گزارش انطباق کاربری ساختمان

ساختمان های مقیاس شهری یک تفاوت اساسی با سایر ساختمان ها دارند، آن هم در نقش آن ها در تغییر و تحولات کالبدی و عملکردی بافت شهری است. به این دلیل بهتر است از قبل از اجرا این نوع پروژه ها، انواع تاثیرات آن بررسی و ارائه شود. دراین راستا سازمان نظام مهندسی از توان مهندسین شهرساز صاحب صلاحیت برای تنظیم گزارشات ویژه این موضوع استفاده می کند. به این نوع گزارشات در اصطلاح رایج سازمان نظام مهندسی، گزارش انطباق کاربری ساختمان گفته می شود.

در این متن علاوه بر اشاره به برخی از اصطلاحات، فرآیند اداری، گردشکار، نحوه انعقاد قرارداد با مالک برای تنظیم گزارش ونحوه آماده سازی و ارائه این گزارشات به سازمان نظام مهندسی به اختصار توضیح داده شده است.

برای دریافت یک نمونه گزارش کامل و مورد تایید سازمان نظام مهندسی ساختمان می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید


۱-تعاریف

گزارش انطباق کاربری ساختمان مربوط به چه ساختمان هایی است ؟
براساس قانون نظام مهندسی، ساختمانها از لحاظ اهمیت به چهار گروه الف، ب، ج و د  تقسیم بندی شده اند:
گروه الف: مقیاس کاربری محله،۱ تا۲ طبقه ارتفاع روی زمین یا حداکثر زیربنای ۶۰۰ مترمربع
گروه ب: مقیاس کاربری محله،۳ تا ۵ طبقه ارتفاع روی زمین یا حداکثر زیربنای ۲۰۰۰ مترمربع
گروه ج: مقیاس کاربری منطقه،۶ تا۱۰ طبقه ارتفاع روی زمین یا حداکثر زیربنای ۵۰۰۰ مترمربع
گروه د: مقیاس کاربری شهر،بیش از ۶ طبقه ارتفاع روی زمین یا زیربنای بیش از۵۰۰۰ مترمربع
با توجه به اهمیت ساختمان های” گروه د” علاوه بر مهندسین  با تخصص های معماری، عمران،مکانیک، برق، یک مهندس شهرساز نیز باید این نوع ساختمان ها رو مورد تایید قراردهد و آن هم مهندس شهرساز است.

یک تفاوت اساسی کار مهندسین شهرساز با سایر مهندسین در مباحث مربوط به نظام مهندسی ساختمان، ارائه گزارشی است از وضعیت پروژه و تاثیرات اجرای آن که اصطلاحا به این گزارش”گزارش انطباق کاربری ساختمان” می گویند.
البته زمانی این گزارش ارائه می شود که شهرداری مجوز پروژه را صادر و برای تایید سازمان نظام مهندسی ارسال نموده است. یک مهندس شهرساز در بهترین حالت می تواند در گزینه های پیشنهادی گزارش خود، با تنظیم جرم گذاری و تغییرات حداقلی، مالک رو ترغیب به تغییراتی در فاز اجرا نماید. البته تاکنون در این زمینه  الزامی از سوی سازمان یا شهرداری برای مالک تعیین نشده است.

در این متن سعی شده است مسیر انجام یک گزارش از مرحله قبول انجام کار و انعقاد قرارداد گرفته تا انجام مراحل اداری و تنظیم گزارش به‌اختصار ارائه شود.

۲-فرآیند تحویل کار تا ارائه گزارش

۲-۱-گام اول-انعقاد قرارداد با مالک پروژه

پیشنهاد می شود به جهت رعایت قوانین سازمان نظام مهندسی وبه جهت جلوگیری از بروز اختلافات، حتما در ابتدای کار و قبل از شروع گزارش، نسبت به انعقاد قرارداد با مالک و دریافت پیش پرداخت اقدام نمایید.

در ذیل یک نمونه از فرمت قرارداد که توسط انجمن صنفی مهندسین شهرساز خرسان رضوی تنظیم شده است را برای شما قرار داده ایم.

۲-۲-گام دوم-انجام مراحل ادارای سازمان نظام مهندسی

این بخش در استان‌های مختلف متفاوت است. در استان خراسان رضوی در چند ماه گذشته روال کاملاً به‌صورت سیستمی انجام می‌شود. تنها کافی است یک‌بار به سازمان نظام‌مهندسی مراجعه و نسبت به ثبت اثرانگشت خود اقدام نمایید. تحویل نام کاربری سیستم نظام‌مهندسی به شما انجام می‌شود و شما ازایان به بعد هرگونه کاری با سازمان دارید از این طریق انجام خواهید داد، از ارسال انواع نامه‌ها گرفته تا ارسال گزارشات و مهر سبز (لازم به ذکر است جهت اطمینان از حضور مهندس در داخل کشور، پس از تائید گزارش،تنها یک‌بار به سازمان نظام‌مهندسی مراجعه خواهید کرد تا به‌نوعی با درج اثرانگشت،اجرا هویت خود را برای انجام این پروژه اعلام نمایید

۲-۳-گام سوم-تدوین گزارش مطابق چک لیست

ارائه گزارش در قطع A4 با فونت اصلی زمینه B Mitra 14و فونت سرفصل ها با B Titr14,12 باشد.
ارائه گزارش در قالب شرح خدمات مصوب تیپ به فراخور مقیاس پروژه خواهد بود.

چالش های اساسی مهندسین شهرساز برای تدوین این گزارشات شامل چه مواردی است؟
الف- نمونه گزارشات استاندارد وبه روز برای الگو برداری
ب-دسترسی به اطلاعات طرح های تفصیلی وجامع
ج-آشنایی با نحوه استخراج اطلاعات از مجوزات صادره از سوی شهرداری
د-آشنایی با ضوابط شهرداری (محاسبه تراکم، سطح اشغال و…)
ه-دسترسی به داده های مکانی(معابر، پروژه های شاخص اطراف پروژه، اطلاعات جمعیتی و…)
ه-تخصص تولید نقشه ها با استفاده از نرم افزار Arc Gis

۲-۴-گام چهارم-آماده سازی گزارش جهت تحویل به سازمان نظام مهندسی

حالا در مرحله‌ای قرار داریم که باید گزارش رو برای ارائه به سازمان نظام‌مهندسی آماده کنیم.
ابتدا نامه‌ای رو خطاب به ریاست سازمان نظام‌مهندسی آماده کنید با این مضمون:

طرح روی جلد در شهرهای مختلف ممکنه الگوی متفاوت خودش رو داشته باشه، ما در اینجا الگوی سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی رو برای شما به عنوان نمونه قرار دادیم.

اما به جز گزارش اصلی چه مواردی رو باید در مدارک اصلی به سازمان قرارداد

فرم شماره ۱- گواهی تعهد مهندس طراح شهرساز درخصوص ارائه لایحه شهرسازی

فرم شماره۲-مشخصات پروژه وتکمیل مدارک

فرم شماره۳-چک لیست کنترل انطباق کاربری

فرم شماره۴- ارائه گزینه پیشنهادی-نهایی

برای دانلود فایل پی دی اف فرم های فوق برروی لینک زیر کلیک نمایید.

پیشنهاد می کنم اگر جزء مهندسین شهرساز هستید وقراره گزارش انطباق کاربری ساختمان بنویسید ویئوهای آموزشی زیر رو حتما ببینید

۱- برای آشنایی کلی با فرآیند تنظیم گزارش انطباق کاربری ساختمان پیشنهاد می کنم حتما این ویدئو رو تماشا کنید

۲- اگر در تنظیم جداول کاربری ساختمان در سه حالت ضابطه، مجوز شهرداری و گزینه پیشنهادی هنوز مشکل داری پیشنهاد می کنم یک سری به این ویدئو بزنید

۳- اگر مشکلی در تنظیم جداول ندارید ، وصرفا به دنبال ضابطه مجاز ملک خودتون هستید پیشنهاد می کنم این ویدئو رو حتما تماشا کنید

۴-نحوه تهیه نقشه های گزارش انطباق ساختمان و آشنایی با نوع اطلاعاتی که باید توی بانک اطلاعاتGIS قرار بدهید تا به نقشه های مورد نظر برسید رو می توانید در دراین ویدئو تماشا کنید.

۵-ویدئوی کامل از دریافت تصاویر وضع موجود ملک در مشهد و ترسیم تصویر سه بعدی و سایه اندازی
در این ویدئو شما با انواع تصاویر مورد نیاز برای گزارش انطبقا ساختمان و نحوه تدوین یا دست یابی به آن ها آشنا خواهید شد

۶-اگر ملک شما در شهر مشهد قرارداره و تمایل دارید تصاویر وضع موجود رو در سال ۹۲ مشاهده کنید پیشنهاد می کنم یک سری به سایت http://esup.mashhad.ir بزنید و اگر نمی دونستید چه جوری میشه از این سایت استفاده کرد، این ویدئو رو تماشا کنید.

۷-در گزارش انطباق شما باید سایه اندازی ساختمان را در سه حالت ضابطه، مجوز شهرداری و گزینه پیشنهادی ترسیم کنید، بهترین نرم افزار برای این کار sketchup است، اگر زمان کافی برای آموزش ندارید، ما در این ویدئو کوتاه ،آموزش مراحل انجام کار رو به شیوه بسیار ساده و خیلی سریع برای شما که برای اولین بار قصد استفاده از این نرم افزار رو دارید قرار دادیم

۸-با ااستفاده از آموزش های فوق ،جداول،نقشه ها وتصاویر رو آماده کردید ، حالا می خواهید شروع کنید به نوشتن گزارش ، پیشنهاد می کنم یکبار خیلی خلاصه مراحل تنظیم گزارش رو ببینید، دراین ویدئو خیلی سریع مراحل رو با هم دور می کنیم

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.

مجید شکیبا منش

نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی- کارشناس مهندسی شهرسازی-کارشناس ارشد جغرافیا وبرنامه ریزی شهری-پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی-دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی و شهرداری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام بر شما؛

سید مجتبی فرشچی

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: