محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی در مشهد (با و بدون عقب نشینی)- رایگان

این طور نیست که ما تصور کنیم هر میزان که مایلیم و به هر تعداد طبقه که می خواهیم، در ملک خود می توانیم اقدام به ساخت و ساز کنیم. بلکه لازم است قبل از شروع به ساخت و ساز از تراکم ملک خود خبر داشته باشیم و پس از گرفتن پروانه ساختمانی، اقدام به ساخت نماییم (وفق قانون شهرداری ها).

در این نوشتار، به بیان مفهوم تراکم ساختمانی شهرداری می پردازیم و سپس محاسبات آنلاین مربوط به آن را ارائه می کنیم. این محاسبات را در حالتی که ملک دارای عقب نشینی می باشد (متراژی از زمین در مسیر تعریض خیابان یا طرح های شهرداری قرار می گیرد) نیز ارائه می کنیم.

با توجه به اینکه ما با طیف متفاوتی از خوانندگان روبرو هستیم، و برای امکان بهره برداری همه افراد از آن، مفاهیمی که شاید برای برخی افراد خیلی بدیهی به نظر برسد، نیز شرح داده شده است.

۰- فیلم آموزش نحوه محاسبه تراکم ساختمانی

در ویدئوی زیر دقیقا آموزش داده می شود که تراکم ساختمانی، سطح اشغال و پیشروی طولی چیست و اینکه چطور به صورت آنلاین در همین صفحه، تراکم ملک خویش را محاسبه کنید:

نحوه محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی یک ملک
play-rounded-fill
نحوه محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی یک ملک

نحوه محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی یک ملک

برای دانلود فیلم فوق (مدت زمان فیلم ۹ دقیقه)، روی این لینک راست کلیک کرده و Save link as . . . را انتخاب نمایید: دانلود

۱- تراکم ساختمانی چیست؟

۱-۱- تعریف تراکم

تراکم ساختمانی هر ملک که در عرف به آن “تراکم شهرداری” نیز می گویند و معادل انگلیسی آن Floor area ratio است، عبارت است از نسبت حاصل از تقسیم سطح زیربنای کل ساختمان (غیر از پیلوت و پارکینگ) بر کل مساحت زمین.

علت اینکه به این مفهوم, “تراکم شهرداری” می گویند به این خاطر است که: تراکم هر ملک را شهرداری به مالک اعلام می کند. در اصل تراکم املاک دست شهرداری است (شهرداری به عنوان طرح های تفصیلی شهر). همانطور که تجارتی بودن یا نبودن یک ملک به دست شهرداری است و نه ارگان دیگری.

۲-۱- مفهوم تراکم

شاید جوانان و افرادی که خیلی با شهرداری سر و کار ندارند، ابتدا این مفهوم تراکم برایشان کمی پیچیده به نظر برسد، اما اگر دقت کنید، موضوع بسیار ساده ای است.

تراکم هر ملک یعنی: مساحت ساخت و سازی که در هر ملک می تواند انجام شود، بر حسب درصد و نسبت به مساحت زمین (عرصه).

تراکم در حقیقت همان زیر بنایی که شهرداری هنگام صدور پروانه به عنوان زیر بنای قابل احداث در پروانه درج می کند (به استثنای پارکینگ).

در شهر مشهد تراکم ها را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرده اند که در زیر آنها را بر می شماریم:

 1. تراکم کم که معادل تراکم ۱۲۰ درصد است (امکان ساخت ۲ طبقه بر روی پیلوت).
 2. تراکم متوسط که معادل تراکم ۱۸۰ درصد است (امکان ساخت ۳ طبقه بر روی پیلوت).
 3. تراکم زیاد که معادل تراکم ۲۴۰ درصد است (امکان ساخت ۴ طبقه بر روی پیلوت). 
۳-۱- مثالی از تراکم شهرداری

اجازه بدهید یک مثال داشته باشیم. حتما در عرف شنیده اید که مثلا می گویند تراکم زمین های این خیابان (یا به قول مشهدی ها این میلان !!  🙂 ) متوسط است. این بدین معنی است که در این خیابان هر قطعه زمین معادل ۱.۸ برابر (۱۸۰ درصد) مساحت خود مجاز است زیر بنا بسازد که این ۱۸۰ درصد از آنجایی که برابر سه تا ۶۰ درصد است، بنابراین مالک هر زمین در این خیابان می تواند ساختمانی با سه طبقه بر روی پیلوت داشته باشد (منظور از پیلوت، طبقه همکف ساختمان است که به پارکینگ اختصاص دارد).

۴-۱- زمین هایی که تراکم بالا دارند ارزشمند ترند یا زمین هایی که تراکم پایین دارند؟

مردم مشهد زمین هایی که تراکم بالاتر دارند را، گران تر از زمین هایی در همان موقعیت و با تراکم پایین تر، خرید و فروش می کنند. منطقی هم به نظر می رسد. زیرا در این زمین ها می توان تعداد طبقات و زیر بنای بیشتری ساخت و فروخت.

البته به نظر شخص اینجانب مناطقی از شهر که تراکم کم دارند، ارزشمند ترند. زیرا خلوت تر هستند و آرامش بیشتری بر آن حکم فرماست. اما بهرحال این بازار است که قیمتها را مشخص می کند.

۵-۱- چه مواردی مشمول تراکم ساختمانی نمی گردد؟

در محاسبه تراکم ساختمانی (که در اصل یک نسبت است)، صورت کسر عبارتست از زیر بنای قابل ساخت به صورت ناخالص. یعنی اینکه مثلا راهروها که قابل سکونت نیستند در آن لحاظ می شوند.

اما پارکینگ ها و پیلوت در محاسبه تراکم ساختمانی لحاظ نمی شوند. کلا شهرداری مشهد بابت ساخت پارکینگ پول نمی گیرد و آنرا جزء تراکم ساختمانی نیز لحاظ نمی کند (به استثنای پارکینگ هایی که خارج از سطح اشغال مجاز ساخته شوند و پیشروی طولی محصوب می شوند).

۶-۱- سطح اشغال چیست؟

سطح اشغال مجاز، جزئی از اعلام ضابطه یک ملک است و به شما اعلام می دارد که چند درصد از مساحت زمین خود را می توانید به زیربنا تبدیل کنید.

مثلا سطح اشغال ۶۰ درصد (که در طرح تفصیلی خازنی است) بدین معنی است که شما مجازید، ۶۰ درصد از زمین خود را بسازید. البته اینکه ۶۰ درصد شمال ملک را بسازید یا ۶۰ درصد جنوب مالک را، توسط شهرداری تعیین می گردد. معمولا جهت ساخت املاک “شمال” است.

۷-۱- چطور تراکم ساختمانی یک ملک را محاسبه کنیم؟

برای اینکه بدانید یک ملک دارای تراکم چند درصدی است، کافی است متراژ زیر بنای ناخالص آن (بدون در نظر گرفتن پارکینگ) را بر مساحت زمین تقسیم کنید و عدد حاصله را در صد ضرب کنید.  

تراکم املاک
تراکم شهرداری

۲- در هر طرح تفصیلی شهر مشهد تراکم چه وضعیتی دارد؟

شهر مشهد چندین طرح تفصیلی را در خود جای داده است. اکثر بخشهای شهر، مشمول طرح تفصیلی “خازنی” است. بافت مرکز شهر و اطراف حرم مطهر امام هشتم (ع)، مشمول طرح “طاش” است و در بخشهای جدید تر شهر نیز طرح “مهرآزان” وجود دارد. البته طرح های دیگری نیز وجود دارد.

طرح های تفصیلی، میزان تراکم، سطح اشغال و همچنین نوع کاربری هر ملک (مسکونی، تجارتی، اداری، آموزشی، . . . ) را مشخص می کنند.

برای املاک مسکونی، تراکم و سطح اشغال ها به قرار زیر است: 

 • در طرح خازنی، تراکم کم (۱۲۰ درصد)، متوسط (۱۸۰ درصد) و زیاد (۲۴۰ درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر ۶۰ درصد است.
 • در طرح طاش، تراکم کم (۱۰۰ درصد)، متوسط (۱۵۰ درصد) و زیاد (۲۰۰ درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر ۵۰ درصد است.
 • در طرح مهرآزان، تراکم کم (۱۰۰ درصد)، متوسط (۱۵۰ درصد) و زیاد (۲۰۰ درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر ۵۰ درصد است.

۳- شهرداری مشهد به هر ملک به چه میزان مجوز ساخت می دهد؟ {محاسبه آنلاین}

برای اینکه دقیقا و عملا، برای ملک خود حساب کنید که چه میزان زیر بنا خواهید داشت، کافی است اطلاعات لازم را درج و به صورت آنلاین، میزان تراکم ملک خود را مشاهده نمایید.

توجه کنید که این محاسبات، فقط در حالت بسیار رایج تراکم خازنی در شهر مشهد (۱۲۰%، ۱۸۰% و ۲۴۰%) برنامه نویسی شده است و چنانچه طرح تفصیلی ملک شما خازنی نیست، لازم است محاسبات را خود به صورت دستی انجام دهید:

۴- محاسبه تراکم ملک از روی زیربنای هر طبقه آن {محاسبه آنلاین}

در محاسبات آنلاین زیر، کافیست فقط مساحت زمین (عرصه) را وفق سند خویش وارد کنید و سپس مساحت زیربنای هر طبقه، که قصد ساخت دارید، را درج کنید، آنگاه این محاسبه انلاین زیر، تراکم درخواستی شما از شهرداری را محاسبه و اعلام می کند.

دقیقا این تراکم درخواستی برای محاسبه عوارض پروانه ساخت در این صفحه قابل استفاده می باشد: محاسبه انلاین عوارض پروانه و طبقه اضافه.

توجه شود که چنانچه هدف شما محاسبه تراکم برای برآورد عوارض پروانه است، در بخش زیر مساحت بالکن ها (پیش آمدگی در معبر) را در نظر نگیرید و جداگانه در صفحه محاسبه آنلاین عوارض پروانه، مساحت آنرا درج نمایید. زیرا بالکن تعرفه خاص خود را دارد.

محاسبات به قرار زیر است:

۵- محاسبه میزان تراکم املاک وقتی که عقب نشینی دارند (امتیاز تشویقی بابت عقب نشینی)

قاعدتا برای جبران زمین از دست رفته شما که به شبکه معابر شهری ملحق می شود، شهرداری می بایست امتیازات تشویقی ای را در نظر بگیرد. طبق روال  15 سال اخیر، این امتیاز گاهی به صورت وجه (معادل ارزش زمین که کارشناسی گردد) و گاهی نیز به صورت تراکم تشویقی بوده است.

با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد به شماره ۳/۹۲/۱۳۶ / ش مورخ ۹۲/۱/۱۹ (مصوبه یکپارچه سازی ضوابط درآمدی) و رویه تقریبا ده سال اخیر شهرداری مشهد، بابت عقب نشینی املاکی که دارای اولویت تملک نیستند (یعنی اینکه در نقطه خیلی حساسی از شهر قرار ندارند که عدم عقب نشینی مشکلات حادی ایجاد کند)، تراکم تشویقی اعطا می کند. ماده مربوطه در این مصوبه به قرار زیر است:

عقب نشینی زمین

در این خصوص مصوبه شماره 4/95/12987/ش مورخه ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ شورای اسلامی شهر مشهد  نیز وجود دارد که می توانید ملاحظه نمایید.

۴-۱- محاسبه آنلاین عقب نشینی شهرداری {محاسبه آنلاین}

برای اینکه دقیقا و عملا، برای ملک خود حساب کنید که در صورت داشتن عقب نشینی و ملک در مسیر، چه میزان زیر بنا خواهید داشت و چند متر از شهرداری بابت عقب نشینی امتیاز گرفته اید (معوض بابت زمین واگذار شده برای تعریض خیابان) ، کافی است اطلاعات لازم را درج و به صورت آنلاین، نتیجه محاسبات را مشاهده نمایید.

در حوزه های درآمدی ۴ و ۵ (مناطق کم برخوردار شهر) میزان امتیاز بابت عقب نشینی بیشتر است.

توجه کنید که این محاسبات، فقط در حالت بسیار رایج تراکم خازنی در شهر مشهد (۱۲۰%، ۱۸۰% و ۲۴۰%) برنامه نویسی شده است و چنانچه طرح تفصیلی ملک شما خازنی نیست، لازم محاسبات را خود به صورت دستی انجام دهید:

۴-۲- هنگامی که عقب نشینی باعث می شود ملک از حد نصاب پاسخگویی خارج گردد

حالتی را فرض نمایید که ملکی مثلا با مساحت ۱۸۰ متر مربع، ۱۴۵ متر مربع در مسیر عقب نشینی دارد. در این حالت باقیمانده زمین عملا غیر قابل استفاده می باشد.

مصوبه شماره 4/95/12987/ش مورخه ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ شورای اسلامی شهر مشهد بیان می دارد:

شهرداری مشهد مقدس موظف است در اجرای طرحهای شهری فعلی؛ در خصوص املاکی که کل آن در مسیر طرح قرار گرفته یا پس از عقب نشینی از حد نصاب پاسخگویی خارج می شود را بدون نیاز ارسال پرونده به کمیته تملک در صورتیکه مالک آمادگی دریافت معوض به صورت ملک یا امتیاز (قیمت گذاری برمبنای کارشناسی رسمی)داشته باشد، پاسخگویی نماید و بار مالی آن را در اصالح بودجه پیش بینی نماید.

متن کامل مصوبه از این لینک قابل دانلود است:

تسریع در پاسخگویی به مالکان متقاضی پروانه و امتیاز بابت ملک در مسیر طرح‌های شهری

۶- معرفی خدمت محاسبه آنلاین عوارض پروانه ساخت، عوارض طبقه اضافه، پیشروی و بالکن

به اطلاع شهروندان عزیز مشهد و یا دوستانی که در شهر مشهد املاکی دارند، می رسانیم، این شرکت اقدام به برنامه نویسی و طراحی صفحه محاسبه آنلاین عوارض شهرداری مشهد، نموده است. این خدمت (سرویس) بگونه ای است که متقاضی خود می تواند با روشی ساده، نسبت به برآورد هزینه ها و عوارض شهرداری هنگام ساخت و ساز در ملک مورد نظر اقدام نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، این صفحه را ببینید: محاسبه انلاین عوارض شهرداری مشهد

۴.۹/۵ - (۲۸ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی. --------> بدون وجود یک رسانه قوی، منسجم و تخصصی که عملکرد شهرداری و شورای شهر را نقد کند، راه به جایی نمی بریم. مردم باید دقیقا بدانند در شهرداری مشهد چه می گذرد . . . نظارت گسترده مردمی نیاز است با ابزار فناوری اطلاعات که متاسفانه فعلا نداریم . . .

نوشته های مشابه

‫۴۲ دیدگاه ها

 1. مدتها بود که می خواستم بدونم معنی تراکم که برای یک ملک میگن چیه ..
  حالا خوب متوجه شدم. محاسبه آنلاین خیلی کمک کرد
  مممنون

 2. باسلام، می خواستم ببینم از بخوام قسمتی از پشت بام (متراژ آپارتمان ۱۰۴) حدوداً ۵۰ متر را به آپارتمانم اضافه کنم (به حالت دوبلکس) شهرداری مجوز این کار رو صادر می کنه؟ در ضمن آپارتمان ۳ طبقه و من طبقه سوم قرار دارم. با تشکر از راهنمایی شما

  1. سلام؛ با توجه به اینکه شما مالک تنها یک آپارتمان هستید در این مجموعه، اجازه هیچ تغییراتی در ملک را ندارید و کوچکترین کار باعث تغییر سهم العرصه ها و اسناد کل مجموعه خواهد شد و حتما باید با رضایت محضری تمام مالکین باشد. پشت بام همانند راهرو و پیلوت متعلق به کل مجموعه است نه فقط شما. خلاصه صریح عرض کنم، اصلا به این کار فکر هم نکنید

 3. سلام
  زمینی به مساحت ۲۱۴ متر دارم که قناس و به صورت مثلث شکل است
  اگر بخواهیم ۶۰ درصد بسازیم پیشروی ساختمان از ساختمان های مجاور حدود ۵ متر جلوتر میاد
  با این حساب من حق ندارم ۶۰ درصد بسازم
  البته زمینهای مجاور هنوز ساخت و ساز انجام نشده

 4. با سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی
  ملک بنده با عرصه ۳۲۸ متر مربع قبلا در طرح خازنی با تراکم زیاد ۲۴۰ درصد بوده ولی در حال حاظر با ابلاغ طرح طاش مرکز شهر مشهد مقدس تراکم تقلیل یافته وبه کم با ۱۰۰ درصد با سطح اشغال ۵۰ درصد تبدیل گردیده خواهشمندم در خصوص تراکم منفی ایجاد شد وضایع شدن حقوقم بنده را راهنمایی نمایید در یکی از مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس آمده که شهرداری موظف است به مشاور طرح متذکر شود که حقوق مالکین واقع در طرح طاش را که تراکم شان منفی می شود رعایت کنند با تشکر از پاسخ گویی وارشاد و راهنمایی شما

  1. سلام. بهرحال تراکم ۲۴۰ درصد را نیز یک مشاور طرح تفصیلی به ملک شما داده بود و تا زمانی که با آن تراکم پروانه ساختمانی نگرفته اید حق خاصی برای شما ایجاد نمی شود. یا اینکه با تراکم ۲۴۰ درصد از شهرداری گواهی انتقال گرفته باشید که به این قبیل افراد نیز مصوبه شورا مهلتی داده بود که از تراکم ملک خریداری شده خود استفاده کنند که این مهلت نیز سالهاست که تمام شده.
   از حدود سال ۸۴ (اگر اشتباه نکنم) طرح طاش اجرایی شده است

   1. با سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی ممنون ومتشکرم از پاسخ دقیق و کارشناسانه شما ،جناب مهندس مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس را مطالعه نموده و پاسخ شما قانونمند و دقیق می باشد فقط لطفا بفرمایید در خصوص وظیفه قانونی شهرداری بر اساس مصوبات گذشته شورای اسلامی شهر مشهد مبنی بر تذکر به مشاور طرح طاش در مورد تراکم منفی ایجاد شده برای مالکین ،آیا مشاور طرح طاش این موضوع را در زمان تهیه طرح لحاظ نموده است یا خیر ؟ممنون ومتشکرم تراکم در طرح طاش بر اساس عرض معبر می باشد.

    1. سلام، ممنون از شما بزرگوار.
     تا جایی که یادم میاد من هم چنین تذکری را جایی دیده ام، اما این ها مواردی است که به صورت صفر و یک و قطعی نمی توان گفت که مشاوره طاش رعایت کرده یا خیر.
     برای برخی ها رعایت شده و برای برخی ها رعایت نشده. مثلا تراکم شما کاهش یافته اما شما با اقداماتی می توانید از همین طرح طاش امتیاز بسیار خوبی بگیرید: کافی است قطعاتی از زمین ها را تجمیع کنید و به مساحت مشخصی برسانید و آنگاه مجوز یک واحد اقامتی با تراکم بالا را بگیرید که در محدوده مرکز شهر این حرکت ارزش اقتصادی زیادی دارد. در طرح خازنی انعطاف کمتر است. کلا طرح طاش طرحی منعطف و شناور است.
     قصد حمایت از طاش را ندارم اما به عنوان فردی که در منطقه ۸ رئیس درآمد شهرداری بودم، دیدم که همین انعطاف باعث شد خیلی ها آمدند و مجوز ساخت هتل و هتل آپارتمان گرفتند.

  1. سلام. لطفا از طریق واتساپ ارتباط بگیرید (۰۹۱۵۵۱۳۶۱۲۹). متاسفانه امکان پاسخگویی به تماس های تلفنی بدون هماهنگی قبلی را ندارم.

 5. سلام
  وقتتون بخیر
  اطلاعات با ارزشی رو در اختیار بازدید کنندگان قرار دادید دستتون درد نکنه
  من یه ملک ۱۴۷ متری نزدیک میدون شهدا دارم
  در طرح طاش ۱۰۰ % زیر بنا داره
  پروانه هم دو طبقه تقریبا ۶۵ متری روی پیلوت و یه سقف ۲۰ متری داره
  این ملک ۲۴ متر هم عقب نشینی داره
  تمامی ساختمونهای این بخش و ساختمونای مجاور ملک من همه پیش روی دارن و تقریبا میشه گفت ۹۰% ملکشون رفته زیر بنا
  میخواستم ببینم اولا ملک من بابت عقب نشینی چه امتیازی میتونه از شهرداری بگیره و دوم اینکه من هم میتونم درصد بالاتری از پروانه رو ببرم زیر بنا ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام. خواهش
   ۱- تنها امتیازی که فعلا شهرداری بابت عقب نشینی می دهد تراکم تشویقی است که شیوه محاسبه آن در بالا آمده.
   ۲- هر مقدار که بیشتر از پروانه زیربنا و سطح اشغال اضافه کنید، توسط پلیس ساختمان شهرداری پلمب شده و پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارسال خواهد شد. اگر تخلف زیاد نباشد و پارکینگ تامین باشد، جریمه خواهید شد که رقم های الان خیلی خیلی بالاست (مبلغ خلاف ضابطه).
   پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی برای افزایش زیر بنا آموزش ببینید که بعد غافلگیر نشوید.

 6. سلام زمین دو نبشی به مساحت ۱۶۰ متر در منطقه پر تراکم طرح خازنی دارم که حدود ۷۰ متر ان در مسیر میرود
  ایا شهرداری برای باقیمانده ان مجوز ساخت میدهد ؟
  ملک روبرو با همین مشخصات ۶ طبقه ساخته و ۲ متر هم پیشروی به خیابان داشته و ۵ پار کینگ را هم بیشتر تامین نکرده و ۱ در از خیابان کناری و ۳ در از سمت کوچه زده است
  ایا ما هم میتوانیم همین کار را بکنیم برای تامین پارکینگ و ۲ متر پیشروی ؟؟ با توجه به اینکه ملک روبرو انجام داده؟
  پیشاپیش از پایخگویی شما ممنونم

  1. سلام.
   ۱- بابت مساحت در مسیر شهرداری به شما تراکم تشویقی به میزان حدود یک سوم مساحت عقب نشینی می دهد.
   ۲- اصلا آنگونه نیست که شما بتوانید همانند ضابطه ملک روبرو بسازید یا مجوز بگیرید. فقط اگر دو طرف شما از شما بلندتر ساخته باشند و پیشروی طولی داشته باشند، ان طرفی که کمتر است برای شما قابل اقدام است که همان هم نیاز به موافقت شهرداری دارد.
   توجه داشته باشید که شهرداری الان کسری پارکینگ را بسیار بسیار سخت گیرانه برخورد می کند و جواب نمی دهد.
   ۳- یک درب برای پارکینگ در هر طرف قابل اقدام است نه بیشتر.
   شاید ملک روبروی شما هنوز پایانکار ندارد یا اینکه با چنگ و دندان و انواع حیله ها توانسته به این شیوه ساخت برسد و ممکن است شما موفق نشوید. هر روز در شهرداری ضوابط تغییر می کند

 7. سلام خسته نباشید
  ببخشید ملکم تراکم بالاست و اجازه ۴ طبقه روی پیلوت داده میشود
  و از اونجایی که دو طبقه دیگه رو باید خرید ایا میشه طبقه ۶ ام رو پیلوت رو به صورت دوبلکس ساخت ؟! و اگر بشه تعرفش فرقی داره برای خرید یا ن ؟!

  1. سلام. بله. طبقه ۵ ام و ۶ ام را می توانید به صورت دوبلکس بسازید. اما شخصا دلیلی برای این کار نمی بینم. زیرا تعرفه آن فرقی نمی کند.
   فقط دوبلکس ساختن ممکن است باعث شود پارکینگ کمتری نیاز داشته باشید زیرا دو طبقه در نهایت یک واحد مسکونی خواهند بود نه دو واحد.

  2. سلام جناب مهندس وقت بخیر
   ما ملکی داریم که ۴۰ متر هست .
   همکف ۴۰ متر تجاری و یک طبقه هم سوییت داره .
   قصد ساخت طبقه دومش رو داریم . مجوز ساخت این متراژو شهرداری میده؟

   1. سلام علیکم، بعید میدانم شهرداری برای زمین ۴۰ متر مجوز ساخت بدهد. این مقدار مساحت عرصه خیلی کم است. باز هم از واحد شهرسازی شهرداری منطقه خود اطلاعات بیشتری بگیرید.

 8. سلام.خسته نباشید .
  ضمن تشکر از مطالب بسیار مفید شما می خواستم ببینم اگه ارتفاع پارکینگ به واسطه احداث تجاری در قسمتی از همکف بالا بره ( بیشتر از ۲/۴ )مساحت پارکینگ جز تراکم محاسبه میشه !؟ چه استنادی هست ؟!

  1. سلام. نظر قطعی نمی توانم بدهم. جزئیات خیلی زیاد است. اما اگر ارتفاع پارکینگ از حدی بیشتر شود، کارشناس شهرداری به راحتی آن فضا را به عنوان پارکینگ ثبت نمی کند.

 9. با سلام و سپاس از متن آموزشیتون

  سوال من اینه که مثلا در یک منطقه با تراکم زیاد، چطوری بیشتر از ۴ طبقه میسازند؟ گاها تا هفت طبقه هم دیده میشه.جریمه بیشتری میدن واسه خلافی؟

  1. سلام و وقت بخیر. بله عوارض طبقه مازاد به شهرداری می دهند و طبقه اضافه می خرند. شما هم می توانید هزینه این طبقات مازاد را در بخش محاسبه آنلاین عوارض پروانه مسکونی می توانید با دقت ۹۰ درصد برآورد کنید.
   شهرداری با توجه به مساحت زمین و عرض معبر و برخی شرایط (مثل اوضاع مالی شهرداری)، گاهی طبقه یا طبقات مازاد می فروشد. طبق مصوبه جدید در سال ۹۹، این عوارض به گونه ای است که طبقات بالاتر گران تر محاسبه می شوند. مثلا طبقه اضافه اول اگر برابر مبلغی باشد، طبقه اضافه دوم ۵۰ درصد گران تر است و طبقه اضافه سوم ۸۰ درصد گران تر از طبقه اضافه اول است.

 10. با سلام و تشکر
  موافقت شهرداری با تراکم مازاد فقط منوط به تامین پارکینگ است یا امکان تراکم مازاد بدون تامین پارکینگ وجود دارد؟
  در مورد تعداد واحدها در هر طبقه هم ضابطه خاصی هست یا فقط بحث تامین پارکینگه؟

  1. سلام
   ۱- تامین پارکینگ یکی از شروط خیلی اساسی شهرداری هنگام ارائه تراکم مازاد می باشد. اما ما یاد گرفتیم که در خصوص شهرداری هیچوقت نباید صد درصدی اظهار نظر کرد. خلاصه پارکینگ داشتن در قبال تراکم مازاد خیلی مهم است.
   ۲- برای واحد اضافه، هم بحث ضوابط شهرسازی وجود دارد و هم بحث مهم تامین پارکینگ. مثلا واحد اضافه کمتر از ۵۰ متر را نمی دهند.

 11. سلام وقت بخیر
  زمین ۲۰۰متری شمالی دارم با اجازه ۶۰% ساخت . ۱۰۰متر پارکینگ و با یک متر پخ سمت حیاط و دو متر حیاط خلوت از پشت ساختمان برای پنجره گرفتن از پشت ، طبق اول ۱۱۰ متر شد. الان من می تونم برای طبق دوم :
  ۱-هم از سمت حیاط یک متر و هم از سمت حیاط خلوت دومتر پخ بگیرم که جمع مساحت طبق دوم بشه ۱۳۰متر(شهرداری این اجازه رو میدهد؟
  ۲- روی طبقه اول که ۱۱۰ متر می باشد میتوان دوبلکس به مساحت ۱۳۰متر ساخت ؟
  ۳-هزینه پروانه ساخت حدودا چقدر میشود ؟با استفاده از اطلاعات بالا
  ۴-ساختمان دارای پایان کار بوده و سند زمین داریم.
  ۵-قیمت زمین در منطقه ما حدود۳/۰۰۰/۰۰۰تومان و قیمت آپارتمان حدود۷/۰۰۰/۰۰۰تومان می باشد
  ارادتمند شما جعفرپورمقدم

  1. سلام علیکم. یکی از خدماتی که ما برای املاک شهر مشهد انجام می دهیم، اعلام حداکثر تراکم قابل اخذ از شهرداری می باشد. همراه با اعلام میزان برآورد عوارض متعلقه.
   اگر مایلید به ما واتساپ بزنید تا هزینه این خدمات اعلام و اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در اختیارتان قرار گیرد.

 12. آیا امکان داره شهرداری دیگه سقف اضافه نده و همون مصوب تراکمی که روی ملک ها هست سازنده اجازه ساخت داشته باشه یعنی عملا روی تراکم متوسط دیگه نشه ۷ سقف با خلافی ساخت؟!

  1. سلام. بله
   همانطور که مثلا سه سال پیش شهرداری چنین اجازه ای نمی داد و فقط همان تراکم قانونی املاک را پروانه می داد.
   از فرصت ها استفاده کنید برای گرفتن تراکم و پروانه. همیشه اینطور دربها باز نیست

 13. سلام . آپارتمانی دارم درطبقه چهارم تراکم متوسط طرح خازنی متراز آپارتمان۸۶ متر است به انضمام ۳۰ متر تراس غیر مسقف ایا میتوانم نیمی از تراسم را به زیر بنا اضافه نمایم چون اشپزخانه ام خیلی کوچک است میخواهم اگر مجوز بدهند به آشپزخانه مقداری ازتراسرا بیفزایم ضمنا کلا آپارتمان ۴ طبقه میباشد ودیگر طبقات تراس ندارند واین زیر بنا تراس جزو آشپز خانه آنها میباشدتشکر مینمایم از راهنمایی جنابعالی

  1. سلام. خیر، لطفا به هیچ عنوان چنین کاری نکنید، زیرا وقتی آپارتمان ساخته و سند صادر شد، هر تغییری در زیربناها و افزودن فضای مسقف می بایست با رضایت محضری تمام مالکین آپارتمان ها صورت پذیرد.
   ضمن آنکه پایانکار و سند باطل خواهد شد، زیرا با وضع موجود ملک تطابق ندارد.

 14. سلام.وقت شما بخیر.جناب مهندس,زمینی هست در سناباد.حاشیه چهار راه.زمین فوق حاشیه دو ممر هستش.حاشیه۱۲ و ۱۶ متری.۶۱۳ متر مربع مساحت زمین هستش.طرح طاش هستش.آیا من میتوانم ۶طبقه-۴تا ۴واحدی و ۲طبقه ۲ واحدی طراحی کنم؟؟؟؟
  واینکه من چند متر میتوانم پیشروی و اظافه طبقه داشته باشم؟نحوه محاسبه به چه صورت میباشد؟

  1. سلام. این سوال شما نیازمند بررسی دقیق و کارشناسی دارد و خوب دستمزدی هم برای انجام آن وجود دارد. چنانچه مایلید این اطلاعات به علاوه برآورد عوارض پروانه شهرداری مشهد را بدست آورید، به خط من واتساپ بزنید : ۰۹۱۵۵۱۳۶۱۲۹
   توجه شود که ابتدا واتساپ بزنید. ممکن است به تماس های تلفنی نرسم جواب بدم.

 15. باسلام و تشکر
  ملک بنده در طرح ۱۰ محله میباشد و سال ۹۸ خریداری کردم ملک کلنگی و فقط بدردساخت میخورد در سند هم متراژ ملک من ۱۸۰ متر هست ومن هم عینن بابت همین متراژ به مالک قبل پول دادم الان ۱.۵ متر در ۹ متر یعنی ۱۳.۵ متر در مسیر برای عریض کردن معبر قرار دارد طبق گفته شمااگه درست فهمیده باشم به من شهرداری ۲۱ متر زیر بنا میده بابت تصرف ۱۳.۵ مترم
  حالا سوال من اینجاست که مگه این ۲۱ متر زیر بنا چقدر پول پروانه اش میشه؟
  این ۱۳.۵ متر از زمین من که کم میشه تقریبا ۲۷۰ میلیون میشه با ۲۱ متر پول پروانه که نگیرن میخوان بی حساب بشن بامن؟

  1. سلام. بابت عقب نشینی این ۲۱ متر، فقط همان امتیاز ساخت داده می شود.
   اگر از دید شهرداری بخواهم عرض کنم بایست گفت که این ۲۱ متر اصولا خیابان است و قابلیت ساخت ندارد و در نتیجه ارزش ریالی نمی شود برای آن متصور بود. و شهرداری نیز از آزاد سازی آن هیچ سودی نمی برد، بلکه مالکین هستند که با عریض شدن معابر توسط شهرداری، ارزش افزوده بر روی باقیمانده مساحت املاک خویش بدست می آورند. قطعا قیمت زمین در یک معبر ۱۰ متری بالاتر از قیمت همان زمین در یک معبر ۵ متری است.

 16. سلام وقت بخیر . در پایانکار قدیمی منزل ما قبلا نوع تراکم (( کم )) ثبت شده بود ولی الان در طرح تفصیلی سایت شهرداری (( تراکم زیاد گونه دو )) ثبت شده است . تراکم منزل ما تغییر کرده و چند سقف مجاز به ساخت هستیم و چند سقف رو میشه تراکم خرید ؟ متشکرم
  آدرس منزل بلوار وکیل آباد . دانش آموز

  1. سلام. می توانیم تراکم و زیربنای دقیق ملک شما را بر اساس طرح جدید محاسبه و خدمت تان اعلام کنیم + برآورد عوارض پروانه شهرداری مشهد، که قاعدتا مستلزم پرداخت هزینه می باشد. به ما واتساپ بزنید و اطلاعات ملک را ارسال نمایید.

 17. سلام از سایت خوب شما متشکرم
  ملکی دو نبش در منطقه ی ۹ بر بلوار صارمی دارم که در ابتدا ۱۵۰۶.۵ متر مربع بوده پس از ۵۰۰متر اصلاحی هم اکنون ۱۰۰۶.۵ متر مربع است در اطلاعات سامانه هوشمند شهرداری بر اساس طرح تفصیلی جنوب غرب
  تراکم زیاد گونه دو سطح اشغال ۶۶ و تراکم مصوب ۳۷۵.۷۸ ذکر شده است که مجوز ۶طبقه و پارکینگ را می تواند داشته باشد. آیا با توجه به ۵۰۰متر اصلاحی میتوان درخواست تراکم اضافه تشویقی داشت و اگر جواب مثبت است درصد تراکم چه خواهد بود.
  متشکرم

  1. سلام. خواهش.
   قاعدتا روال این بوده که بابت عقب نشینی و در صورت داشتن صلحنامه با شهرداری مشهد، ۳۰ درصد میزان عقب نشینی را تراکم تشویقی به شما می دهند. البته تراکم تشویقی به معنای زیربنای رایگان نیست. بلکه این زیربنا را به شما می دهند اما پولش را هم در قالب عوارض پایه می گیرند.

 18. سلام
  وقت بخیر
  ما ملکی خریدیم به متراژ تقریبی ۴۵متر.۱۱*۳/۵-۴متر.
  طبقه هم کف مغازه تجاری هست و یک سوییت بالای مغازه ساخته شده.میخوایم که یک طلقه بالای سوییت بسازیم.و اینکه دیوارها همه۲۰سانت هستند.
  میخواستم بدونم که چطور میتونم از استحکام ساختمان مطمئن بشم.و زمین جفت ملک ما هنوز ساخته نشده.
  تشکر

  1. سلام. با یک مهندس عمران مشورت کنید. فکر نکنم از شهرداری بتوانید مجوز بگیرید و پلیس ساختمان شهرداری مانع خواهد شد. اگر مشکل استحکام بنا هم داشته باشید که حتما کمیسیون ماده صد رای قلع خواهد داد و ممکن است به دلیل مسائل ایمنی حتی این رای را اجرا کنند. استحکام بنا شوخی بردار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

1- هر سازنده بنایی بالاخره گذرش به کمیسیون ماده صد خواهد افتاد. آموزش ویدئویی قواعد کمیسیون ماده صد و نحوه نگارش لایحه دفاعیه آن را از منو بسته آموزشی خریداری نمایید تا این کمیسیون را بشناسید و خود بتوانید نسبت به نگارش لایحه دفاعیه اقدام نمایید.

2- در این سایت می توانید شهردار مشهد را نقد کنید. در صفحه مربوط نسبت به درج دیدگاه در خصوص نقاط قوت و ضعف اقدام نمایید.

3- لطفا برای ارتباط با ما قبل از تماس تلفنی، از پیام رسان های سروش یا ایتا استفاده نموده و مستندات و تصاویر را ارسال نمایید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق