محاسبه آنلاین عوارض واحد اضافه در مشهد -سال 1401

توجه توجه: برای سال 1402 متاسفانه امکان فعالسازی محاسبه آنلاین در سایت مقدور نگردید، علت آن نیز از یک طرف هزینه بسیار بالای کد نویسی و درج فرموها و ارزش معاملاتی ها بود و از طرف دیگر عدم استقبال کافی در خریداری این خدمت بوده است. ما تلاش کردیم حداکثر شفاف سازی و سهولت را برای محاسبات درآمدی شهرداری مشهد رقم بزنیم، اما این کار فاقد توجیه اقتصادی بود. بنابراین برای محاسبه عوارض شهرداری در سال 1402 به صورت موردی در خدمت شما عزیزان هستیم. کافیست در پیام رسان های ایرانی با ما ارتباط بگیرید و درخواست محاسبه را مطرح نمایید تا قیمت و زمان انجام محاسبات اعلام گردد. با احترام: فرشچی – تیر ماه 1402

0- ویدئوی آموزشی نحوه کار با سامانه

اکیدا پیشنهاد می گردد این ویدئو را دانلود و مشاهده نمایید، تا بعد از آن طی چند دقیقه بتوانید خودتان نسبت به برآورد عوارض واحد اضافه در حالتهای مختلف اقدام نموده و با دیدی روشن به آینده نگاه کنید و هیچگاه از فاکتور عوارض و جرائم شهرداری مشهد غافل گیر نشوید.

ضمن اینکه با مراجعه کردن به شهرداری مشهد، خواهید دید که با توجه به پیچیدگی های بسیار زیاد عوارض جدید شهرداری، پرسنل شهرداری امکان ارائه برآورد عوارض به شما را نخواهند داشت:

نحوه برآورد عوارض واحد اضافه
play-rounded-fill
فیلم آموزش برآورد عوارض واحد اضافه

نحوه برآورد عوارض واحد اضافه

دانلود فیلم – مدت زمان 25 دقیقه

برای دانلود بر روی لینک فوق راست کلیک کرده و Save link as . . . را انتخاب نمایید.

1- مقدمه

آنچه در ذهنیت اکثریت افراد وجود دارد این است که هنگامی که یک طبقه ساختمان مسکونی احداث می شود، این طبقه دارای یک واحد مسکونی می باشد و محل زندگی یک خانوار می باشد.

اما همیشه اینگونه نیست. در زمینهای نسبتا بزرگ این امکان وجود دارد که در هر طبقه ساختمان احداثی، دو، سه یا حتی چندین واحد مسکونی ایجاد شود. و در پروژه های بزرگ و برج ها، ممکن است در یک طبقه ده ها واحد مسکونی وجود داشته باشد.

در این سامانه آنلاین می توانید خودتان به کمک فیلم راهنما یا با مطالعه توضیحات متنی، نسبت به برآورد عوارض احداث واحد مازاد در شهرداری مشهد، اقدام کنید و با برنامه ریزی و برآورد مالی اقدام به ساخت و ساز نمایید.

2- تعریف واحد مسکونی و تفکیک آن

اصولا واحد مسکونی به فضایی گفته می شود که برای سکونت یک خانوار طراحی و ساخته شده است و ارتباط آن با سایر واحدها قطع می باشد. و قاعدتا یک آشپزخانه، یک سرویس دستشویی و یک حمام دارد. البته ممکن است دو نوع سرویس بهداشتی یا دو حمام نیز در یک واحد مسکونی وجود داشته باشد اما بهرحال ساختار آن واحد به گونه ای است که مستقل از سایر واحدها می باشد.

گاه وقتی نیز ممکن است دو طبقه ساختمان اما یک واحد مسکونی داشته باشیم که اصطلاحا به این مورد، واحد دوبلکس گفته می شود. اگر بین دو طبقه راه پله ارتباطی وجود داشته باشد، آن دو تشکیل یک واحد را می دهند.

بهرحال تشخیص واحدها بر عهده کارشناس بازدید شهرداری است که از محل بازدید می کند و تصاویری نیز از آن می گیرد.

سند جداگانه برای هر واحد مسکونی صادر می گردد و به اصطلاح واحدها تفکیک می گردند. بنابراین اگر متقاضی واحدهای خویش را هنگام ساخت مجزا نکند و کارشناس بازدید نیز آنها را ثبت نکند، مالک نمی تواند برای آنها سند جداگانه گرفته و آنها را واگذار نماید.

3- ساخت پارکینگ به ازای هر واحد مسکونی اجباری است

پارکینگ مساله بسیار بسیار مهمی است که دیگر شهرداری ها (حداقل شهرداری مشهد) در خصوص آن کوتاه نمی آیند. اگر پارکینگ مورد را نساختید مطمئن باشید که هنگام اخذ پایانکار پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارجاع شده و رای قلع بنا صادر می گردد. بنابراین فکر حذف پارکینگ را نیز نکنید. ضمن آنکه این روزها، واحد بدون پارکینگ هیچ گونه جذابیتی برای خریداران ندارد {با این قیمتهای بسیار بالای خودروها}.

وفق پروانه ساختمانی به ازای هر واحد مسکونی، ساخت پارکینگ مورد نیاز آن ضروری می باشد. این مساحت پارکینگ ساخته شده (پیلوت) در اسنادی که جدیدا اداره ثبت صادر می کند، دقیقا ثبت می گردد و اینکه متعلق به کدام واحد مسکونی می باشد، به صراحت بیان می گردد.

4- واحد اضافه مسکونی چیست و چه عوارضی دارد؟

در طرحهای تفصیلی مشهد، ضابطه ای برای تعیین تعداد واحد در کاربریهای مختلف از جمله در کاربری مسکونی وجود دارد. بنابراین هر زمینی، تعداد واحد قانونی آن مشخص است و طبق آن پروانه ساختمانی، بدون اخذ هزینه ای بابت این تعداد واحد پایه صادر می گردد.

وضعیتی را در نظر بگیرید که به عنوان مثال پروانه شهرداری بابت 4 واحد مسکونی و 4 واحد پارکینگ صادر شده است (البته پارکینگ به صورت واحدی در پروانه نوشته نمی شود، بلکه مساحت آن قید می شود، در اینجا 25 متر به ازای هر واحد که مجموعا 100 متر پارکینگ است).

حال اگر مالک اقدام به ساخت 8 واحد مسکونی نماید، یعنی در هر طبقه به جای یک واحد، دو واحد بسازد، به این 4 واحد، اصطلاحا در شهرداری مشهد “واحد اضافه” گفته می شود.

شهرداری وفق مصوبه شورای اسلامی شهر به شماره 3342/96/4/ ش مورخه 96/3/3، بابت افزایش واحد مسکونی (واحد اضافه) از 4 به 8، عوارض اخذ می کند. در نحوه محاسبه این عوارض: تعداد واحد اضافه، مساحت واحد های اضافه، و ارزش معاملاتی ملک تاثیر گذار است. البته شرط اصلی اخذ عوارض این است که پارکینگ ها وفق نظر هیات پارکینگ ساخته و تامین شده باشد، و گرنه شهرداری پرونده را پاسخگویی نمی کند تا رای کمیسیون ماده صد صادر گردد. کمیسیون نیز به احتمال 99 درصد رای قلع صادر می کند و مالک بایستی با کاهش تعداد واحدها، به وضعیت تامین پارکینگ برسد.

توجه شود که علاوه بر تامین پارکینگ، مسائل دیگری نیز وجود دارد که شرط پاسخگویی شهرداری به واحد اضافه است، مانند رعایت حداقل مساحت واحد مسکونی و سایر ضوابط مربوطه. اکیدا توصیه می شود قبل از هر اقدامی برای ساخت واحد اضافه از واحد شهرسازی منطقه خود استعلام و ضوابط را بپرسید.

فارغ از مساله پاسخگویی یا عدم پاسخگویی شهرداری، در این صفحه، میزان عوارض و مبلغ هزینه ای که به شهرداری بابت ساخت واحد اضافه باید بپردازید را می توانید محاسبه نمایید و با در نظر گرفتن این هزینه کلان، نسبت به این مساله تصمیم گیری نمایید.

5- واحد اضافه در سایر کاربریها

در بالا خصوص بهره برداری مسکونی و در کاربری مسکونی صحبت کردیم. اما ممکن است در کاربری مسکونی، اقدام به ساخت و ساز با بهره برداری غیر مسکونی گردد، مانند اداری یا آموزشی یا صنعتی. در این مواقع عوارض واحد اضافه گران تر از حالت بهره برداری مسکونی می باشد.

اگر بهره برداری شما از ملک غیر مسکونی است، آن حالت مد نظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در 98 درصد موارد افراد قصد ساخت منزل مسکونی را دارند و حالت بهره برداری مسکونی می بایست در محاسبات این صفحه انتخاب گردد.

6- محاسبه آنلاین عوارض واحد اضافه

گفتیم اینکه شهرداری با واحد اضافه شما موافقت بکند یا نکند، بستگی به میزان رعایت ضوابط آن از جانب شماست و قابل پیش بینی نیست. اما ما در اینجا این امکان را فراهم کرده ایم که شما از میزان پولی که بابت واحد اضافه بایستی به شهرداری بپردازید (در سال 1401)، مطلع گردید.

خودتان می توانید با خریداری کلید (کلمه عبور) از منو محصولات سایت، و درج آن در بخش مربوطه، نسبت به فعالسازی محاسبات و کشف قیمت واحدهای اضافه خود در حالتهای مختلف اقدام نمایید. اعتبار این کلمه عبور یک ماهه اما تعداد حالتهای محاسبه طی این مدت نامحدود می باشد. ضمنا واحد اضافه برای کاربریها مختلف قابل محاسبه می باشد (پیش فرض بر روی کاربری مسکونی است). توجه شود که در کاربری تجارتی، به طور خاص مساله “واحد اضافه” نداریم و تعداد واحد در عوارض پذیره یا تغییر کاربری مد نظر بوده است.

محاسبات آنلاین به قرار زیر است:

شهروند گرامی توجه داشته باشید که عوارض واحد اضافه می تواند تنها بخشی از فاکتور عوارض شهرداری باشد و سایر تخلفات ساختمانی نیز قاعدتا مبالغ خود را خواهند داشت که لازم است جداگانه آنها را برآورد نمایید.

7- مشاهده مصوبه عوارض واحد اضافه شهرداری مشهد، ملاک عمل در سال 1401

این مصوبه بعد از خریداری کلمه عبور از آدرس زیر، همزمان با فعال شدن محاسبات عوارض واحد اضافه، در انتهای محاسبات، قابل مشاهده خواهد بود:

خریداری کلید (کلمه عبور) برای محاسبات آنلاین واحد اضافه

البته بعد از این مصوبه، شورای اسلامی شهر مشهد ضرایبی افزایشی را برای سالهای بعد از تصویب مصوب نمود که در محاسبات فوق این ضرایب افزایشی لحاظ شده است.

لطفا از بخش دیدگاه ها در زیر استفاده کنید و هر گونه نظر، احساس، پیشنهاد یا انتقاد خویش را درج نمایید. به تمام دیدگاه ها پاسخ خواهیم داد. ضمن آنکه مورد استفاده سایرین قرار خواهد گرفت.

توجه کنید بسیار محتمل است که افراد پیشنهاد دهنده و تصویب کننده این ضوابط محاسباتی {در شهرداری و شورای شهر مشهد} و همچنین ارگان های نظارتی شهر، این دیدگاه ها را ملاحظه و قضاوت کنند. بنابراین تحلیل و نظر واقع بینانه خود را درج کنید تا در تصمیم گیریهای بعدی مورد استفاده متولیان امر قرار گیرد و نواقص ضوابط برطرف گردد.

5/5 - (15 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی. --------> بدون وجود یک رسانه قوی، منسجم و تخصصی که عملکرد شهرداری و شورای شهر را نقد کند، راه به جایی نمی بریم. مردم باید دقیقا بدانند در شهرداری مشهد چه می گذرد . . . نظارت گسترده مردمی نیاز است با ابزار فناوری اطلاعات که متاسفانه فعلا نداریم . . .

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام و وقت بخیر سوالی داشتم در مورد پارکینگ های اجباری ما الان خونه ای داریم که در بر 33 متری خود 5 در پارکینگ دارد و الان تصمیم به اضافه کردن یک طبقه دو واحدی دیگر داریم ایا هنگام گرفتن مجوز باید در ها را خراب کنیم؟ و اگر اینطور است با توجه به ساخت خانه قبل از زمانی که مصوبات جدید برای در پارکینگ تصویب شود و شکل نقشه ای که مهندس معمار در نظر گرفته بوده است بعد از خراب کردن حتی تعداد پارکینگ ها از حال حاضر نیز کمتر خواهد شد!ما چه باید بکنیم؟

  1. سلام و اوقات بخیر. بهرحال ضوابط اینگونه است که منازل در تعداد درب پارکینگ محدودیت دارند. برخی مواقع متاسفانه به این درب ها دقت نشده و گواهی ها صادر شده که مشکلات بسیار زیادی برای اهالی و مهمانان همان خیابان ایجاد می کند و عملا پارکینگی در آن خیابان وجود ندارد. شاید اگر بنایی در پیلوت دارید با تبدیل آن به پارکینگ بتوانید پارکینگ جدید ایجاد کنید و گرنه بدون پارکینگ مجوز طبقه اضافه داده نمی شود. بدون مجوز ساختن هم به نظر من خودکشی است به خاطر سرنوشت تلخی که کمیسیون ماده صد رقم خواهد زد.

 2. سلام
  قیمت تراکم اضافه بر پروانه برای منطقه مهرآباد (منطقه ۵) چقدر است، البته غیر از دو طبقه مجاز چند طبقه میتوان خرید
  با تشکر
  مجید

  1. سلام. در این صفحه محاسبات عوارض واحد اضافه آمده و نه عوارض طبقه (تراکم) اضافه. لطفا دقت داشته باشید. برای برآورد عوارض تراکم اضافه به این صفحه بروید و به صورت آنلاین خودتان محاسبات را بدست آورید: محاسبه آنلاین عوارض طبقه اضافه
   ضمنا توجه داشته باشید که اینکه چند طبقه اضافه می شود خرید را نه ما و نه هیچ فرد دیگری به صورت قطعی نمی داند. زیرا این دستورالعمل های فروش طبقه مازاد دائما در حال تغییر هستند و در اکثر مواقع تصمیم نهایی با هیات فنی در شهرداری است و میزان پیگیری شماست که نتیجه را مشخص می کند. اما برآورد هزینه آنرا براحتی می توانید از سامانه محاسبات سایت ما بدست آورید {فیلم های نحوه کار با سامانه را ببینید}.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام شهروند عزیز

1- هر سازنده بنایی بالاخره گذرش به کمیسیون ماده صد خواهد افتاد. آموزش ویدئویی قواعد کمیسیون ماده صد و نحوه نگارش لایحه دفاعیه آن را از منو بسته آموزشی خریداری نمایید تا این کمیسیون را بشناسید و خود بتوانید نسبت به نگارش لایحه دفاعیه اقدام نمایید.

2- در این سایت می توانید شهردار مشهد را نقد کنید. در صفحه مربوط نسبت به درج دیدگاه در خصوص نقاط قوت و ضعف اقدام نمایید.

3- لطفا برای ارتباط با ما قبل از تماس تلفنی، از پیام رسان ها با جستجوی نام کاربری farshchi7 استفاده نموده و مستندات و تصاویر را ارسال نمایید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه