط با ساخت‌وساز املاک اعم از کاربری، تراکم، سـطح اشغال، عرض شبکه معابر، حدنصاب تفکیک اراضی، حداقل بر املاک و … می‌باشد و بررسی و تصویب تغییرات احتمالی طرح‌های تفصیلی در زمـان اجرای طرح اعم از تغییر کاربری اراضی و املاک، تغییر شبکه عرض معابر و دسترسی‌ها، تغییر تراکم و سطح اشغال، تغییر حدنصاب تفکیک اراضی و … که این تغییرات از سوی شهرداری در قالب لایحه به دبیرخانه کمیسیون ماده 5 ارسال می‌گردد.

3-اعضای کمیسیون ماده 5

اعضای کمیسیون ماده پنج قانون تأسیس شورای عالی بر اساس ماده‌واحده اصلاحی ماده پنج قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری مصوب ۱۳۸۸:

  •  رئیس جلسه: استاندار و یا معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی
  • دبیر جلسه: مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی (دبیرخانه این کمیسیون مستقر در مدیریت شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان است.)
  • سایر اعضای دارای حق رأی: شهردار شهر- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان رضوی- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
  • سایر مدعوین (بدون حق رأی): مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان رضوی- رئیس شورای اسلامی شهر- رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان خراسان رضوی – مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی – مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی – نماینده آستان محترم قدس رضوی – مهندسین مشاور تهیه‌کننده طرح

 

اعضـای کمیسـیون در شـهر تهـران بـا سـایر شهرهای کشور متفاوت است. به‌عنوان‌مثال در استان‌های کشور کمیسیون ماده 5 با ریاست استانداران تشکیل می‌شود اما در تهران، ریاسـت ایـن کمیسیون به عهده شهردار تهران است.

4-اطلاع رسانی صورتجلسات کمیسیون ماده 5

برای اطلاع ازآخرین مصوبات کمیسیون ماده 5  تنها کافی است برروی لینک زیر 👇کلیک نمایید.

مصوبات کمیسیون ماده 5

 

5-دستورالعمل شهرداری مشهد جهت طرح پرونده در کمیسیون ماده 5

شما می توانید آخرین دستورالعمل شهرداری مشهد در زمینه کمیسیون ماده 5 را از لینک زیر دریافت نمایید👇

کمیسیون ماده 5

ما آمادگی داریم در زمینه حضور در جلسات کمیسیون ماده 5 و تهیه اسناد قابل دفاع  به شما مشاوره بدهیم. خصوصا که زمینه اصلی کار این کمیسیون  موضوعات شهرسازی است  و این امر دقیقا تخصص ماست و علاوه بر تسلط کافی بر اطلاعات شهرسازی ،دسترسی کامل به اسناد بالادستی نیز برای بررسی موضوع شما برای ما امکان پذیر است.

 

کمیسیون ماده ۵
امتیاز شما به این نوشته
درباره مجید شکیبا منش

کارشناس ارشد شهر سازی ، دارای مهارت در برنامه‌ریزی و پیکره‌بندی اطلاعات و تدوین گزارش‌ها در قالب استانداردهای بین‌المللی و تحلیل بانک‌های اطلاعاتی GISو همچنین تسلط بر ضوابط شهرسازی و درآمد شهرداری و اصول حرفه‌ای مدیریت پروژه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

مشاوران اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش کار دارید، می توانید از طریق واتس آپ با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود