سوالات خود در خصوص هر مطلبي که در سايت مطالعه مي کنيد را در بخش ديدگاه (در انتهاي مطلب) درج نماييد تا به آن پاسخ دهيم. از طريق ايميل از پاسخ ما به سوالتان مطلع خواهيد شد.
قبول وکالت تنها در مواردی که از ابتدا تا انتها به ما سپرده شود و به میزان محدود پذیرفته می گردد.
قبول مشاوره امور شهرداری به تعداد محدود و فقط برای پروژه های کلان پذیرفته می شود. تنظیم قرارداد مشاوره به صورت سالیانه.
نقشه مناطق17 گانه شهر مشهد

بزودی روی خواهد داد:

تقسیم بندی جدید شهر مشهد به 17 منطقه شهرداری

بر اساس اطلاعات حاصله، شهرداری مشهد در سال 1397 شاهد تغییرات بسیار مهمی خواهد بود. بدین ترتیب که شهر مشهد از 13 منطقه به 17 منطقه تبدیل خواهد شد. همچنین در این تقسیم بندی جدید نواحی حذف خواهند شد.

این رویداد تاثیر بسیار زیادی بر کارها و فعالیت های پرسنل شهرداری مشهد و همچنین بر مردم خواهد گذاشت و حجم بسیار زیادی از بخش نامه و مکاتبات اداری را در سال 97 به خود اختصاص خواهد داد.

تقسیم بندی جدید را در تصویر بالا می توانید ببینید. (ضمنا چنانچه نقشه با کیفیت بالا از تقسیم بندی فوق را نیاز دارید پس از پرداخت مبلغ 15000 تومان از طریق لینک زیر درواتس اپ به ما پیام بدهید. حجم این فایل عکس 14 مگ می باشد: پرداخت هزینه خدمات )

در این صفحه قصد داریم به این موضوع بپردازیم و هر چه می توانیم در این خصوص اطلاعات در اختیار مردم عزیز قرار دهیم. شما نیز چنانچه نظری دارید و این حرکت را تایید تا نقد می کنید، می توانید در بخش دیدگاه در پایین صفحات سایت مطرح نمایید (ارسال دیدگاه نیاز به عضویت در سایت ندارد)

تعریف منطقه در شهرداری

به طور کلی به محدوده اي مشخص از سطح زمین با یک یا چند عارضه یا ویژگی معین (طبیعی یا انسان ساخت) که به آن نوعی یکپارچگی دهد و آن را از محدوده هاي پیرامونی متمایز سازد، منطقه گویند. از این رو بر اساس نحوه طبقه بندي فضایی، می توان از منطقه طبیعی، منطقه فرهنگی، منطقه سیاسی یا منطقه اقتصادي یاد کرد.

سه دلیل عمده براي ایجاد مناطق وجود دارد :
1-مزیت مجاورت نسبی که باعث ایجاد انگیزه ارتباط بین مناطق می شود.
2-صرفه جویی هاي ناشی از مقیاس
3-صرفه جویی هاي ناشی از تجمع که عامل گرد هم آمدن فعالیتهاي اقتصادي در یک منطقه خاص است و باعث رشد و توسعه آنها می گردد.

سابقه تقسیمات شهر در مشهد و وضعیت موجود

در شهر مشهد سازمان ها و نهادهاي دولتی و خصوصی بر اساس ملاك هاي مختلف، شهر را به مناطقی تقسیم کرده اند و عموما مرز بندي آن ها درحال تغییر و افزایش است. در گذشته های دور شهر مشهد در شهرداری کلا به چهار منطقه تقسیم می شد. بعد از آن تعداد مناطق به 13 منطقه افزایش یافت. و اینطور که پیداست در سال 97 تعداد مناطق به عدد 17 خواهد رسید.

در این بین سازمان برنامه و بودجه سابق سعی داشته تا حداکثر هماهنگی را با شهرداري به عنوان متولی شهر داشته باشد و تنها اداره پست است؛ که تعداد مناطق خود را افزایش نداده است.
تقسیم بندي شهرداري از نوع تقسیم بندي پوششی میباشد که در این نوع تقسیم بندي شهرداري جهت ارائه خدمات شهري، شهر را به مناطق، نواحی و محلات تقسیم می کرد، که در تقسیم بندی جدید با حذف نواحی شهری،شهر به مناطق و محلات تقسیم خواهد شد.

مقایسه تعداد مناطق در شهر مشهد طی  سال های65-85-97

سازمان یا نهاد مربوطه 136513851397توضیحات و ملاك منطقه بندي
شهرداري 41317وسعت، جمعیت، خیابان هاي اصلی و منطقه بندي قبلی
سازمان برنامه و بودجه 413-حداکثر انطباق با منطقه بندي شهرداري
سازمان برق منطقه اي 58-تعداد مشترکین و خدمت رسانی بهتر
اداره کل آموزش و پرورش 47-تعداد دانش آموزان
اداره پست 77-بر اساس کد پستی (که افزایشی در تعداد مناطق نداشته است)
سازمان آب و فاضلاب 35-وجود 100 هزار مشترك آب

نقد و بررسی

قدمت تقسیم بندی در شهر پاریس:

در سال 1860 پاریس را به 20 منطقه (آراندیسمان) تقسیم کردند و مهم آن که از آن سال محدوده شهر و تقسیمات داخلی آن ثابت مانده و ادارات و تشکیلات دولتی همه وظایف خود را در این تقسیمات انجام داده اند.

نکات مثبت تقسیم بندی جدید شهر مشهد:

قطعا دست اندرکاران و مدیران شهری از این تقسیم بندی جدید به دنبال منافعی برای شهر بوده اند و قطعا این گونه اندیشیده اند که منافع این کار از مضرات آن بیشتر است و گرنه دست به این کار نمی زدند.

در تقسیم بندی جدید به نظر می رسد محلات اساس کار قرار گرفته اند. در تقسیم بندی مناطق 13 گانه محلات مورد توجه نبوده و اینطور نبود که مرز محلات و مناطق بر هم منطبق باشند. اما در تقسیم بندی 17 منطقه، یک محله در دو منطقه قرار ندارد.

نکات منفی تقسیم بندی جدید شهر:

از دیدگاه ما، این مرز بندی جدید نکات منفی زیر را در پی خواهد داشت:

 • تغییرات در سیستم یکپارچه شهرسازی با توجه به تغییرات کدهای نوسازی منجر به بروز اشکالاتی در پاسخ گویی به مردم خواهد شد و تا تطابق کامل سیستم با این مرز بندی جدید شاهد موارد بسیار زیادی سرگردانی پرونده ها و مردم خواهیم بود.  ضمنا این تغییرات تا زمانی که در سیستم به ثبات برسد زمان صدور مجوزات در شهرداری را قطعا افزایش خواهد داد و نارضایتی شهروندان را در پی خواهد داشت.
 • کل آمارها و اطلاعاتی که طی این سالهای متمادی توسط اداره آمار و اطلاعات شهرداری مشهد جمع آوری شده است بر اساس تقسیم بندی 13 منطقه است. با تغییر این مناطق، عملا تفکیک آمارهای مناطق شهرداری فاقد ارزش می شوند و این برنامه ریزی و مقایسه عملکرد مناطق جدید با وضعیت سابق را با مساله مواجه می کند.
 • احتمال خیلی کمی دارد سایر ارگان ها به تبعیت از شهرداری مشهد، طبقه بندی مناطق خود را تغییر دهند. چه خوب است شورای شهر در این خصوص هماهنگی لازم با استانداری را به عمل آورد. جهت اطلاع مردم عزیز عرض کنم که متاسفانه مصوبات شورای شهرها فقط در شهرداری است که معتبر است و هیچ ارگان خدماتی دیگری الزامی به تبعیت از آن ندارد. عملا شورای شهر، شورای شهرداری است.
 • خرید و یا اجاره ساختمان های جدید در مناطق جدید هزینه هایی را برای شهرداری بدنبال خواهد داشت.

در مجموع توصیه ما به شما مالکین محترم این است که چنانچه پرونده جاری در شهرداری دارید هر چه سریعتر آنرا به پایان برسانید تا با مشکلات و مسائل این تغییر تعداد و مرز مناطق روبرو نشوید.

قابل ذکر است در صورتی که تصمیم گیران این امر در شهرداری مشهد، دلایل و توجیهات خود برای این تغییر مهم را در اختیار مشاوران اطمینان شرق قرار دهند، آمادگی داریم آنرا در همین صفحه سایت برای اطلاع مردم عزیز منتشر نماییم.

درباره سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

20 دیدگاه در تقسیم بندی جدید مناطق 17 گانه مشهد در سال 97
 1. با سلام کاش منطقه یک دست نمی زدید ترکیبش و منطقه 9 را از از بلوار پیروزی به دو منطقه شمالی و جنوبی تقسیم می کردید که منطقه شمالی منطقه9 و منطقه جنوبی منطقه 13 باشه.باتشکر

  • سيد مجتبي فرشچي 6 فوریه 2018 در 12:09 پاسخ

   سلام. ما هم مثل شما درخواست داریم از تصمیم گیرندگان این موضوع در شهرداری و شورای شهر، که دلایل و توجیهات خود برای تغییر مرز و محدوده مناطق شهری را اعلام کنند. اگر به دستمان برسد حتما برای اطلاع شهروندان محترم روی سایت بارگزاری خواهیم نمود.

 2. من دلیلی برای این کار نمی بینم . درسته که بعضی مناطق هر روز بزرگتر میشدن (مثل مناطق 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 12) اما چند سال پیش برای این مشکل کلی برنامه ریزی و هزینه شد و شهرداری مناطق بزرگ رو به دو یا سه بخش تقسیم کرد و برای هر بخش ساختمان های مجهز خریداری و در اختیار شهرداری های مناطق گذاشته شد . اما درحال حاضر بعد از گذشت دو سه سال از این تقسیم بندی انگار قراره دوباره هزینه های فراوانی برای این تغییرات جدید انجام بشه .
  درضمن اگر به نقشه مناطق 13 گانه توجه کنید می بینید که این نقشه دارای نظم بیشتری در اعداد مناطق خود است ولی نقشه مناطق ۱۷ گانه فوقالعاده بی نظم و در هم برهم است .
  درضمن من فکر نمیکنم هیچ کدوم از کارمندان شهرداری ها حوصله ی تغییرات فعلی رو در میلیون ها پرونده شهری داشته باشن و احتمالا بعد از چند ماه بیخیال قضیه میشن .

 3. تنها دلیلی که میتونم بگم خوبه اینکه حق کوهسنگی و بهشتی رو بهشون دادید چرا باید منطقه بالاشهر میبود منطقه ۸!!!؟ منطقه ۱ برازنده تره واسه این محدوده

 4. با سلام وخسته نباشید لطفا نقاط دستور عقب نشینی برای منطقه 7 = شهر ک طرق را اعلام نمایید.
  باتشکر

  • سيد مجتبي فرشچي 11 آگوست 2018 در 21:46 پاسخ

   سلام؛ در این زمینه اطلاعات دقیق تنها با مراجعه به واحد نقشه برداری منطقه 7 قابل استحصال می باشد.

 5. منطقه بندی به این شکل تنها دلیلی که میتونه داشته باشه این که شهرداری تسلط بیشتری از قبل روی مناطق می تونه داشته باشه
  اما بشرطی که واقا این اتفاق بیوفته
  وگرنه این نوع منطقه بندی توجیه دیگری نداره !
  اما مزیت های این منطقه بندی این هم میتونه باشه که طرح های موضعی و تفصیلی عملی تر خواهند شد
  در صورتی که ما شاهد طرح تفصیلی پیشین حوزه مرکزی بودیم (طرح طاش) و دیدم که خیلی از هدف ها و راه برد ها عملی نشده !
  این نوع منطقه بندی موقه ای خوبه که هر منطقه یک حوضه شهر داری باشد و طرح های موضعی روی هر منطقه وابسته به شرایت آن منطقه ها اعمال بشه تا اهداف و راهبرد ها عملی باشند .

 6. با سلام و احترام
  امیدوارم این متن مطالعه بشه و به جناب تقی زاده خامسی ارائه بشه من حدود 10 سال با شهرداری همکاری میکنم (( پیمانکار )) در تمام مناطق و نواحی فعالیت داشته ام و با بسیاری از مشکلات و معضلات شهری آشنا هستم و برای هر کدام طرح و برنامه ای توجیهی میتوانم ارائه کنم و اکثر این طرح ها بدون نیاز به بودجه شهرداری قابل اجراست اگر جناب خامسی واقعا به دنبال شهر سازی نوین و همچنین هوشمند می‌باشند میتوانند زمانی را در اختیار بنده بگذارند تا در کمتر از یک ساعت طرح هایی را عنوان کنم که شهرداری مشهد از نظر مالی مرتفع شود و حتی بتواند زخیره مالی نیز داشته باشد اما متاسفانه به دلیل عدم صداقت برخی مدیران به هیچ شخص دیگری نمیتوانم اعتماد نمایم
  اما در مورد تقسیم بندی مناطق نظر شخصی من این است ضرورتی ندارد
  امید مهری : 0933…

  • سيد مجتبي فرشچي 15 سپتامبر 2018 در 18:16 پاسخ

   سلام؛ امیدوارم این اتفاق دیدار شما با شهردار مشهد بوقوع بپیوندد. اما خدمت شما عرض کنم که ارائه طرحی که برای شهرداری مشهد درآمدزایی ایجاد کند اصلا کار آسانی نیست. در جریان باشید که فقط درآمد نقد سالانه شهرداری مشهد حول و حوش 3 هزار میلیارد تومان است.
   این طرحهایی که شما در ذهن دارید، چقدر درآمد زایی برای شهرداری دارد که در مقابل این رقم 3 هزار میلیارد قابل توجه باشد؟

 7. سلام
  نقشه با کیفیت تر از مناطق را چطور میتوان دانلود کرد؟

  • سيد مجتبي فرشچي 24 سپتامبر 2018 در 08:18 پاسخ

   سلام آقای حسینی؛ برای نقشه با کیفیت تر، در واتس آپ یا سروش با شماره ذکر شده در پایین صفحات سایت ارتباط برقرار نمایید. هزینه ارسال این فایل که 14 مگ حجم دارد مبلغ 15000 تومان است. از این لینک پرداخت انجام شود و بعد پیام بدهید:
   https://www.mashhad-city.ir/product/pay/

 8. سلام سندی دارم که در سال 1352 صادر شده به متراژ 200 متر در سند قید شده بخش 9 مشهد میخواستم بدونم بخش9 مشهد الان جزو کدوم یکی از مناطق مشهده قربان
  با تشکر

  • سید مجتبی فرشچی 11 آوریل 2019 در 07:43 پاسخ

   سلام. اطلاع نداریم. بخش 9 مشهد مربوط به تقسیمات اداره ثبت است. لازمه نقشه ثبت با نقشه شهرداری تطبیق داده شود تا معلوم شود کجاست

 9. سلام.تصویر خیلی بی کیفیت هست.جزئیات خوانده نمیشه!!

 10. سلام وقتون بخیر من دانشجوی جامعه شناسی ترم اخرم یه تحقیق در مورد زنان منطقه تبادکان دارم اما نمیدونم جزو کدوم منطقه شهرداری محسوب میشه لطفا راهنماییم کنین . و ایا اینکه می تونم روی کمک دست اندر کاران در گرفتن امار جمعیتی حساب کنم ؟

  • سيد مجتبي فرشچي 29 ژوئن 2019 در 17:24 پاسخ

   سلام. شما به مدیریت آمار شهرداری مشهد در بلور معلم، نبش معلم 1 مراجعه نمایید و بر اساس طبقه بندی که آنها دارند در آمارنامه های شهرداری، منطقه مد نظر خود را تعریف کنید.
   مثلا بر اساس نام محله اقدام کنید یا نام منطقه شهرداری.

 11. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم آیا منطقه شاهنامه وآرامگاه فردوسی جز شهر مشهدهست یا خیر چون ما برای نمازهامون به مشکل خوردیم

  • سيد مجتبي فرشچي 29 ژوئن 2019 در 17:37 پاسخ

   سلام. همانطور که روی نقشه نیز دیده می شود بخشی از این منطقه به صورت جدا و منفصل داخل محدوده خدماتی شهرداری مشهد قرار گرفته است. ولی در خصوص نماز و اینکه حکمش چه می شود نمی توانم صحبت کنم چون در تخصص ما نیست. از روحانی مسجد بپرسید.

 12. با سلام
  کدام پهنه ها را تحت عنوان مناطق کم برخوردار در نظر گرفته اند؟

  • سيد مجتبي فرشچي 5 اکتبر 2019 در 14:34 پاسخ

   سلام. نقشه پهنه بندی مناطق کم برخوردار، نقشه جداگاانه ای است و فعلا در اختیار نداریم آن نقشه را.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتس آپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

1
سلام. چنانچه قصد سفارش وکالت یا سوال در خصوص محصولات آموزشی دارید، از طریق واتس آپ ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by