اهمیت حضور دائمی متخصص امور شهرداری در پروژه های ساختمانی بزرگ

لزوم آموزش و بروز بودن با توجه به ضوابط دائما در حال تغییر شهرداری

همواره نکات و مسائل ظریفی هستند که نتایج و اثرات فوق العاده ای بر جای می گذارند. و راز موفقیت برخی افراد توجه به این ظرایف است.

عوارض شهرداری و هزینه های تغییر کاربری، اخذ پروانه و اخذ پایانکار همواره یکی از مهمترین و بزرگترین هزینه های یک سرمایه گذار در سرمایه گذاری پروزه های بزرگ ساختمانی است. گاهی اوقات هزینه ای که سرمایه گذار به شهرداری می پردازد به یک سوم یا یک چهارم کل سرمایه گذاری وی می رسد!

یک سرمایه گذار با اصول مهندسی ساخت و ساز و خرید املاک و مستغلات و نحوه فروش آنها به خوبی آشناست یا اینکه از مهندسین فراوانی در این خصوص استفاده می کند، اما برای این بخش مهم  از هزینه های خود آیا فکری کرده است؟

آیا شهرداری ها کاملا قانونمند اداره می شوند و مصوبات و بخشنامه های آنان همواره ثابت می باشد؟ آیا می توان گفت مدیران شهرداری سلیقه های شخصی خود را وارد کار نمی کنند و همه چیز وفق اصول خدشه ناپذیر پیش می رود؟

بله. شرایط به گونه ای است که در پروژه های بزرگ که میلیاردها تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، حضور متخصص امور شهرداری به صورت پر رنگ و دائمی یک نیاز اساسی است. زیرا:

  • ضوابط درآمدی شهرداری بسیار پیچیده بوده و دائما در حال تغییر می باشد. و نا آگاهی و عدم تسلط به آنها، هزینه های شهرداری یک پروژه را تا چندین برابر افزایش می دهد. در حالی که گاهی اوقات صرف اطلاع از یک ضابطه، رقم قابل ملاحظه ای صرفه جویی را بدنبال دارد.
  • متاسفانه افراد خیلی معدودی از پرسنل شهرداری ها ضوابط خود شهرداری را نمی دانند و یا وفق ضوابط اقدام نمی کنند. این گونه رفتار اثرات زیادی بر روی یک پروژه بزرگ خواهد گذاشت و شاید حتی آنرا از توجیه اقتصادی خارج کند!
  • چیدمان کاربری ها، سطح اشغال ها، پارکینگ ها و مانند آن بر روی عوارض شهرداری اثر زیادی دارد و می توان با انتخاب بهینه از نوع چیدمان و عوارض متعلقه، سود آوری پروژه را حداکثر نمود

مثال

به این مثال ها توجه نمایید:

بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است از اخذ عوارض اشغال معبر توسط شهرداری مطلع نباشند یا آنرا نکته بی اهمیتی بدانند. در حالیکه این عوارض متاسفانه یا خوشبختانه (از منظر شهروندان و رهگذران) بسیار گران است و برای مدت طولانی اشغال بخشی از معبر برای کارگاه ساختمانی، به میلیارد تومان برسد!  در حالیکه علم به این نکته و رعایت برخی نکات در میزان عرض معبر اشغال شده و زمان آن که کار سختی هم نیست، این عوارض را بشدت کاهش می دهد.

یا اینکه برخی سرمایه گذاران ممکن است به این نکته که افزایش ارتفاع طبقات چقدر عوارض شهرداری را هنگام پایانکار افزایش می دهد توجه کافی ننمایند و بعد از ساخت بنا با فاکتور شهرداری که پر از ارقام نجومی است روبرو شوند. در حالیکه این افزایش ارتفاع طبقات چندان در قیمت فروش نهایی واحد تجارتی تاثیر ندارد. یک متخصص خبره می تواند با محاسبه دقیق، تصمیم بهینه را پیشنهاد کند.

ادارات، ارگان ها و شرکتهای دولتی

ادارات و ارگان ها نیز در تعاملاتی که با شهرداری مشهد دارند می توانند از وجود متخصصین خبره و مطلع به امور شهرداری استفاده نمایند، تا سریعتر، آسان تر و ارزان تر به هدف مد نظر خویش برسند.

متخصصین اطمینان شرق

ما به عنوان تیمی مطلع از ضوابط شهرداری مشهد، آماده عقد قرارداد و حضور منظم در جلسات تصمیم گیری پروژه های بزرگ، از مرحله اخذ پروانه تا پایان کار ساختمانی و اخذ پایانکار بهره برداری، هستیم. امیدواریم بدین ترتیب و بر اساس ضوابط قانونی صرفه جویی زیادی در میزان عوارض و جرائم صورت پذیرد.

۵/۵ - (۶ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: