با برگزاری جلسه حضوری برای بررسی و مشاوره پرونده خود در شهرداری، سریعتر به هدف خواهید رسید
هزینه یک ربع مکالمه تلفنی و مشاوره با کارشناس خبره مسائل شهرداری، 50 تومان
سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
حضرت علی (ع): مشورت کننده، در آستانه موفقیت است
کمیسیون ماده صد

.

فهرست مطالب (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود)

1- کمیسیون ماده 100 چیست؟

2- ترکیب اعضای کمیسیون ماده صد

3- حجم کاری بسیار بالای کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد

4- رای بدوی، رای تجدید نظر

1-4- مثالی از اجرای رای قلع

5- نحوه محاسبه جریمه کمیسیون ماده 100

1-5- محاسبه آنلاین جریمه کمیسیون ماده صد ملک شما در مشهد

6- نوشتن دفاعیه کمیسیون ماده صد (اعتراض به رای ماده 100)

7- فرم اعتراض به رای ماده صد

{برو به فهرست}

1- کمیسیون ماده 100 چیست؟

با توجه به وظایفی که قانون بر عهده شهرداری گذاشته است، سیستم های بررسی و رسیدگی به منظور تضمین حقوق متقابل مردم و شهرداری در قانون پیش بینی شده که تحت عنوان کمیسیون، در شهرداری ها مشغول به فعالیت می‌باشند. در قانون شهرداری ها مصوب سال 1345 با اصلاحات بعدی و قانون نوسازی، چهار کمیسیون مهم برای رسیدگی به مسایل و مشکلات پیش بینی شده است که عبارتند از: کمیسیون مندرج در ماده 8  قانون نوسازی، کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها، کمیسیون ماده 77 و کمیسیون ماده صد.

1-1- موضوع ماده صد در قانون شهرداریها

موضوع ماده صد قانون شهرداری ها در ارتباط با ضرورت اخذ مجوز از شهرداری قبل از هرگونه اقدام جهت ساخت و سازهای شهری، فعالیت‌های عمرانی و تفکیک املاک و اراضی می باشد که مصوبه مجلس است. به عبارت دیگر افراد در محدوده و حریم شهرها در ساخت و ساز، تجدید بنا یا تعمیرات نیازمند اخذ مجوز از شهرداری ها هستند و اگر غیر از این عمل کردند، شهرداری به عنوان شاکی تقاضای جریمه یا تخریب را میکند که در این صورت در مرجعی به نام کمیسیون ماده صد قانون شهرداری ها رسیدگی صورت می گیرد.

پس آراء کمیسیون ماده صد شهرداریها دو نوع رای بیشتر ندارد: جریمه بابت تخلف ساختمانی یا قلع و تخریب بنای مازاد.

اگر در پرونده های قدیمی شهرداری مشهد، حوالی سالهای دهه 50 و 60 جستجو کنید، نتیجه رای کمیسیون را همانند رای دادگاه خواهید دید. بنابراین در اصل کمیسیون ماده صد دادگاهی خاص است که شهرداری افرادی را که مازاد بر پروانه یا خارج از ضوابط ساخت و ساز می کنند به آن ارجاع می دهد تا در خصوص آنان تصمیم گیری شود.  {برو به فهرست}

اگر این دادگاه رای به جریمه داد، شهرداری می تواند وجه جریمه را اخذ نموده و پایانکار یا مفاصا حساب صادر کند. و اگر دادگاه رای قلع بنا داد، هیچ گواهی ای توسط شهرداری قابلیت صدور ندارد و مالک اگر پایانکار می خواهد باید بنای ساخته شده را قلع کند.

2- ترکیب اعضای کمیسیون ماده صد

اعضای این کمیسیون عبارتند از نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور، یکی از قضات دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری، نماینده شورای اسلامی شهر به انتخاب شورای اسلامی شهر و نماینده شهرداری. {برو به فهرست}

البته نماینده شهرداری حق رای دادن ندارد و برای توضیحات و دفاع از لایحه در جلسه حضور دارد.

3- حجم کاری بسیار بالای کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد

شاید نتوانید کمیسیونی به این حجم کاری در هیچ کجای شهرداری یا حتی شهر مشهد بیابید. می توان گفت این کمیسیون سالانه ده ها هزار رای (رای بدوی یا رای تجدید نظر) صادر می کند.

این حجم از عملکرد نقش و اهمیت فوق العاده این کمیسیون در شهرداری و حجم بالای کاری آنرا را نشان می دهد. آراء جریمه کمیسیون ماده صد از شریان های اصلی کسب درآمد در شهرداری های کلان شهرهای ایران هستند. و این واقعیتی است غیر قابل انکار.  {برو به فهرست}

البته پرونده های زیاد مطروحه در کمیسیون ماده صد تفسیرهای دیگری نیز دارد که در اینجا به آن وارد نمی شویم. مثل “عدم انطباق طرح های تفصیلی با نیازهای روز مردم”، “عدم بازدارندگی آراء در زمینه جلوگیری از تخلفات ساختمانی”، “رویه شدن هنجار تخلف ساخت و ساز در بین سازندگان و مردم” و مانند آن.

4- رای بدوی، رای تجدید نظر

در ابتدا رای بدوی توسط کمیسیون ماده 100 صادر می شود که چنانچه مالک اعتراضی به آن نداشته باشد، همان اجرا می شود. اما مالک می تواند ظرف مدت 10 روز از زمان ابلاغ رای بدوی، طی لایحه ای نسبت به آن اعتراض نماید تا دوباره پرونده در کمیسیون طرح شده و رای تجدید نظر صادر شود.

توجه داشته باشید که رای تجدید نظر دیگر به هیچ عنوان قابل تغییر نبوده و لازم الاجراست. و تنها مرجعی که ممکن است بتواند آنرا تغییر دهد دیوان عدالت اداری می باشد! بردن شکایت به دیوان عدالت اداری هم فرآیندی بسیار سخت و وقت گیر است که تنها از عهده وکلای توانمند دادگستری بر می آید.   {برو به فهرست}

در عمل حدود اکثریت قابل توجهی از مالکین به رای بدوی اعتراض می کنند تا تکلیف خود را در رای تجدید نظر بدانند.

1-4- مثال اجرای رای قلع بنا

اینجانب در دوران کاری خود در شهرداری مشهد شاهد چندین مورد قلع بنا توسط شهرداری بوده ام که آنان را توضیحی مختصر می دهم تا در جریان باشید که کدام آرای قلع کمیسیون را شهرداری اجرا می کند. یکی از مواردی که از نزدیک شاهد بودم ملکی بود که دو طبقه مازاد در کوچه ای 4 متری و با استفاده از آهن های دست دوم ساخته بود!! یعنی هم عرض معبر اجازه چنین تراکمی را نمی داد، هم تخلفات زیادی داشت و هم اینکه اصولا خطر جانی برای استفاده کنندگان از بنا داشت!

مورد دیگر هم ملکی بود که در مسیر خیابان اقدام به ساخت بنا کرده بود که توسط شهرداری تخریب شد! چنین ساخت و سازهایی واقعا نیاز به قلع بنا دارد. اما مثلا اینکه پیشروی طولی در حیاط به میزان حداکثر دو متر انجام شود، در صورت صدور رای قلع توسط کمیسیون، معمولا توسط شهرداری اجرا نمی شود اما مالک دیگر نمی تواند پایانکار گرفته و به تبع آن نمی تواند سند برای واحدهای ساخته شده خود بگیرد.  {برو به فهرست}

5- نحوه محاسبه جریمه کمیسیون ماده 100

چنانچه متن ماده صد قانون شهرداری ها را مطالعه نمایید، متوجه خواهید شد که بابت بنای مسکونی مازاد بر پروانه، کمیسیون می تواند از نیم کا (نصف ارزش اسکلت ساختمان) تا سه کا (سه برابر ارزش اسکلت ساختمان) به ازای هر متر تخلف، مودی را جریمه کند. منظور از کا یا K ارزش اسکلت ساختمان است که طی مصوبه جداگانه توسط شورای شهر برای ساختمان ها تعیین می شود.

در حال حاضر ارزش اسکلت ساختمان در شهرداری مشهد بر اساس قیمت های پپریم (ارزش معاملاتی روز املاک) تعیین می شود.این قیمت ها برای هر یک از معابر شهر قبلا توسط شهرداری تهیه شده است.

شیوه تعیین ارزش اسکلت بر اساس پپریم به این صورت است که :

 • اگر ملک در حوزه یک و دو درآمدی قرار داشته باشد، ارزش اسکلت برابر پپریم است.
 • اگر ملک در حوزه 3 درآمدی باشد، ارزش اسکلت برابر دو سوم پپریم است.
 • اگر ملک در حوزه 4 و 5 درآمدی باشد، ارزش اسکلت برابر با یک سوم پپریم است.

بنابراین فردی که ارزش معاملاتی ملک وی در دفترچه پپریم 24.000.000 ریال به ازای هر متر مربع است و در حوزه یک یا دو درآمدی قرار دارد، در کمیسیون ماده صد از 12.000.000 ریال تا 72.000.000 ریال بابت هر متر می تواند جریمه شود.  {برو به فهرست}

اما همین ملک با پپریم 24.000.000 ریال در حوزه 3 درآمدی قرار داشته باشد، ارزش اسکلت آن برابر 16.000.000 ریال بوده و در کمیسیون ماده 100 از 8.000.000 ریال تا 48.000.000 ریال بابت هر متر می تواند جریمه شود.

1-5- محاسبه آنلاین حداقل و حداکثر جریمه کمیسیون ماده صد ملک شما در شهرداری مشهد

در فرم محاسبه آنلاین زیر، می توانید ارزش اسکلت ملک خود در مشهد را در بخش مربوطه وارد نمایید و بلافاصله مشاهده نمایید که حداقل و حداکثر جریمه ای که کمیسیون ماده صد برای شما می تواند تعیین کند به چه میزان می باشد.

محاسبه آنلاین به قرار زیر است:

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)

{برو به فهرست}

6- نوشتن دفاعیه کمیسیون ماده صد (اعتراض به رای ماده 100)

چنانچه قرار است پرونده شما در کمیسیون ماده صد طرح گردد، ما به عنوان تیمی صاحب تجربه و شناخت، آمادگی داریم به شما در این زمینه مشاوره و راهنمایی داده (برگزاری جلسه ای برای بررسی پرونده و یافتن بهترین راه حل فنی) و یا لایحه دفاعیه برای اعتراض به رای را تنظیم کنیم.

توجه داشته باشید که تقریبا در 90 درصد اوقات امکان حضور شما در جلسه کمیسیون و دفاع از عملکرد تان در ساخت بنا به صورت حضوری وجود ندارد و تنها کاری که می توان انجام داد نوشتن یک لایحه دفاعیه (اعتراضیه) خوب است. حرف افرادی هم که می گویند فلان مبلغ کلان را بدهید تا رای شما را تبدیل به جریمه کنیم (از روشهای غیر مشروع) اصلا باور نکنید. اگر فردی چنین ادعایی کرد به وی بگویید وقتی پرونده به صورت تصادفی به یکی از 6 کمیسیون ماده صد ارجاع می شود و شما نمی دانی که حتی کدام افراد قرار است رای صادر کنند، چطور می توانی به اصلاح تبانی کنی؟!!

بنابراین باید نهایت دقت را در نوشتن آن رعایت نمایید.

یک لایحه قوی و حساب شده موفقیت شما را در گرفتن رای جریمه به جای رای قلع بنا یا گرفتن رایی با حداقل میزان جریمه، به میزان زیادی افزایش خواهد داد.

یا اینکه آمادگی داریم امور تخصصی مربوط به تبدیل رای قلع بنا در مرحله رای بدوی، به رای جریمه را انجام دهیم. هزینه نوشتن لایحه دفاعیه کمیسیون ماده صد بستگی به کاربری و نوع تخلف و شرایط ملک دارد و بعد از دریافت اطلاعات شما در واتس آپ اعلام می گردد (بررسی پرونده در سیستم یکپارچه شهرسازی قبل از مراجعه حضوری متقاضی، بررسی پرونده در جلسه حضوری، اخذ مدارک و مستندات، تنظیم دفاعیه بر اساس تجارب این شرکت مشاوره و ضوابط شهرداری مشهد). قابل ذکر است متن اعتراضیه به رای ماده صد به صورت تایپ شده در فرمت طراحی شده ملاک عمل شهرداری مشهد و کاملا آماده در اختیار شما قرار خواهد گرفت.  {برو به فهرست}

توجه داشته باشید که بعد از صدور رای تجدید نظر، که قلع بنا باشد، دیگر امکان تغییر آن وجود ندارد و اقدامی نمی توان انجام داد (مگر طرح دعوی در دیوان عدالت اداری که بسیار وقت گیر و البته پر دردسر می باشد). بنابراین اعتراض به رای ماده صد و اقدام در این زمینه را کاملا جدی بگیرید.

7- فرم اعتراض به رای ماده صد

نمونه فرم اعتراض به رای ماده صد را می توانید با کلیک بر روی این لینک دانلود نمایید: فرم اعتراض به رای ماده 100

{برو به فهرست}

درباره سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار عموم شهروندان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل و مشاور است.

8 دیدگاه در کمیسیون ماده صد شهرداری مشهد؛ نگارش دفاعیه
 1. سلام و درود بنده احداث ساختمانی را در سال 82 شروع کردم.به دلیل وجود اضافه ساخت پرونده به کمیسیون ماده صد ارجاع شد و جریمه تعین شده را کامل پرداخت نمودم.اکنون که برای اخذ پایانی مراجعه نمودم بنده را ملزم نمودند که مطابق اندازه گیری جدید (60 سانت شرقی و 20 سانت غربی) از همسایه ها رضایت بگیرم.آیا آرا صادره کمیسیون ماده صد به دلیل تفاوت اندازه گیری کارشناسان اکنون و 12 سال پیش نقض میشود؟ آیا ساختمان منبسط میشود؟آیا واحد متر نمونه در موزه لوور تغییر کرده؟ چه مرجعی برای رسیدگی وجود دارد؟ لطفا بنده را راهنمایی نمایید. متشکرم

  • سيد مجتبي فرشچي 1 سپتامبر 2018 در 05:15 پاسخ

   سلام؛ این دقیقا از مواردی است که گره در کار می افتد و شاید به آسانی قابل حل و فصل نباشد. هیچ وقت بعد از تسویه حساب با شهرداری نباید کار را تمام شده دانست و تا گواهی نهایی اخذ نشده نباید دست از پیگیری برداشت. زیرا ضوابط شهرداری همواره در حال تغییر است.
   کار شما احتمالا به صورت کارشناسی حل نمی شود و باید به سراغ مراجع بالاتر بروید تا به صورت دستوری یا صورتجلسه ای حل و فصل شود.

 2. با سلام در کمیسیون بدوی به استناد تبصره یک از ماده صد حکم بر قلع بنای غیر مجاز ورفع مشرفیت ظرف یک ماه صادر شده است چگونه اعتراضی بنویسم که حکم قلع بنا را یه جریمه تبدیل کند

  • سيد مجتبي فرشچي 29 دسامبر 2018 در 19:45 پاسخ

   سلام. با توجه به شرایط ملک و نوع تخلف و احتساب جمیع موارد مرتبط با موضوع می توان دفاعیه تنظیم نمود. ما آمادگی داریم در یک جلسه تمام موارد را بررسی و لایحه مربوطه را بنویسیم.

 3. با سلام و احترام
  خواهشمندم به سوال اینجانب پاسخ داده و مرا راهنمایی بفرمایید.
  یه مغازه 16 متری در بر یک بلوار ساخته ام که با تمام پس انداز و توان مالی ، یک کسب و کار کوچک برای خودم به پا کنم..کل مغازه 60 میلیون ارزش دارد.. کمیسیون ماده 100 جمعا حدود 60 میلیون جریمه معین کرده است؟؟؟؟ عملا من مانده ام و کلی بدهی و عدم توان مالی جهت پرداخت این جریمه حتی به صورت اقساط….حال خواهشمندم راهنمایی بفرمایید تکلیف من چیست و چه می توانم بکنم؟

 4. با سلام و احترام
  بنده در اوایل سال ۹۷ یک قطعه پلاک به مساحت ۳۰۵ متر را برای ساخت سوله کارگاهی اقدام کردم.که شهرداری با توجه به اینکه این پلاک از طرح کشاورزی و جهاد خارج شده بود بدونه پروانه ساخت اجازه ساخت را به اینجانب دادند و در قبال آن مبلغ ۴۵ میلیون از بنده دریافت کردند
  ( این سازه کاملا زیر نظر مهندسین ناظر ساخت و به پایان رسیده‌است و تمام نقشهای اجرایی شده و سندیت این سازه موجود میباشد)
  و حال برای دریافت پایان کار پرونده باید به کمسیون ارجاع شود
  لذا خواهشمند است با توجه به مشکلات عدیده و تولید و ناتوانی در پرداخت جریمه مساعدت لازم به عمل آورید. با کمال تشکر.

  • سيد مجتبي فرشچي 8 آوریل 2019 در 16:17 پاسخ

   سلام. بهرحال نیاز به مجوز کمیسیون ماده صد برای ملک شما وجود دارد. یک مقام و مرجعی باید بالاخره ساخت و ساز شما را تایید کند.
   اگر وجه زیربناها را داده اید که نباید از نظر ریالی نگران ارسال به ماده صد باشید. مگر اینکه زیربنایی بشتر ساخته باشید از آنچه توافق شده با شهرداری.
   بهرحال برای نوشتن لایحه ماده صد می توانیم یک جلسه خدمت شما باشیم. هزینه 500 تومان.

 5. با سلام
  بنده در طبقه 7 ساختمانی ساکن میباشم مدتی است که ساختمانی مجاور با دیوار حیاط خلوت ساختمان مسکونی ما در حال ساخت میباشد که تراکم ساختمان در حال ساخت 3طبقه میباشد و تا طبقه ششم مجوز ساخت گرفته است
  این ساختمان در حیاط خلوت ما در احداث پنجره میباشد و با ابنکه 6طبقه میابشد طبقه ششم مشرف به ما که در طبقه 7میباشیم میباشد و جلوی نور و افتاب ما را گرفته است
  به شهرداری که مراجعه کردم به ما اعلام کردند که تا طبقه 6پروانه گرفته است و برای ابطال پروانه باید به دیوان عدالت ادرای مراجعه کنید لطفا در باره نحوه شکایت در دیوان عدالت ادرای راهنمایی بفرمایید
  باتشکر


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتس آپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

1
سلام. چنانچه قصد سفارش کار دارید، می توانید از طریق واتس آپ با ما ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by