هزینه هر جلسه حضوری برای بررسی و مشاوره پرونده شما در شهرداری، 250 تومان
هزینه یک ربع مکالمه تلفنی و مشاوره با پیام رسان با کارشناس خبره مسائل شهرداری، 38 تومان
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
حضرت علی (ع): مشورت کننده، در آستانه موفقیت است
کمیسیون ماده 77 شهرداری مشهد

فلسفه کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری ها

کمیسیون ماده 77 شهرداری های یکی از کمیسیون های قانونی در شهرداری است که فلسفه شکل گیری و هدف آن در ماده 77 قانون شهرداری ها (مصوب مجلس شورای اسلامی) به این صورت آمده است: برای رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض و بهای خدمات.

قانون گذار شخصیت مجزایی از شهرداری را برای رسیدگی به اختلافات مردم و شهرداری ها در زمینه پرداخت عوارض قرار داده است.

نکته مهم این است که ماده 77 قانون شهرداری ها دارای اصلاحیه می باشد که پس از اختلاف بین شورای نگبهان و مجلس (مبنی بر اضافه شدن عبارت «و بهای خدمات ارایه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته» بعد از کلمه «عوارض»)، در نهایت با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

بنابراین با مصوبه مذکور، ماده 77 قانون شهرداری به شرح زیر اصلاح گردیده است :

”  ماده 77 – رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض و بهای خدمات ارایه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته به کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور و دادگستری و انجمن شهر ارجاع می شود و تصمیم کمیسیون مزبور قطعی است. بدهی هایی که طبق تصمیم این کمیسیون تشخیص شود طبق مقررات اسناد لازم الاجرا به وسیله اداره ثبت قابل وصول می باشد.

اجرای ثبت مکلف است بر طبق تصمیم کمیسیون مزبور به صدور اجرائیه و وصول طلب شهرداری مبادرت نماید. در نقاطی که سازمان قضایی نباشد رییس دادگستری شهرستان یک نفر را به نمایندگی دادگستری تعیین می نماید و در غیاب انجمن شهر انتخاب نماینده انجمن از طرف شورای شهرستان به عمل خواهد آمد.  ”

ترکیب اعضای کمیسیون ماده 77

اعضای این کمیسیون متشکل از سه نفر هستند. نماینده دادگستری، نماینده شورای اسلامی شهر و نماینده وزارت کشور.

اختیار کمیسیون ماده 77 در تقسیط بدهی مودی

ماده 32 آیین نامه مالی شهرداریها سال 1346 بیان می دارد : « شهرداری مجاز به تقسیط مطالبات خود ناشی از عوارض نیست مگر در مواردی که به تشخیص کمیسیون منظور در ماده 77 قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون شهرداری مصوب 1334 مؤدی قادر به پرداخت تمام بدهی خود به طور یک جانبه نباشد که در این صورت ممکن است بدهی مؤدی برای مدتی که از سه سال تجاوز نکند با بهره متداول بانک ملی ایران تقسیط شود ولی در هر حال صدور مفاصاحساب موکول به وصول کلیه بدهی است .»

 کمیسیون ماده 77 در شهرداری مشهد

در شهرداری مشهد این کمیسیون نسبتا فعالیت خوبی دارد و هم با درخواست های شهرداری و هم با درخواست های مردم، پرونده ها در آن مطرح می شوند.

شهرداری مشهد آموخته است که یکی از راههای وصول مطالبات خود از مودیان ارجاع پرونده آنان به کمیسیون ماده 77، دریافت رای قطعی توسط این کمیسیون و در نهایت پیگیری وصول از طریق اجرای ثبت می باشد. هم اکنون واحدی در مدیریت درآمد شهرداری مشهد وصول آراء کمیسیون ماده 77 از طریق اجرای ثبت را به عهده دارد.

مشاوره در زمینه پرونده های مطرح شده در کمیسیون ماده 77

ما آمادگی داریم در زمینه حضور در جلسات کمیسیون ماده 77 و تهیه لایحه دفاعیه به شما مشاوره بدهیم. خصوصا که زمینه اصلی کار این کمیسیون فاکتورها و صورت حسابهای صادر شده توسط شهرداری است و این امر دقیقا تخصص ماست و تسلط کافی بر محاسبات درآمدی شهرداری مشهد داریم.

 

 

کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری مشهد
5 (100%) 1 vote
درباره سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار عموم شهروندان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل و مشاور است.

3 دیدگاه در کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری مشهد
  1. سلام
    صبح بخیر
    می خواستم بدونم که آیا رای کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری رو میشه لغو کرد؟ حالا یا از طرف خود شهرداری یا از طرف مودی.
    با تشکر


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛ پس از مطالعه هر مطلب در سايت، مي توانيد سوالات خود را در بخش ديدگاه در پايين آن صفحه درج نماييد. ما پاسخ خواهيم داد و شما از طريق ايميل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهيد شد.

مشاوران اطمینان شرق

1
×
سلام. چنانچه قصد سفارش کار دارید، می توانید از طریق واتس آپ با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
بر روی فلش ها کلیک نمایید تا زیر منوها نمایش داده شود