کمیسیون ماده 77 شهرداری مشهد

فلسفه کمیسیون ماده 77 قانون شهرداری ها

کميسيون ماده 77 شهرداري هاي يکي از کميسيون هاي قانوني در شهرداري است که فلسفه شکل گيري و هدف آن در ماده 77 قانون شهرداري ها (مصوب مجلس شوراي اسلامي) به اين صورت آمده است: براي رفع هر گونه اختلاف بين مودي و شهرداري در مورد عوارض و بهاي خدمات.

قانون گذار شخصيت مجزايي از شهرداري را براي رسيدگي به اختلافات مردم و شهرداري ها در زمينه پرداخت عوارض قرار داده است.

نکته مهم اين است که ماده 77 قانون شهرداري ها داراي اصلاحيه مي باشد که پس از اختلاف بين شوراي نگبهان و مجلس (مبني بر اضافه شدن عبارت «و بهاي خدمات ارايه شده توسط شهرداري و سازمان هاي وابسته» بعد از كلمه «عوارض»)، در نهايت با راي مجمع تشخيص مصلحت نظام به تصويب رسيد.

بنابراين با مصوبه مذكور، ماده 77 قانون شهرداري به شرح زير اصلاح گرديده است :

”  ماده 77 – رفع هر گونه اختلاف بين مودي و شهرداري در مورد عوارض و بهاي خدمات ارايه شده توسط شهرداري و سازمان هاي وابسته به كميسيوني مركب از نمايندگان وزارت كشور و دادگستري و انجمن شهر ارجاع مي شود و تصميم كميسيون مزبور قطعي است. بدهي هايي كه طبق تصميم اين كميسيون تشخيص شود طبق مقررات اسناد لازم الاجرا به وسيله اداره ثبت قابل وصول مي باشد.

اجراي ثبت مكلف است بر طبق تصميم كميسيون مزبور به صدور اجرائيه و وصول طلب شهرداري مبادرت نمايد. در نقاطي كه سازمان قضايي نباشد رييس دادگستري شهرستان يك نفر را به نمايندگي دادگستري تعيين مي نمايد و در غياب انجمن شهر انتخاب نماينده انجمن از طرف شوراي شهرستان به عمل خواهد آمد.  ”

ترکيب اعضاي کميسيون ماده 77

اعضاي اين کميسيون متشکل از سه نفر هستند. نماينده دادگستري، نماينده شوراي اسلامي شهر و نماينده وزارت کشور.

اختيار کميسيون ماده 77 در تقسيط بدهي مودي

ماده 32 آيين نامه مالي شهرداريها سال 1346 بيان مي دارد : « شهرداري مجاز به تقسيط مطالبات خود ناشي از عوارض نيست مگر در مواردي كه به تشخيص كميسيون منظور در ماده 77 قانون اصلاح پاره اي از مواد قانون شهرداري مصوب 1334 مؤدي قادر به پرداخت تمام بدهي خود به طور يك جانبه نباشد كه در اين صورت ممكن است بدهي مؤدي براي مدتي كه از سه سال تجاوز نكند با بهره متداول بانك ملي ايران تقسيط شود ولي در هر حال صدور مفاصاحساب موكول به وصول كليه بدهي است .»

 کميسيون ماده 77 در شهرداري مشهد

در شهرداري مشهد اين کميسيون نسبتا فعاليت خوبي دارد و هم با درخواست هاي شهرداري و هم با درخواست هاي مردم، پرونده ها در آن مطرح مي شوند.

شهرداري مشهد آموخته است که يکي از راههاي وصول مطالبات خود از موديان ارجاع پرونده آنان به کميسيون ماده 77، دريافت راي قطعي توسط اين کميسيون و در نهايت پيگيري وصول از طريق اجراي ثبت مي باشد. هم اکنون واحدي در مديريت درآمد شهرداري مشهد وصول آراء کميسيون ماده 77 از طريق اجراي ثبت را به عهده دارد.

مشاوره در زمينه پرونده هاي مطرح شده در کميسيون ماده 77

ما آمادگي داريم در زمينه حضور در جلسات کميسيون ماده 77 و تهيه لايحه دفاعيه به شما مشاوره بدهيم. خصوصا که زمينه اصلي کار اين کميسيون فاکتورها و صورت حسابهاي صادر شده توسط شهرداري است و اين امر دقيقا تخصص ماست و تسلط کافي بر محاسبات درآمدي شهرداري مشهد داريم.

 

 

سيد مجتبي فرشچي
درباره ی سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

3 پاسخ به کميسيون ماده 77 شهرداري مشهد
  1. Avatar

    سلام
    صبح بخیر
    می خواستم بدونم که آیا رای کمیسیون ماده 77 شهرداری رو میشه لغو کرد؟ حالا یا از طرف خود شهرداری یا از طرف مودی.
    با تشکر


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش وکالت یا سوال در خصوص محصولات آموزشی دارید، از طریق واتس آپ ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by