تراکم شهرداری

این طور نیست که ما تصور کنیم هر میزان که مایلیم و به هر تعداد طبقه که می خواهیم، در ملک خود می توانیم اقدام به ساخت و ساز کنیم. بلکه لازم است قبل از شروع به ساخت و ساز از تراکم ملک خود خبر داشته باشیم و پس از گرفتن پروانه ساختمانی، اقدام به ساخت نماییم (وفق قانون شهرداری ها).

در این نوشتار، به بیان مفهوم تراکم ساختمانی شهرداری می پردازیم و سپس محاسبات آنلاین مربوط به آن را ارائه می کنیم. این محاسبات را در حالتی که ملک دارای عقب نشینی می باشد (متراژی از زمین در مسیر تعریض خیابان یا طرح های شهرداری قرار می گیرد) نیز ارائه می کنیم.

. با توجه به اینکه ما با طیف متفاوتی از خوانندگان روبرو هستیم، و برای امکان بهره برداری همه افراد از آن، مفاهیمی که شاید برای برخی افراد خیلی بدیهی به نظر برسد، نیز شرح داده شده است.

فهرست مطالب (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- تراکم ساختمانی چیست؟

 2- در هر طرح تفصیلی شهر مشهد تراکم چه وضعیتی دارد؟

3- محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی هر ملک در شهر مشهد

۴- محاسبه میزان تراکم املاک وقتی که عقب نشینی دارند

{برو به فهرست}

1- تراکم ساختمانی چیست؟

1-1- تعریف تراکم

تراکم ساختمانی هر ملک که در عرف به آن “تراکم شهرداری” نیز می گویند و معادل انگلیسی آن Floor area ratio است، عبارت است از نسبت حاصل از تقسیم سطح زیربنای کل ساختمان (غیر از پیلوت و پارکینگ) بر کل مساحت زمین.

علت اینکه به این مفهوم, “تراکم شهرداری” می گویند به این خاطر است که: تراکم هر ملک را شهرداری به مالک اعلام می کند. در اصل تراکم املاک دست شهرداری است (شهرداری به عنوان طرح های تفصیلی شهر). همانطور که تجارتی بودن یا نبودن یک ملک به دست شهرداری است و نه ارگان دیگری.

2-1- مفهوم تراکم

شاید جوانان و افرادی که خیلی با شهرداری سر و کار ندارند، ابتدا این مفهوم تراکم برایشان کمی پیچیده به نظر برسد، اما اگر دقت کنید، موضوع بسیار ساده ای است.

تراکم هر ملک یعنی: مساحت ساخت و سازی که در هر ملک می تواند انجام شود، بر حسب درصد و نسبت به مساحت زمین (عرصه).

تراکم در حقیقت همان زیر بنایی که شهرداری هنگام صدور پروانه به عنوان زیر بنای قابل احداث در پروانه درج می کند (به استثنای پارکینگ).

در شهر مشهد تراکم ها را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرده اند که در زیر آنها را بر می شماریم:

 1. تراکم کم که معادل تراکم 120 درصد است (امکان ساخت 2 طبقه بر روی پیلوت).
 2. تراکم متوسط که معادل تراکم 180 درصد است (امکان ساخت 3 طبقه بر روی پیلوت).
 3. تراکم زیاد که معادل تراکم 240 درصد است (امکان ساخت 4 طبقه بر روی پیلوت). {برو به فهرست}

3-1- مثالی از تراکم شهرداری

اجازه بدهید یک مثال داشته باشیم. حتما در عرف شنیده اید که مثلا می گویند تراکم زمین های این خیابان (یا به قول مشهدی ها این میلان !!  🙂 ) متوسط است. این بدین معنی است که در این خیابان هر قطعه زمین معادل 1.8 برابر (180 درصد) مساحت خود مجاز است زیر بنا بسازد که این 180 درصد از آنجایی که برابر سه تا 60 درصد است، بنابراین مالک هر زمین در این خیابان می تواند ساختمانی با سه طبقه بر روی پیلوت داشته باشد (منظور از پیلوت، طبقه همکف ساختمان است که به پارکینگ اختصاص دارد).

4-1- زمین هایی که تراکم بالا دارند ارزشمند ترند یا زمین هایی که تراکم پایین دارند؟

مردم مشهد زمین هایی که تراکم بالاتر دارند را، گران تر از زمین هایی در همان موقعیت و با تراکم پایین تر، خرید و فروش می کنند. منطقی هم به نظر می رسد. زیرا در این زمین ها می توان تعداد طبقات و زیر بنای بیشتری ساخت و فروخت.

البته به نظر شخص اینجانب مناطقی از شهر که تراکم کم دارند، ارزشمند ترند. زیرا خلوت تر هستند و آرامش بیشتری بر آن حکم فرماست. اما بهرحال این بازار است که قیمتها را مشخص می کند.

5-1- چه مواردی مشمول تراکم ساختمانی نمی گردد؟

در محاسبه تراکم ساختمانی (که در اصل یک نسبت است)، صورت کسر عبارتست از زیر بنای قابل ساخت به صورت ناخالص. یعنی اینکه مثلا راهروها که قابل سکونت نیستند در آن لحاظ می شوند.

اما پارکینگ ها و پیلوت در محاسبه تراکم ساختمانی لحاظ نمی شوند. کلا شهرداری مشهد بابت ساخت پارکینگ پول نمی گیرد و آنرا جزء تراکم ساختمانی نیز لحاظ نمی کند (به استثنای پارکینگ هایی که خارج از سطح اشغال مجاز ساخته شوند و پیشروی طولی محصوب می شوند).{برو به فهرست}

6-1- سطح اشغال چیست؟

سطح اشغال مجاز، جزئی از اعلام ضابطه یک ملک است و به شما اعلام می دارد که چند درصد از مساحت زمین خود را می توانید به زیربنا تبدیل کنید.

مثلا سطح اشغال 60 درصد (که در طرح تفصیلی خازنی است) بدین معنی است که شما مجازید، 60 درصد از زمین خود را بسازید. البته اینکه 60 درصد شمال ملک را بسازید یا 60 درصد جنوب مالک را، توسط شهرداری تعیین می گردد. معمولا جهت ساخت املاک “شمال” است.

7-1- چطور تراکم ساختمانی یک ملک را محاسبه کنیم؟

برای اینکه بدانید یک ملک دارای تراکم چند درصدی است، کافی است متراژ زیر بنای ناخالص آن (بدون در نظر گرفتن پارکینگ) را بر مساحت زمین تقسیم کنید و عدد حاصله را در صد ضرب کنید.  {برو به فهرست}

 تراکم املاک

2- در هر طرح تفصیلی شهر مشهد تراکم چه وضعیتی دارد؟

شهر مشهد چندین طرح تفصیلی را در خود جای داده است. اکثر بخشهای شهر، مشمول طرح تفصیلی “خازنی” است. بافت مرکز شهر و اطراف حرم مطهر امام هشتم (ع)، مشمول طرح “طاش” است و در بخشهای جدید تر شهر نیز طرح “مهرآزان” وجود دارد. البته طرح های دیگری نیز وجود دارد.

طرح های تفصیلی، میزان تراکم، سطح اشغال و همچنین نوع کاربری هر ملک (مسکونی، تجارتی، اداری، آموزشی، . . . ) را مشخص می کنند.

برای املاک مسکونی، تراکم و سطح اشغال ها به قرار زیر است: {برو به فهرست}

 • در طرح خازنی، تراکم کم (120 درصد)، متوسط (180 درصد) و زیاد (240 درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر 60 درصد است.
 • در طرح طاش، تراکم کم (100 درصد)، متوسط (150 درصد) و زیاد (200 درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر 50 درصد است.
 • در طرح مهرآزان، تراکم کم (100 درصد)، متوسط (150 درصد) و زیاد (200 درصد) وجود دارد. سطح اشغال برابر 50 درصد است.

3- شهرداری مشهد به هر ملک به چه میزان مجوز ساخت می دهد؟ (محاسبه آنلاین)

برای اینکه دقیقا و عملا، برای ملک خود حساب کنید که چه میزان زیر بنا خواهید داشت، کافی است اطلاعات لازم را درج و به صورت آنلاین، میزان تراکم ملک خود را مشاهده نمایید.

توجه کنید که این محاسبات، فقط در حالت بسیار رایج تراکم خازنی در شهر مشهد (120%، 180% و 240%) برنامه نویسی شده است و چنانچه طرح تفصیلی ملک شما خازنی نیست، لازم محاسبات را خود به صورت دستی انجام دهید یا اینکه با ما تماس بگیرید.

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)، یا اینکه برای بارگزاری مجدد این صفحه کلیدهای Ctrl + F5 را بگیرید:

 {برو به فهرست}

4- محاسبه میزان تراکم املاک وقتی که عقب نشینی دارند (امتیاز تشویقی بابت عقب نشینی)

قاعدتا برای جبران زمین از دست رفته شما که به شبکه معابر شهری ملحق می شود، شهرداری می بایست امتیازات تشویقی ای را در نظر بگیرد. طبق روال  15 سال اخیر، این امتیاز گاهی به صورت وجه (معادل ارزش زمین که کارشناسی گردد) و گاهی نیز به صورت تراکم تشویقی بوده است.

با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد به شماره 3/92/136 / ش مورخ 92/1/19 (مصوبه یکپارچه سازی ضوابط درآمدی) و رویه تقریبا ده سال اخیر شهرداری مشهد، بابت عقب نشینی املاکی که دارای اولویت تملک نیستند (یعنی اینکه در نقطه خیلی حساسی از شهر قرار ندارند که عدم عقب نشینی مشکلات حادی ایجاد کند)، تراکم تشویقی اعطا می کند. ماده مربوطه در این مصوبه به قرار زیر است:

عقب نشینی زمین

البته تبصره دو مصوبه شماره 4/95/12987/ش مورخه ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ شورای اسلامی شهر مشهد  نیز بیان می دارد که شهرداری می تواند معادل ارزش ملک را با عوارض پروانه تهاتر نماید:

تبصره 2 ) شهرداری مشهد مقدس موظف است با اشخاصی که ملک آنها در مسیر طرحهای شهرداری واقع شده و موافقند ملک در مسیر خود را بر اساس ارزیابی کارشناسی با امتیاز یا پروانه تهاتر نمایند، مشروط به اینکه ملک مزبور حداقل 5 سال در ملکیت مالک بوده باشد، بلافاصله و خارج از اولویت، تهاتر نموده و پروانه سند زمین متعلق به مالک را به نام مالک صادر کند.

که با توجه به اطلاعاتی که ما داریم، عملا این کار انجام نمی شود و شهرداری به ازای عقب نشینی امتیاز تراکمی تشویقی می دهد و ارزش گذاری ریالی انجام نمی دهد. بهرحال ماده واحده این مصوبه اشاره به املاکی دارد که از حد نصاب پاسخگویی خارج می شوند.

محاسبه آنلاین عقب نشینی شهرداری

برای اینکه دقیقا و عملا، برای ملک خود حساب کنید که در صورت داشتن عقب نشینی و ملک در مسیر، چه میزان زیر بنا خواهید داشت و چند متر از شهرداری بابت عقب نشینی امتیاز گرفته اید (معوض بابت زمین واگذار شده برای تعریض خیابان) ، کافی است اطلاعات لازم را درج و به صورت آنلاین، نتیجه محاسبات را مشاهده نمایید.

توجه کنید که این محاسبات، فقط در حالت بسیار رایج تراکم خازنی در شهر مشهد (120%، 180% و 240%) برنامه نویسی شده است و چنانچه طرح تفصیلی ملک شما خازنی نیست، لازم محاسبات را خود به صورت دستی انجام دهید یا اینکه با ما تماس بگیرید.

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)، یا اینکه برای بارگزاری مجدد این صفحه کلیدهای Ctrl + F5 را بگیرید:

 {برو به فهرست}

1-4- هنگامی که عقب نشینی باعث می شود ملک از حد نصاب پاسخگویی خارج گردد

حالتی را فرض نمایید که ملکی مثلا با مساحت 180 متر مربع، 145 متر مربع در مسیر عقب نشینی دارد. در این حالت باقیمانده زمین عملا غیر قابل استفاده می باشد.

مصوبه شماره 4/95/12987/ش مورخه ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ شورای اسلامی شهر مشهد بیان می دارد:

شهرداری مشهد مقدس موظف است در اجرای طرحهای شهری فعلی؛ در خصوص املاکی که کل آن در مسیر طرح قرار گرفته یا پس از عقب نشینی از حد نصاب پاسخگویی خارج می شود را بدون نیاز ارسال پرونده به کمیته تملک در صورتیکه مالک آمادگی دریافت معوض به صورت ملک یا امتیاز (قیمت گذاری برمبنای کارشناسی رسمی)داشته باشد، پاسخگویی نماید و بار مالی آن را در اصالح بودجه پیش بینی نماید.

متن کامل مصوبه از این لینک قابل دانلود است:

تسریع در پاسخگویی به مالکان متقاضی پروانه و امتیاز بابت ملک در مسیر طرح‌های شهری

 {برو به فهرست}

سيد مجتبي فرشچي
درباره ی سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

21 پاسخ به محاسبه آنلاین تراکم ساختمانی در مشهد (با و بدون عقب نشینی)
 1. Avatar

  مدتها بود که می خواستم بدونم معنی تراکم که برای یک ملک میگن چیه ..
  حالا خوب متوجه شدم. محاسبه آنلاین خیلی کمک کرد
  مممنون

 2. Avatar

  خیلی عالی است . .

 3. Avatar
  فرزاد عبدالهی 23 ژوئن 2018 در 13:07 پاسخ

  دیدگاه *

 4. Avatar
  فرزاد عبدالهی 23 ژوئن 2018 در 13:10 پاسخ

  سلام با عرض خسته نباشید خدمت شما
  اگه ممکنه ۳ سوال دارم برای گزارش کار دانشگاه
  ۱ طریقه عقب کشی ساختمان چگونه صورت میگیره
  ۲ جدول گذاری در خیابان چگونه است
  ۳ سنگ فرش کردن پیاده رو به چه صورت می باشد
  اگه ممکنه به صورت کامل توضیح بدین ممنون

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 24 ژوئن 2018 در 15:41 پاسخ

   سلام؛ این سوالات خیلی کلی هستند. به کتابها و منابع موجود در این زمینه مراجعه نمایید.

 5. Avatar

  باسلام، می خواستم ببینم از بخوام قسمتی از پشت بام (متراژ آپارتمان 104) حدوداً 50 متر را به آپارتمانم اضافه کنم (به حالت دوبلکس) شهرداری مجوز این کار رو صادر می کنه؟ در ضمن آپارتمان 3 طبقه و من طبقه سوم قرار دارم. با تشکر از راهنمایی شما

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 22 جولای 2018 در 00:40 پاسخ

   سلام؛ با توجه به اينکه شما مالک تنها يک آپارتمان هستيد در اين مجموعه، اجازه هيچ تغييراتي در ملک را نداريد و کوچکترين کار باعث تغيير سهم العرصه ها و اسناد کل مجموعه خواهد شد و حتما بايد با رضايت محضري تمام مالکين باشد. پشت بام همانند راهرو و پيلوت متعلق به کل مجموعه است نه فقط شما. خلاصه صريح عرض کنم، اصلا به اين کار فکر هم نکنيد

 6. Avatar

  سلام
  زمینی به مساحت 214 متر دارم که قناس و به صورت مثلث شکل است
  اگر بخواهیم 60 درصد بسازیم پیشروی ساختمان از ساختمان های مجاور حدود 5 متر جلوتر میاد
  با این حساب من حق ندارم 60 درصد بسازم
  البته زمینهای مجاور هنوز ساخت و ساز انجام نشده

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 3 سپتامبر 2018 در 16:15 پاسخ

   سلام؛ در این موارد شهرداری ضوابط خاص خود را دارد و اینطور نیست که براحتی تراکم شما را کاهش دهند. ممکن است سطح اشغال شما را کاهش اما طبقات را افزایش دهند. بهرحال تراکم زمین شما از بین نمی رود

 7. Avatar
  esmail.alamdar@yahoo.com 19 اکتبر 2018 در 10:03 پاسخ

  با سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی
  ملک بنده با عرصه 328 متر مربع قبلا در طرح خازنی با تراکم زیاد 240 درصد بوده ولی در حال حاظر با ابلاغ طرح طاش مرکز شهر مشهد مقدس تراکم تقلیل یافته وبه کم با 100 درصد با سطح اشغال 50 درصد تبدیل گردیده خواهشمندم در خصوص تراکم منفی ایجاد شد وضایع شدن حقوقم بنده را راهنمايي نمایید در یکی از مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس آمده که شهرداری موظف است به مشاور طرح متذکر شود که حقوق مالکین واقع در طرح طاش را که تراکم شان منفی می شود رعایت کنند با تشکر از پاسخ گویی وارشاد و راهنمايي شما

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 21 اکتبر 2018 در 16:50 پاسخ

   سلام. بهرحال تراکم 240 درصد را نیز یک مشاور طرح تفصیلی به ملک شما داده بود و تا زمانی که با آن تراکم پروانه ساختمانی نگرفته اید حق خاصی برای شما ایجاد نمی شود. یا اینکه با تراکم 240 درصد از شهرداری گواهی انتقال گرفته باشید که به این قبیل افراد نیز مصوبه شورا مهلتی داده بود که از تراکم ملک خریداری شده خود استفاده کنند که این مهلت نیز سالهاست که تمام شده.
   از حدود سال 84 (اگر اشتباه نکنم) طرح طاش اجرایی شده است

   • Avatar

    با سلام و آرزوی موفقیت و سلامتی ممنون ومتشکرم از پاسخ دقیق و کارشناسانه شما ،جناب مهندس مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد مقدس را مطالعه نموده و پاسخ شما قانونمند و دقیق می باشد فقط لطفا بفرمایید در خصوص وظیفه قانونی شهرداری بر اساس مصوبات گذشته شورای اسلامی شهر مشهد مبنی بر تذکر به مشاور طرح طاش در مورد تراکم منفی ایجاد شده برای مالکین ،آیا مشاور طرح طاش این موضوع را در زمان تهیه طرح لحاظ نموده است یا خیر ؟ممنون ومتشکرم تراکم در طرح طاش بر اساس عرض معبر می باشد.

    • سید مجتبی فرشچی
     سید مجتبی فرشچی 30 اکتبر 2018 در 12:56 پاسخ

     سلام، ممنون از شما بزرگوار.
     تا جایی که یادم میاد من هم چنین تذکری را جایی دیده ام، اما این ها مواردی است که به صورت صفر و یک و قطعی نمی توان گفت که مشاوره طاش رعایت کرده یا خیر.
     برای برخی ها رعایت شده و برای برخی ها رعایت نشده. مثلا تراکم شما کاهش یافته اما شما با اقداماتی می توانید از همین طرح طاش امتیاز بسیار خوبی بگیرید: کافی است قطعاتی از زمین ها را تجمیع کنید و به مساحت مشخصی برسانید و آنگاه مجوز یک واحد اقامتی با تراکم بالا را بگیرید که در محدوده مرکز شهر این حرکت ارزش اقتصادی زیادی دارد. در طرح خازنی انعطاف کمتر است. کلا طرح طاش طرحی منعطف و شناور است.
     قصد حمایت از طاش را ندارم اما به عنوان فردی که در منطقه 8 رئیس درآمد شهرداری بودم، دیدم که همین انعطاف باعث شد خیلی ها آمدند و مجوز ساخت هتل و هتل آپارتمان گرفتند.

 8. Avatar

  سلام میشه لطفا شمارتون رو بدین؟؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 16 نوامبر 2018 در 19:50 پاسخ

   سلام. اگر در استان خراسان رضوی حضور دارید، برای تماس با اینجانب می توانید با این خط تماس برقرار نمایید: 9095111743
   نیاز به گرفتن کد یا صفر قبل از این شماره وجود ندارد و هزینه مشاوره روی قبض تلفن شما خواهد آمد.
   یا اینکه با واتس آپ با ما ارتباط بگیرید

 9. Avatar

  سلام
  وقتتون بخیر
  اطلاعات با ارزشی رو در اختیار بازدید کنندگان قرار دادید دستتون درد نکنه
  من یه ملک 147 متری نزدیک میدون شهدا دارم
  در طرح طاش 100 % زیر بنا داره
  پروانه هم دو طبقه تقریبا 65 متری روی پیلوت و یه سقف 20 متری داره
  این ملک 24 متر هم عقب نشینی داره
  تمامی ساختمونهای این بخش و ساختمونای مجاور ملک من همه پیش روی دارن و تقریبا میشه گفت 90% ملکشون رفته زیر بنا
  میخواستم ببینم اولا ملک من بابت عقب نشینی چه امتیازی میتونه از شهرداری بگیره و دوم اینکه من هم میتونم درصد بالاتری از پروانه رو ببرم زیر بنا ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 14 مارس 2019 در 18:33 پاسخ

   سلام. خواهش
   1- تنها امتیازی که فعلا شهرداری بابت عقب نشینی می دهد تراکم تشویقی است که شیوه محاسبه آن در بالا آمده.
   2- هر مقدار که بیشتر از پروانه زیربنا و سطح اشغال اضافه کنید، توسط پلیس ساختمان شهرداری پلمب شده و پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارسال خواهد شد. اگر تخلف زیاد نباشد و پارکینگ تامین باشد، جریمه خواهید شد که رقم های الان خیلی خیلی بالاست (مبلغ خلاف ضابطه).
   پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی برای افزایش زیر بنا مشاوره بگیرید که بعد غافلگیر نشوید.

 10. Avatar
  مصطفی شفاعتی 15 آوریل 2019 در 10:40 پاسخ

  سلام زمین دو نبشی به مساحت ۱۶۰ متر در منطقه پر تراکم طرح خازنی دارم که حدود ۷۰ متر ان در مسیر میرود
  ایا شهرداری برای باقیمانده ان مجوز ساخت میدهد ؟
  ملک روبرو با همین مشخصات ۶ طبقه ساخته و ۲ متر هم پیشروی به خیابان داشته و ۵ پار کینگ را هم بیشتر تامین نکرده و ۱ در از خیابان کناری و ۳ در از سمت کوچه زده است
  ایا ما هم میتوانیم همین کار را بکنیم برای تامین پارکینگ و ۲ متر پیشروی ؟؟ با توجه به اینکه ملک روبرو انجام داده؟
  پیشاپیش از پایخگویی شما ممنونم

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 29 ژوئن 2019 در 17:14 پاسخ

   سلام.
   1- بابت مساحت در مسیر شهرداری به شما تراکم تشویقی به میزان حدود یک سوم مساحت عقب نشینی می دهد.
   2- اصلا آنگونه نیست که شما بتوانید همانند ضابطه ملک روبرو بسازید یا مجوز بگیرید. فقط اگر دو طرف شما از شما بلندتر ساخته باشند و پیشروی طولی داشته باشند، ان طرفی که کمتر است برای شما قابل اقدام است که همان هم نیاز به موافقت شهرداری دارد.
   توجه داشته باشید که شهرداری الان کسری پارکینگ را بسیار بسیار سخت گیرانه برخورد می کند و جواب نمی دهد.
   3- یک درب برای پارکینگ در هر طرف قابل اقدام است نه بیشتر.
   شاید ملک روبروی شما هنوز پایانکار ندارد یا اینکه با چنگ و دندان و انواع حیله ها توانسته به این شیوه ساخت برسد و ممکن است شما موفق نشوید. هر روز در شهرداری ضوابط تغییر می کند

 11. Avatar
  محمد امین الهیاری 1 جولای 2019 در 11:57 پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید ملکم تراکم بالاست و اجازه ۴ طبقه روی پیلوت داده میشود
  و از اونجایی که دو طبقه دیگه رو باید خرید ایا میشه طبقه ۶ ام رو پیلوت رو به صورت دوبلکس ساخت ؟! و اگر بشه تعرفش فرقی داره برای خرید یا ن ؟!

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 11 جولای 2019 در 02:50 پاسخ

   سلام. یعنی طبقه 6 ام و 7 ام را بسازید منتها از داخل به هم راه داشته باشند؟
   نمی شود. چون این حرکت به معنای یک سقف مازاد است و در کمیسیون ماده صد احتمال رای قلعش بسیار بالاست.
   تعرفه طبقه مازاد در پروانه خیلی ارزانتر از گرفتن طبقه مازاد از کمیسیون ماده صد است. حدود یک سوم .


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش وکالت یا سوال در خصوص محصولات آموزشی دارید، از طریق واتس آپ ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by