کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری مشهد

فلسفه کمیسیون ماده ۷۷ قانون شهرداری ها

کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری های یکی از کمیسیون های قانونی در شهرداری است که فلسفه شکل گیری و هدف آن در ماده ۷۷ قانون شهرداری ها (مصوب مجلس شورای اسلامی) به این صورت آمده است: برای رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض و بهای خدمات.

قانون گذار شخصیت مجزایی از شهرداری را برای رسیدگی به اختلافات مردم و شهرداری ها در زمینه پرداخت عوارض قرار داده است.

نکته مهم این است که ماده ۷۷ قانون شهرداری ها دارای اصلاحیه می باشد که پس از اختلاف بین شورای نگبهان و مجلس (مبنی بر اضافه شدن عبارت «و بهای خدمات ارایه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته» بعد از کلمه «عوارض»)، در نهایت با رای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

بنابراین با مصوبه مذکور، ماده ۷۷ قانون شهرداری به شرح زیر اصلاح گردیده است :

”  ماده ۷۷ – رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض و بهای خدمات ارایه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته به کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور و دادگستری و انجمن شهر ارجاع می شود و تصمیم کمیسیون مزبور قطعی است. بدهی هایی که طبق تصمیم این کمیسیون تشخیص شود طبق مقررات اسناد لازم الاجرا به وسیله اداره ثبت قابل وصول می باشد.

اجرای ثبت مکلف است بر طبق تصمیم کمیسیون مزبور به صدور اجرائیه و وصول طلب شهرداری مبادرت نماید. در نقاطی که سازمان قضایی نباشد رییس دادگستری شهرستان یک نفر را به نمایندگی دادگستری تعیین می نماید و در غیاب انجمن شهر انتخاب نماینده انجمن از طرف شورای شهرستان به عمل خواهد آمد.  “

ترکیب اعضای کمیسیون ماده ۷۷

اعضای این کمیسیون همانند کمیسیون ماده صد قانون شهرداریها، متشکل از سه نفر هستند. نماینده دادگستری، نماینده شورای اسلامی شهر و نماینده وزارت کشور (استانداری).

میزان اعتبار رای صادره در کمیسیون ماده ۷۷

آراء کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری قطعی و لازم الاجرا بوده و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می باشند. تنها مرجع برای اعتراض به آراء این کمیسیون دیوان عدالت اداری می باشد.

اختیار کمیسیون ماده ۷۷ در تقسیط بدهی مودی

ماده ۳۲ آیین نامه مالی شهرداریها سال ۱۳۴۶ بیان می دارد : « شهرداری مجاز به تقسیط مطالبات خود ناشی از عوارض نیست مگر در مواردی که به تشخیص کمیسیون منظور در ماده ۷۷ قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴ مؤدی قادر به پرداخت تمام بدهی خود به طور یک جانبه نباشد که در این صورت ممکن است بدهی مؤدی برای مدتی که از سه سال تجاوز نکند با بهره متداول بانک ملی ایران تقسیط شود ولی در هر حال صدور مفاصاحساب موکول به وصول کلیه بدهی است .»

آیا کمیسیون ماده ۷۷ به صورت مستقل به پرونده ها ورود پیدا می کند؟

یک مساله مدتی است که فکر مرا به خود مشغول کرده است. آیا واقعا کمیسیون ماده ۷۷ به صورت مستقل و بدون جانب داری از شهرداری به پرونده ها ورود می کند و نسبت به صدور رای عادلانه اقدام می نماید یا خیر؟

آیا فارغ از روابط فی مابین اعضا با مدیران شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر، اراده و توان لازم برای صدور رای عادلانه را دارد؟

در یکی از شهرداری های کلان شهرها به این کمیسیون مراجعه کردم و درخواست خود برای طرح پرونده را در کمیسیون ماده ۷۷ مطرح کردم، الان که ۵۰ روز از زمان طرح درخواست ما گذشته، هنوز منتظریم که دبیر محترم کمیسیون با اعضای کمیسیون صحبت کند و به ما خبر بدهد که پرونده ما قابل طرح هست یا خیر و آیا اعضاء به مورد ما ورود پیدا می کنند یا خیر!! صبر می کنیم ببینیم چه می شود.

البته در سالهای قبل در یکی از جلسات کمیسیون ماده ۷۷ برخورد مستقل و فنی و عادلانه را از نماینده استانداری دیده بودم.

لطفا شما نیز تجربه خود از این کمیسیون را در بخش دیدگاه درج نمایید.

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی. --------> بدون وجود یک رسانه قوی، منسجم و تخصصی که عملکرد شهرداری و شورای شهر را نقد کند، راه به جایی نمی بریم. مردم باید دقیقا بدانند در شهرداری مشهد چه می گذرد . . . نظارت گسترده مردمی نیاز است با ابزار فناوری اطلاعات که متاسفانه فعلا نداریم . . .

نوشته های مشابه

‫۵ دیدگاه ها

 1. سلام
  صبح بخیر
  می خواستم بدونم که آیا رای کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری رو میشه لغو کرد؟ حالا یا از طرف خود شهرداری یا از طرف مودی.
  با تشکر

  1. سلام. تا جایی که می دانم نمی شود این رای را لغو کرد. دیوان عدالت ظاهرا تنها راه است

 2. باعرض سلام و ادب لطفن بفرمایید اگر شهروند پایانکار نداشته باشد اما تسویه حساب سال ۷۲داشته باشد ( برگ بازدید ملک و فیش پرداخت بانکی که از طرف شهرداری صادر شده اما در عناوین اخذ عوارض مبلغی بابت سهم سرانه نیامده ) و این تسویه حساب نیز توسط درآمد کل تایید شده با این جمله که فلان مقدار مسکونی و فلان مقدار تجاری تسویه حساب است آیا مستند به همین تسویه حساب از پرداخت سهم سرانه ورود به محدوده معاف خواهد بود یاخیر ؟ شهرداری مدعی است که تسویه حساب مربوط به اعیان است نه عرصه . ضمنن بابت ۱۵ متر تجاری نیز علاوه بر تسویه حساب همین ۱۵ متر گواهی صنفی برای اخذ جواز کسب نیز از طرف شهرداری در سال ۶۶ صادر شده است . شهرداری میگه نهایت مساعدت ما با شما این است که به عنوان از قلم افتادگی به نرخ و ضوابط همان سال ۷۲ از شما سهم سرانه اخذ کنیم . آیا ممکنه کمسیون ۷۷ به نفع من رای بده ؟و اینکه ممکنه در صورت شکایت در کمسیون همون مساعدتم از دست بره و به نرخ روز از من سرانه بگیرن ؟ سوال آخر اینکه باید اول فیش پرداختی از سمت شهرداری صادر بشه بعد شکایت کرد یا خیر قبل صدور هم ممکنه ؟چون باید کارشناس بابت تعیین سهم سرانه بگیرم تا فیش صادر بشه . خیلی خیلی ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید ان شاالله خداوند به کار شما برکت بده همین جوابدهی ها و راهنمایی ها هم به نوعی صدقه و باعث جلب روزی و دفع بلا خواهد شد ان شاالله .

  1. سلام و وقت بخیر. حقیقتش من هم به این مساله بد بین هستم که به چه علت در همان سال ۷۲ گواهی پایانکار صادر نشده، و شهرداری می تواند مساله سرانه ورود به محدوده را بررسی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

1- هر سازنده بنایی بالاخره گذرش به کمیسیون ماده صد خواهد افتاد. آموزش ویدئویی قواعد کمیسیون ماده صد و نحوه نگارش لایحه دفاعیه آن را از منو بسته آموزشی خریداری نمایید تا این کمیسیون را بشناسید و خود بتوانید نسبت به نگارش لایحه دفاعیه اقدام نمایید.

2- در این سایت می توانید شهردار مشهد را نقد کنید. به ما واتساپ بزنید.

3- بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

ورود به واتساپ
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
Scan the code
سلام. چنانچه سوالی دارید، در هر ساعتی از شبانه روز براحتی می توانید از طریق پیام رسان واتساپ با ما ارتباط بگیرید.
بدین ترتیب که موبایل {09150707678} را در گوشی ذخیره کنید یا کد QR نمایش داده شده روی دکمه زیر را هنگام انتخاب مخاطب جدید در واتساپ اسکن نمایید.
اگر با موبایل سایت را باز کنید، کافیست روی آیکن زیر کلیک تا در موقعیت ارسال واتساپ به ما قرار بگیرید: