چگونگی پرداخت علی الحساب قبل از افزایش قیمت های شهرداری

۱- در امان ماندن از افزایش ۴۰ درصد عوارض شهرداری در سال ۱۴۰۰ با پرداخت علی الحساب

با توجه به اینکه وفق مصوبه شورای شهر مشهد به شماره ش/۵/۹۹/۱۸۵۰۲، در سال ۱۴۰۰ عوارض شهرداری حدود ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت، بنابراین توصیه می شود قبل از اینکه این مصوبه اجرایی شود، نسبت به پرداخت بدهی خویش به شهرداری مشهد اقدام نمایید تا مشمول تعرفه های جدید نشوید. و اگر هنوز بدهی شما در شهرداری قطعی نشده است، آنرا با کمک ما برآورد نموده و به صورت علی الحساب واریز نمایید تا به میزان درصدی که بدهی خویش را داده اید، از افزایش عوارض مصون بمانید (تاریخ نگارش این متن: ۱۳۹۹/۱۲/۲).

توضیحات و جزئیات افزایش عوارض شهرداری در سال ۱۴۰۰ را در این صفحه بخوانید:

۲- تخفیف های ویژه شهرداری ها در مقاطع زمانی خاص

در شهرداری مشهد و قاعدتا در اکثر شهرداری ها معمول است که در روزهای پایانی سال، تخفیف ها و مشوق های نقدی خوبی برای پرداخت عوارض ساختمانی (پروانه، پایانکار، …) در نظر می گیرند.

در مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد سعی شده این رویه تغییر کند تا مردم به جای اینکه آخر سال به شهرداری پول پرداخت کنند، در طی سال این کار را انجام دهند تا در فصل های مناسب برای کار عمرانی که شهرداری به درآمد نیاز دارد، با مشکلات کمتری روبرو باشند. بنابراین گاهی شاهد هستیم که در مواقعی غیر از روزهای آخر سال نیز شهرداری اقدام به اعلام تخفیف بالا برای پرونده هایی می نماید که ارباب رجوع تا زمان مشخصی وجه آنرا به صورت نقدی به حساب شهرداری واریز کند.

تا جایی که من به خاطر دارم، تا کنون در بالاترین وضعیت، تخفیف ۳۴ درصدی نیز سابقه داشته است. یعنی مالک می توانست به با پرداخت دو سوم بدهی خویش (به صورت نقدی)، از شهرداری تسویه حساب بگیرد.

در این صفحه در خصوص تخفیف نقدی مفصل صحبت شده است: تخفیف نقدی و تقسیط عوارض

اما موضوع این مبحث، تخفیف نقدی نیست، بلکه پرداخت های علی الحساب است و به مساله تخفیف های نقدی شهرداری اشاره کردیم که این موضوع را بیان کنیم: با پرداخت علی الحساب، از تخفیف های شهرداری بهره مند شوید حتی وقتی که محاسبات پرونده تان قطعی نشده است.

۳- پرداخت علی الحساب چیست؟

“علی الحساب” وجهی است که شما به عنوان مالک و بابت عوارض یا جریمه ساختمانی ملک خویش (پروانه، پایانکار، …) به حساب شهرداری واریز می کنید، در حالی که مبلغ بدهی شما به صورت قطعی مشخص نشده و فیش نهایی صادر نشده است.

با پرداخت علی الحساب هدف شما این است که از تخفیف قابل توجهی که در حال حاضر در شهرداری وجود دارد استفاده نمایید، علی رغم اینکه هنوز مراحل کاری پرونده نهایی نشده و صبر کردن شما برای اتمام مراحل عادی پرونده، منجر به گذشت بازه زمانی تخفیف (و قاعدتا عدم استفاده از این فرصت) می گردد.

به عنوان مثال مالکی را فرض کنید که درخواست پروانه ساختمانی از شهرداری دارد، و پرونده در مرحله اعلام ضابطه قرار دارد. مالک می تواند براحتی پیش بینی کند که در صورتی که بخواهد صبر کند تا پرونده طبق روال عادی به مرحله محاسبات درآمدی و صدور فیش برسد، تخفیف مثلا ۲۴ درصدی کنونی را از دست می دهد. بنابراین مبلغی که باید بپردازد را برآورد نموده و طی درخواستی از شهرداری، به صورت علی الحساب عوارض را با تخفیف ۲۴ درصد می پردازد. حال هر زمان که محاسبات پرونده نهایی شود، مالک دغدغه ای نداشته و می داند که این تخفیف به میزان وجهی که پرداخت نموده است در پرونده وی لحاظ شده است و بدین ترتیب هزینه های خود را کاهش داده است.

حال اگر این مالک این کار را انجام نمی داد، بدهی وی به جای تخفیف ۲۴ درصد با تخفیف مثلا ۱۸ درصد محاسبه می شود و ۶ درصد ضرر کرده است!

۴- آیا شهرداری همیشه با دریافت علی الحساب موافقت می کند؟

پاسخ خیر است. در برخی مقاطع شاهد بودیم که به دلیل مشکلات و بی نظمی هایی که این نوع پرداخت ها در سیستم مالی شهرداری ایجاد می کند، مجوز علی الحساب صادر نمی گردد. یا اینکه برای برخی پرونده این امکان فراهم می شود.

اما در اکثر اوقات این امکان وجود دارد و می توان روی آن حساب نمود. بنابراین اگر پرونده جاری در شهردرای دارید، به راحتی اجازه ندهید روال طولانی پاسخگویی به پرونده ها، شما را از تخفیف خوب اعلام شده محروم سازد.

برای خود شهرداری نیز جذاب است که در مقاطعی که تخفیف بالا اعلام نموده است، حداکثر منابع مالی را جذب نماید.

۵- برای اینکه بتوانیم علی الحساب پرداخت کنیم به برآورد میزان بدهی خویش نیاز داریم

دقیقا برای اینکه بتوانید از امکان علی الحساب برخوردار شوید، لازم است با دقت قابل قبولی میزان بدهی خویش را برآورد کنید تا بتوانید حداکثر استفاده را از فرصت تخفیف بالا ببرید.

اگر وجهی مازاد بر بدهی خویش بپردازید، فرآیند پس گرفتن آن از شهرداری بسیار وقت گیر خواهد بود. و اگر علی الحساب پرداخت شده کمتر از میزان بدهی شما باشد، مجبورید مابقی بدهی خود را با تخفیف کمتر بپردازید و حداکثر استفاده را از فرصتی که داشتید، نبرده اید.

پیشنهاد ما به شما این است که با استفاده از سامانه های برآورد عوارض شهرداری در این وب سایت تخصصی، با هزینه بسیار مناسب و دقت بالایی بدهی خویش را محاسبه کنید: محاسبه آنلاین عوارض پروانه و طبقه اضافه

۶- چطور میزان بدهی خود به شهرداری را برآورد کنیم و این کار چه مزیتی دارد؟

یکی از خدمت هایی که در این وب سایت به مردم عزیز مشهد ارائه می گردد، امکان برآورد و اطلاع از میزان بدهی شان بابت احداث بنا و یا اخذ پایانکار از شهرداری می باشد. سعی ما بر آن بوده که این محاسبات را به گونه ارائه کنیم که افراد با کمترین اطلاعات فنی بتوانند از آن استفاده کنند.

اطلاع از برآورد عوارض شهرداری، به شما قدرت برنامه ریزی و پیش بینی هزینه ها، قبل از رخدادن آنها را می دهد. به شما این امکان را می دهد که با نوشتن طرح توجیهی اقدام به ساخت و ساز نمایید.

به شما این امکان را می دهد که قبل از هر حرکتی، عوارض و جرائم شهرداری مشهد را اندازه گیری نموده و با اطلاعات کامل تصمیم گیری نمایید.

و در نهایت به شما این امکان را می دهد که بتوانید به صورت علی الحساب عوارض ساختمانی خود را به شهرداری بپردازید و نهایت استفاده را از فرصت تخفیف های نقدی خاص ببرید.

برای مشاهده تمام محاسبات آنلاین قرار گرفته بر روی این وب سایت، این لینک را ببینید: محاسبات آنلاین عوارض شهرداری مشهد

۵/۵ - (۴ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: