محاسبه آنلاین عوارض واحد اضافه در مشهد – ۱۳۹۹

1- مقدمه

آنچه در ذهنیت اکثریت افراد وجود دارد این است که هنگامی که یک طبقه ساختمان مسکونی احداث می شود، این طبقه دارای یک واحد مسکونی می باشد و محل زندگی یک خانوار می باشد.

اما همیشه اینگونه نیست. در زمینهای نسبتا بزرگ این امکان وجود دارد که در هر طبقه ساختمان احداثی، دو، سه یا حتی چندین واحد مسکونی ایجاد شود. و در پروژه های بزرگ و برج ها، ممکن است در یک طبقه ده ها واحد مسکونی وجود داشته باشد.

2- تعریف واحد مسکونی و تفکیک آن

اصولا واحد مسکونی به فضایی گفته می شود که برای سکونت یک خانوار طراحی و ساخته شده است و ارتباط آن با سایر واحدها قطع می باشد. و قاعدتا یک آشپزخانه، یک سرویس دستشویی و یک حمام دارد. البته ممکن است دو نوع سرویس بهداشتی یا دو حمام نیز در یک واحد مسکونی وجود داشته باشد اما بهرحال ساختار آن واحد به گونه ای است که مستقل از سایر واحدها می باشد.

گاه وقتی نیز ممکن است دو طبقه ساختمان اما یک واحد مسکونی داشته باشیم که اصطلاحا به این مورد، واحد دوبلکس گفته می شود. اگر بین دو طبقه راه پله ارتباطی وجود داشته باشد، آن دو تشکیل یک واحد را می دهند.

بهرحال تشخیص واحدها بر عهده کارشناس بازدید شهرداری است که از محل بازدید می کند و تصاویری نیز از آن می گیرد.

سند جداگانه برای هر واحد مسکونی صادر می گردد و به اصطلاح واحدها تفکیک می گردند. بنابراین اگر متقاضی واحدهای خویش را هنگام ساخت مجزا نکند و کارشناس بازدید نیز آنها را ثبت نکند، مالک نمی تواند برای آنها سند جداگانه گرفته و آنها را واگذار نماید.

3- ساخت پارکینگ به ازای هر واحد مسکونی اجباری است

پارکینگ مساله بسیار بسیار مهمی است که دیگر شهرداری ها (حداقل شهرداری مشهد) در خصوص آن کوتاه نمی آیند. اگر پارکینگ مورد را نساختید مطمئن باشید که هنگام اخذ پایانکار پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارجاع شده و رای قلع بنا صادر می گردد. بنابراین فکر حذف پارکینگ را نیز نکنید. ضمن آنکه این روزها، واحد بدون پارکینگ هیچ گونه جذابیتی برای خریداران ندارد {با این قیمتهای بسیار بالای خودروها}.

وفق پروانه ساختمانی به ازای هر واحد مسکونی، ساخت پارکینگ مورد نیاز آن ضروری می باشد. این مساحت پارکینگ ساخته شده (پیلوت) در اسنادی که جدیدا اداره ثبت صادر می کند، دقیقا ثبت می گردد و اینکه متعلق به کدام واحد مسکونی می باشد، به صراحت بیان می گردد.

4- واحد اضافه مسکونی چیست و چه عوارضی دارد؟

در طرحهای تفصیلی مشهد، ضابطه ای برای تعیین تعداد واحد در کاربریهای مختلف از جمله در کاربری مسکونی وجود دارد. بنابراین هر زمینی، تعداد واحد قانونی آن مشخص است و طبق آن پروانه ساختمانی، بدون اخذ هزینه ای بابت این تعداد واحد پایه صادر می گردد.

وضعیتی را در نظر بگیرید که به عنوان مثال پروانه شهرداری بابت 4 واحد مسکونی و 4 واحد پارکینگ صادر شده است (البته پارکینگ به صورت واحدی در پروانه نوشته نمی شود، بلکه مساحت آن قید می شود، در اینجا 25 متر به ازای هر واحد که مجموعا 100 متر پارکینگ است).

حال اگر مالک اقدام به ساخت 8 واحد مسکونی نماید، یعنی در هر طبقه به جای یک واحد، دو واحد بسازد، به این 4 واحد، اصطلاحا در شهرداری مشهد “واحد اضافه” گفته می شود.

شهرداری وفق مصوبه شورای اسلامی شهر به شماره 3342/96/4/ ش مورخه 96/3/3، بابت افزایش واحد مسکونی (واحد اضافه) از 4 به 8، عوارض اخذ می کند. در نحوه محاسبه این عوارض: تعداد واحد اضافه، مساحت واحد های اضافه، و ارزش معاملاتی ملک تاثیر گذار است. البته شرط اصلی اخذ عوارض این است که پارکینگ ها وفق نظر هیات پارکینگ ساخته و تامین شده باشد، و گرنه شهرداری پرونده را پاسخگویی نمی کند تا رای کمیسیون ماده صد صادر گردد. کمیسیون نیز به احتمال 99 درصد رای قلع صادر می کند و مالک بایستی با کاهش تعداد واحدها، به وضعیت تامین پارکینگ برسد.

توجه شود که علاوه بر تامین پارکینگ، مسائل دیگری نیز وجود دارد که شرط پاسخگویی شهرداری به واحد اضافه است، مانند رعایت حداقل مساحت واحد مسکونی و سایر ضوابط مربوطه. اکیدا توصیه می شود قبل از هر اقدامی برای ساخت واحد اضافه از واحد شهرسازی منطقه خود استعلام و ضوابط را بپرسید.

فارغ از مساله پاسخگویی یا عدم پاسخگویی شهرداری، در این صفحه، میزان عوارض و مبلغ هزینه ای که به شهرداری بابت ساخت واحد اضافه باید بپردازید را می توانید محاسبه نمایید و با در نظر گرفتن این هزینه کلان، نسبت به این مساله تصمیم گیری نمایید.

5- واحد اضافه در سایر کاربریها

در بالا خصوص املاک مسکونی صحبت کردیم. اما ممکن است در سایر کاربریها نیز مالک اقدام به افزایش واحد نماید. مثلا در کاربری اداری یا در کاربری صنعتی، واحد بیشتری نسبت به پروانه ساخته شود. در این موارد نیز در صورت تامین پارکینگ و قبول ضوابط تفکیک واحدها، شهرداری عوارض بر افزایش واحد را اخذ و پاسخگویی می نماید.

6- محاسبه آنلاین عوارض واحد اضافه

گفتیم اینکه شهرداری با واحد اضافه شما موافقت بکند یا نکند، بستگی به میزان رعایت ضوابط آن از جانب شماست و قابل پیش بینی نیست. اما ما در اینجا این امکان را فراهم کرده ایم که شما از میزان پولی که بابت واحد اضافه بایستی به شهرداری بپردازید (در سال 1399)، مطلع گردید.

خودتان می توانید با خریداری کلید (کلمه عبور) از منو محصولات سایت، و درج آن در بخش مربوطه، نسبت به فعالسازی محاسبات و کشف قیمت واحدهای اضافه خود در حالتهای مختلف اقدام نمایید. اعتبار این کلمه عبور یک ماهه اما تعداد حالتهای محاسبه طی این مدت نامحدود می باشد. ضمنا واحد اضافه برای کاربریها مختلف قابل محاسبه می باشد (پیش فرض بر روی کاربری مسکونی است). توجه شود که در کاربری تجارتی، به طور خاص مساله “واحد اضافه” نداریم و تعداد واحد در عوارض پذیره یا تغییر کاربری مد نظر بوده است.

محاسبات آنلاین به قرار زیر است:

7- مشاهده مصوبه عوارض واحد اضافه شهرداری مشهد، ملاک عمل در سال 99

این مصوبه بعد از خریداری کلمه عبور از آدرس زیر، همزمان با فعال شدن محاسبات عوارض واحد اضافه، در انتهای محاسبات، قابل مشاهده خواهد بود:

خریداری کلید (کلمه عبور) برای محاسبات آنلاین واحد اضافه

لطفا از بخش دیدگاه ها در زیر استفاده کنید و هر گونه نظر، احساس، پیشنهاد یا انتقاد خویش را درج نمایید. به تمام دیدگاه ها پاسخ خواهیم داد. ضمن آنکه مورد استفاده سایرین قرار خواهد گرفت.

توجه کنید بسیار محتمل است که افراد پیشنهاد دهنده و تصویب کننده این ضوابط محاسباتی {در شهرداری و شورای شهر مشهد} و همچنین ارگان های نظارتی شهر، این دیدگاه ها را ملاحظه و قضاوت کنند. بنابراین تحلیل و نظر واقع بینانه خود را درج کنید تا در تصمیم گیریهای بعدی مورد استفاده متولیان امر قرار گیرد و نواقص ضوابط برطرف گردد.

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام؛

سوال خود در خصوص شهرداری مشهد را از طریق واتساپ {به شماره 09155136129 ذکر شده در پایین صفحات سایت} طرح نمایید. برای امکان دریافت پیام از جانب ما، ابتدا شماره مذکور را در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

خواهشمند است تماس تلفنی نگیرید.

سید مجتبی فرشچی

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09155136129} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر کلیک کنید: