کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد

.

فهرست مطالب (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود)

1- کمیسیون ماده 100 چیست؟

2- ترکیب اعضای کمیسیون ماده صد

3- حجم کاری بسیار بالای کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد

4- رای بدوی، رای تجدید نظر

1-4- مثالی از اجرای رای قلع

5- نحوه محاسبه جریمه کمیسیون ماده 100

1-5- محاسبه آنلاین جریمه کمیسیون ماده صد ملک شما در مشهد

6- فرم اعتراض به رای ماده صد

{برو به فهرست}

1- کمیسیون ماده 100 چیست؟

با توجه به وظایفی که قانون بر عهده شهرداری گذاشته است، سیستم های بررسی و رسیدگی به منظور تضمین حقوق متقابل مردم و شهرداری در قانون پیش بینی شده که تحت عنوان کمیسیون، در شهرداری ها مشغول به فعالیت می‌باشند. در قانون شهرداری ها مصوب سال 1345 با اصلاحات بعدی و قانون نوسازی، چهار کمیسیون مهم برای رسیدگی به مسایل و مشکلات پیش بینی شده است که عبارتند از: کمیسیون مندرج در ماده 8  قانون نوسازی، کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها، کمیسیون ماده 77 و کمیسیون ماده صد.

1-1- موضوع ماده صد در قانون شهرداریها

موضوع ماده صد قانون شهرداری ها در ارتباط با ضرورت اخذ مجوز از شهرداری قبل از هرگونه اقدام جهت ساخت و سازهای شهری، فعالیت‌های عمرانی و تفکیک املاک و اراضی می باشد که مصوبه مجلس است. به عبارت دیگر افراد در محدوده و حریم شهرها در ساخت و ساز، تجدید بنا یا تعمیرات نیازمند اخذ مجوز از شهرداری ها هستند و اگر غیر از این عمل کردند، شهرداری به عنوان شاکی تقاضای جریمه یا تخریب را میکند که در این صورت در مرجعی به نام کمیسیون ماده صد قانون شهرداری ها رسیدگی صورت می گیرد.

پس آراء کمیسیون ماده صد شهرداریها دو نوع رای بیشتر ندارد: جریمه بابت تخلف ساختمانی یا قلع و تخریب بنای مازاد.

اگر در پرونده های قدیمی شهرداری مشهد، حوالی سالهای دهه 50 و 60 جستجو کنید، نتیجه رای کمیسیون را همانند رای دادگاه خواهید دید. بنابراین در اصل کمیسیون ماده صد دادگاهی خاص است که شهرداری افرادی را که مازاد بر پروانه یا خارج از ضوابط ساخت و ساز می کنند به آن ارجاع می دهد تا در خصوص آنان تصمیم گیری شود.  {برو به فهرست}

اگر این دادگاه رای به جریمه داد، شهرداری می تواند وجه جریمه را اخذ نموده و پایانکار یا مفاصا حساب صادر کند. و اگر دادگاه رای قلع بنا داد، هیچ گواهی ای توسط شهرداری قابلیت صدور ندارد و مالک اگر پایانکار می خواهد باید بنای ساخته شده را قلع کند.

2- ترکیب اعضای کمیسیون ماده صد

اعضای این کمیسیون عبارتند از نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور، یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری، نماینده شورای اسلامی شهر به انتخاب شورای اسلامی شهر و نماینده شهرداری. {برو به فهرست}

البته نماینده شهرداری حق رای دادن ندارد و برای توضیحات و دفاع از لایحه در جلسه حضور دارد.

3- حجم کاری بسیار بالای کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد

شاید نتوانید کمیسیونی به این حجم کاری در هیچ کجای شهرداری یا حتی شهر مشهد بیابید. می توان گفت این کمیسیون سالانه ده ها هزار رای (رای بدوی یا رای تجدید نظر) صادر می کند.

این حجم از عملکرد نقش و اهمیت فوق العاده این کمیسیون در شهرداری و حجم بالای کاری آنرا را نشان می دهد. آراء جریمه کمیسیون ماده صد از شریان های اصلی کسب درآمد در شهرداری های کلان شهرهای ایران هستند. و این واقعیتی است غیر قابل انکار.  {برو به فهرست}

البته پرونده های زیاد مطروحه در کمیسیون ماده صد تفسیرهای دیگری نیز دارد که در اینجا به آن وارد نمی شویم. مثل “عدم انطباق طرح های تفصیلی با نیازهای روز مردم”، “عدم بازدارندگی آراء در زمینه جلوگیری از تخلفات ساختمانی”، “رویه شدن هنجار تخلف ساخت و ساز در بین سازندگان و مردم” و مانند آن.

4- رای بدوی، رای تجدید نظر

در ابتدا رای بدوی توسط کمیسیون ماده 100 صادر می شود که چنانچه مالک اعتراضی به آن نداشته باشد، همان اجرا می شود. اما مالک می تواند ظرف مدت 10 روز از زمان ابلاغ رای بدوی، طی لایحه ای نسبت به آن اعتراض نماید تا دوباره پرونده در کمیسیون طرح شده و رای تجدید نظر صادر شود.

توجه داشته باشید که رای تجدید نظر دیگر به هیچ عنوان قابل تغییر نبوده و لازم الاجراست. و تنها مرجعی که ممکن است بتواند آنرا تغییر دهد دیوان عدالت اداری می باشد! بردن شکایت به دیوان عدالت اداری هم فرآیندی بسیار سخت و وقت گیر است که تنها از عهده وکلای توانمند دادگستری بر می آید.   {برو به فهرست}

در عمل حدود اکثریت قابل توجهی از مالکین به رای بدوی اعتراض می کنند تا تکلیف خود را در رای تجدید نظر بدانند.

1-4- مثال اجرای رای قلع بنا

اینجانب در دوران کاری خود در شهرداری مشهد شاهد چندین مورد قلع بنا توسط شهرداری بوده ام که آنان را توضیحی مختصر می دهم تا در جریان باشید که کدام آرای قلع کمیسیون را شهرداری اجرا می کند. یکی از مواردی که از نزدیک شاهد بودم ملکی بود که دو طبقه مازاد در کوچه ای 4 متری و با استفاده از آهن های دست دوم ساخته بود!! یعنی هم عرض معبر اجازه چنین تراکمی را نمی داد، هم تخلفات زیادی داشت و هم اینکه اصولا خطر جانی برای استفاده کنندگان از بنا داشت!

مورد دیگر هم ملکی بود که در مسیر خیابان اقدام به ساخت بنا کرده بود که توسط شهرداری تخریب شد! چنین ساخت و سازهایی واقعا نیاز به قلع بنا دارد. اما مثلا اینکه پیشروی طولی در حیاط به میزان حداکثر دو متر انجام شود، در صورت صدور رای قلع توسط کمیسیون، معمولا توسط شهرداری اجرا نمی شود اما مالک دیگر نمی تواند پایانکار گرفته و به تبع آن نمی تواند سند برای واحدهای ساخته شده خود بگیرد.  {برو به فهرست}

5- نحوه محاسبه جریمه کمیسیون ماده 100

چنانچه متن ماده صد قانون شهرداری ها را مطالعه نمایید، متوجه خواهید شد که بابت بنای مسکونی مازاد بر پروانه، کمیسیون می تواند از نیم کا (نصف ارزش اسکلت ساختمان) تا سه کا (سه برابر ارزش اسکلت ساختمان) به ازای هر متر تخلف، مودی را جریمه کند. منظور از کا یا K ارزش اسکلت ساختمان است که طی مصوبه جداگانه توسط شورای شهر برای ساختمان ها تعیین می شود.

در حال حاضر ارزش اسکلت ساختمان در شهرداری مشهد بر اساس قیمت های پپریم (ارزش معاملاتی روز املاک) تعیین می شود.این قیمت ها برای هر یک از معابر شهر قبلا توسط شهرداری تهیه شده است.

شیوه تعیین ارزش اسکلت بر اساس پپریم به این صورت است که :

 • اگر ملک در حوزه یک و دو درآمدی قرار داشته باشد، ارزش اسکلت برابر پپریم است.
 • اگر ملک در حوزه 3 درآمدی باشد، ارزش اسکلت برابر دو سوم پپریم است.
 • اگر ملک در حوزه 4 و 5 درآمدی باشد، ارزش اسکلت برابر با یک سوم پپریم است.

بنابراین فردی که ارزش معاملاتی ملک وی در دفترچه پپریم 24.000.000 ریال به ازای هر متر مربع است و در حوزه یک یا دو درآمدی قرار دارد، در کمیسیون ماده صد از 12.000.000 ریال تا 72.000.000 ریال بابت هر متر می تواند جریمه شود.  {برو به فهرست}

اما همین ملک با پپریم 24.000.000 ریال در حوزه 3 درآمدی قرار داشته باشد، ارزش اسکلت آن برابر 16.000.000 ریال بوده و در کمیسیون ماده 100 از 8.000.000 ریال تا 48.000.000 ریال بابت هر متر می تواند جریمه شود.

1-5- محاسبه آنلاین حداقل و حداکثر جریمه کمیسیون ماده صد ملک شما در شهرداری مشهد

در فرم محاسبه آنلاین زیر، می توانید ارزش اسکلت ملک خود در مشهد را در بخش مربوطه وارد نمایید و بلافاصله مشاهده نمایید که حداقل و حداکثر جریمه ای که کمیسیون ماده صد برای شما می تواند تعیین کند به چه میزان می باشد.

محاسبه آنلاین به قرار زیر است:

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)

{برو به فهرست}

6- فرم اعتراض به رای ماده صد

نمونه فرم اعتراض به رای ماده صد را می توانید با کلیک بر روی این لینک دانلود نمایید: فرم اعتراض به رای ماده 100

{برو به فهرست}

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات محاسبه آنلاین عوارض ، 2-ویدئوهای آموزشی.

‫۱۷ نظرها

 1. سلام و درود بنده احداث ساختمانی را در سال ۸۲ شروع کردم.به دلیل وجود اضافه ساخت پرونده به کمیسیون ماده صد ارجاع شد و جریمه تعین شده را کامل پرداخت نمودم.اکنون که برای اخذ پایانی مراجعه نمودم بنده را ملزم نمودند که مطابق اندازه گیری جدید (۶۰ سانت شرقی و ۲۰ سانت غربی) از همسایه ها رضایت بگیرم.آیا آرا صادره کمیسیون ماده صد به دلیل تفاوت اندازه گیری کارشناسان اکنون و ۱۲ سال پیش نقض میشود؟ آیا ساختمان منبسط میشود؟آیا واحد متر نمونه در موزه لوور تغییر کرده؟ چه مرجعی برای رسیدگی وجود دارد؟ لطفا بنده را راهنمایی نمایید. متشکرم

  1. سلام؛ این دقیقا از مواردی است که گره در کار می افتد و شاید به آسانی قابل حل و فصل نباشد. هیچ وقت بعد از تسویه حساب با شهرداری نباید کار را تمام شده دانست و تا گواهی نهایی اخذ نشده نباید دست از پیگیری برداشت. زیرا ضوابط شهرداری همواره در حال تغییر است.
   کار شما احتمالا به صورت کارشناسی حل نمی شود و باید به سراغ مراجع بالاتر بروید تا به صورت دستوری یا صورتجلسه ای حل و فصل شود.

 2. با سلام در کمیسیون بدوی به استناد تبصره یک از ماده صد حکم بر قلع بنای غیر مجاز ورفع مشرفیت ظرف یک ماه صادر شده است چگونه اعتراضی بنویسم که حکم قلع بنا را یه جریمه تبدیل کند

  1. سلام. با توجه به شرایط ملک و نوع تخلف و احتساب جمیع موارد مرتبط با موضوع می توان دفاعیه تنظیم نمود. ما آمادگی داریم در یک جلسه تمام موارد را بررسی و لایحه مربوطه را بنویسیم.

 3. با سلام و احترام
  خواهشمندم به سوال اینجانب پاسخ داده و مرا راهنمایی بفرمایید.
  یه مغازه ۱۶ متری در بر یک بلوار ساخته ام که با تمام پس انداز و توان مالی ، یک کسب و کار کوچک برای خودم به پا کنم..کل مغازه ۶۰ میلیون ارزش دارد.. کمیسیون ماده ۱۰۰ جمعا حدود ۶۰ میلیون جریمه معین کرده است؟؟؟؟ عملا من مانده ام و کلی بدهی و عدم توان مالی جهت پرداخت این جریمه حتی به صورت اقساط….حال خواهشمندم راهنمایی بفرمایید تکلیف من چیست و چه می توانم بکنم؟

 4. با سلام و احترام
  بنده در اوایل سال ۹۷ یک قطعه پلاک به مساحت ۳۰۵ متر را برای ساخت سوله کارگاهی اقدام کردم.که شهرداری با توجه به اینکه این پلاک از طرح کشاورزی و جهاد خارج شده بود بدونه پروانه ساخت اجازه ساخت را به اینجانب دادند و در قبال آن مبلغ ۴۵ میلیون از بنده دریافت کردند
  ( این سازه کاملا زیر نظر مهندسین ناظر ساخت و به پایان رسیده‌است و تمام نقشهای اجرایی شده و سندیت این سازه موجود میباشد)
  و حال برای دریافت پایان کار پرونده باید به کمسیون ارجاع شود
  لذا خواهشمند است با توجه به مشکلات عدیده و تولید و ناتوانی در پرداخت جریمه مساعدت لازم به عمل آورید. با کمال تشکر.

  1. سلام. بهرحال نیاز به مجوز کمیسیون ماده صد برای ملک شما وجود دارد. یک مقام و مرجعی باید بالاخره ساخت و ساز شما را تایید کند.
   اگر وجه زیربناها را داده اید که نباید از نظر ریالی نگران ارسال به ماده صد باشید. مگر اینکه زیربنایی بشتر ساخته باشید از آنچه توافق شده با شهرداری.
   بهرحال برای نوشتن لایحه ماده صد می توانیم یک جلسه خدمت شما باشیم. هزینه ۵۰۰ تومان.

 5. با سلام
  بنده در طبقه ۷ ساختمانی ساکن میباشم مدتی است که ساختمانی مجاور با دیوار حیاط خلوت ساختمان مسکونی ما در حال ساخت میباشد که تراکم ساختمان در حال ساخت ۳طبقه میباشد و تا طبقه ششم مجوز ساخت گرفته است
  این ساختمان در حیاط خلوت ما در احداث پنجره میباشد و با ابنکه ۶طبقه میابشد طبقه ششم مشرف به ما که در طبقه ۷میباشیم میباشد و جلوی نور و افتاب ما را گرفته است
  به شهرداری که مراجعه کردم به ما اعلام کردند که تا طبقه ۶پروانه گرفته است و برای ابطال پروانه باید به دیوان عدالت ادرای مراجعه کنید لطفا در باره نحوه شکایت در دیوان عدالت ادرای راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

  1. سلام. اون پنجره ای که ساختمان مجاور شما می سازد احتمالا دارای ارتفاع بیش از ۱.۷ است و گرنه اصلا اجازه ساخت پنجره به حیاط خلوت شما را ندارد. اگر ارتفاع این پنجره کم است و مستقیما به حیاط خلوت شما دید دارد می توانید از شهرداری بخواهید رسیدگی کند.
   اما اینکه بیان شده این ساختمان جلو ورود نور و آفتاب را گرفته و در سطح اشغال مجاز ساخته باشد، خیلی دلیل محکمی به نظر نمی رسد. بهرحال ارتفاع این ساختمان مساوی ارتفاع ساختمان شماست و فکر نکنم بتوان پروانه آنرا ابطال نمود. اگر از کنار است و نسبت به شما پیشروی طولی بیشتری نموده است حداقل در شهرداری مشهد این باب است که لازم است رضایت محضری شما را بگیرد. شاید مالک اولیه ملک شما این رضایت را به وی داده است.

 6. با سلام ..
  بنده یک باب منزل ۱۵۰ متری کلنگی دارم که پارسال ۳۸۰ پ میلیون تومان خریدم امسال نسبت به اضافه بنا بدون پروانه اقدام نمودم (حدود ۳۰ متر) ارزش این ملک به علت گرانی ۸۰۰ میلیون تومان شده است وحالا شهرداری ۸۰ میلیون تومان جریمه صادر کرده در حالیکه ساختمان را تخریب نکردیم به علت جابه جایی دیوارها وزدن پل تمام ساختمان را که الان زیر بنای ۱۱۰ متر دارد را جزو جریمه در نطر گرفته …حالا من که کل هزینه تعمیر ساختمانم ونمای ساختمان ۵۰ میلیون تومان نشده باید این مبلغ جریمه بدهم در حالیکه همین مبلغ را هم با کلی قرض فراهم کردم ..لطفا مراهنمایی کنید که لایحه دفاعیه برای کم کردن میزان جریمه را چطور بنویسم و امکان کم کردن میزان جریمه تا چه حد وجود دارد

  1. سلام. علت گران شدن این جریمه این که این تخلف ساختمانی جدید اتفاق افتاده است. ساخت و سازهای مازاد در سالهای اخیر بسیار گران محاسبه می شوند. زیرا رویکرد جلوگیری از ساخت غیر مجاز است. بهتر بود قبل از این کار مجوز می گرفتید. در پروانه اگر از شهرداری امتیازی بگیرید بسیار با قیمت مناسب تر برای شما تمام می شود.
   حالا تنها کاری که می شود این است که با ذکر دقیق دلایل اقدام خود و پیگیری دفاعیه، سعی در کاهش مبلغ کمیسیون ماده صد داشته باشید.
   همواره قبل از هر کاری که با شهرداری مربوط می شود پرس و جو داشته باشید از هزینه هایی که شهرداری اخذ می کند.

 7. با سلام. رای کمیسیون بدوی ماده صد برای ما اومده. سال وقوع تخلف رو ۱۳۵۴ در نظر گرفتن که از اون بابت مشکلی نداره. ۲۸۶هزار تومن هم جریمه پیشروی مازاد از ۱۰درصد که اونم هیچ. فقط ۶۶ متر برای عقب نشینی از ملک تجاریمون گفتن باید قلع بنا بشه. سال ۱۳۵۴ عرض معبر ۱۲ متر بوده ولی حالا شهرداری تصمیم گرفته ۲۰ متریش کنه و برای عقب نشینی فشار میاره. و چون املاک ما زمین هاش وقفی هست شهرداری میگه هیچ حق و حقوقی به ما نمیده از بابت زمین. یک تعهد محضری هم در همین خصوص هست که گفتن باید بیاین امضا کنین وگرنه پلمپ میکنیم. زمینی که الان متری ۱۵ میلیون تجاریش ارزش داره. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام. در صورتیکه دارای مالکیت عرصه (زمین) باشید قطعا شهرداری در قبال عقب نشینی به شما امتیاز ساخت می دهد. مدت خیلی زیادی است که شهرداری مشهد بابت عقب نشینی وجهی پرداخت نمی کند و به جای آن امتیاز بیشتر در ساخت و ساز می دهد.
   باز هم بهتر است با یک متخصص املاک در شهرداری مشورت کنید.

 8. با سلام. در منطقه صبا که زمینها متعلق به آستانه میباشد به تازگی یک واحد آپارتمان خریده ام . کل ملک ۹۰متر میباشد و واحدی ک اینجانب خریده ام با احتساب راه پله ۷۰متر و طبقه ۴ روی پیلوت میباشد . آیا به این واحد حکم قلع تعلق میگیرد ؟تمامی واحدها قولنامه و فاقد سند میباشند .

  1. سلام. چون قولنامه است، مالکیت شما در شهرداری به صورت رسمی پذیرفته نیست و بنابراین تفکیکی بین مالکین مختلف این ساختمان وجود ندارد. آستانه بودن یا نبودن نیز اهمیتی ندارد.
   رای قلع به هر جایی که اشاره کرده باشد، همان بخش لازم الاجراست. البته اینگونه نیست که شهرداری بلافاصله نسبت به اجرای رای اقدام کند، اما بهرحال پاسخی به این ملک داده نمی شود و اگر شهرداری بتواند جلوگیری و ممانعت ایجاد خواهد نمود.

 9. در برج ۱ سال ۹۷ اپارتمانی را در منطقه کلاهدوز مشهد پیش خرید کردم. الان که خرداد ۹۹ است هنوز در مرحله خاک گچ است و سازنده میگه کمیسیون ۱۰۰ و شهرداری خیلی اذیت کرده و تایید نکرده (پیشروی ۲ متری در حیاط داشته و یک طبقه هم تراکم. ینی ۵ طبقه رو پایلوت). این مراحل واقعا اینقدر طولانیه و شهرداری چرا اینقدر اذیت کرده؟ ممنون میشم توضیح اجمالی بدید

  1. قاعدتا مراحل پاسخگویی در کمیسیون ماده صد شهرداری طولانی است. این طولانی شدن هم به شهرداری ارتباط داره هم به مودی و هم به ضوابط. بهرحال مراحل کاری در شهرداری زمان بر است و تا پیگیری جدی نشه کار به راحتی جلو نمی رود. ضوابط هم پیچیده است. یک طرف قضیه هم مودی یا مالک است که ممکن است به دلایل زیر حاضر به قبول رای کمیسیون نشود و پیگیر اعتراض به رای و یا اصلاح آن باشد: ۱- بسیار گران بودن مبلغ جریمه کمیسیون {پیشنهاد همیشگی ما این است که بگونه ای پیش بروید که سرنوشت شما را کمیسیون ماده صد تعیین نکند}. ۲- رای قلع کمیسیون ماده صد. ۳- رای به تامین پارکینگ که معمولا مالک یا نمی تواند پارکینگ را تامین کند یا اینکه باید دست به تغییرات در ملک بزند که به راحتی به این کار حاضر نمی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا

سلام بر شما؛

سید مجتبی فرشچی

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: