تقسیم بندی مناطق شهرداری مشهد

مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در انتهای سال ۹۶ مبنی بر تغییرات در تقسیم بندی شهر مشهد، ما را براین داشت تا در متنی علاوه بر تعریف منطقه بندی و توضیحی پیرامون وضعیت گذشته و موجود تقسیم بندی مناطق شهر مشهد، درخصوص منطقه بندی جدید شهر مشهد وتحلیل آن مطالبی را به اشتراک بگذاریم.
تقسیم بندی شهرداری از نوع تقسیم بندی پوششی میباشد که در این نوع تقسیم بندی شهرداری جهت ارائه خدمات شهری، شهر را به مناطق، نواحی و محلات تقسیم می کرد، که در تقسیم بندی جدید با حذف نواحی شهری،شهر به مناطق و محلات تقسیم خواهد شد.

برای آشنایی با محلات مناطق ۱۷ گانه شهر مشهد، بر روی لینک زیر کلیک نمایید

محلات 170 گانه شهر مشهد

برای دریافت جدیدترین وبه روزترین آمار و اطلاعات شهر مشهد، بر روی لینک زیر کلیک نمایید

هایپردیتا، اولین مرکز اشتراک تجارب کاربردی و اطلاعات شهری در ایران

۱- تعریف منطقه در شهرداری

به طور کلی به محدوده ای مشخص از سطح زمین با یک یا چند عارضه یا ویژگی معین (طبیعی یا انسان ساخت) که به آن نوعی یکپارچگی دهد و آن را از محدوده های پیرامونی متمایز سازد، منطقه گویند. از این رو بر اساس نحوه طبقه بندی فضایی، می توان از منطقه طبیعی، منطقه فرهنگی، منطقه سیاسی یا منطقه اقتصادی یاد کرد.

سه دلیل عمده برای ایجاد مناطق وجود دارد :
۱-مزیت مجاورت نسبی که باعث ایجاد انگیزه ارتباط بین مناطق می شود.
۲-صرفه جویی های ناشی از مقیاس
۳-صرفه جویی های ناشی از تجمع که عامل گرد هم آمدن فعالیتهای اقتصادی در یک منطقه خاص است و باعث رشد و توسعه آنها می گردد.

۲- سابقه تقسیمات شهر در مشهد

در شهر مشهد سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی بر اساس ملاک های مختلف، شهر را به مناطقی تقسیم کرده اند و عموما مرز بندی آن ها درحال تغییر و افزایش است. در گذشته های دور شهر مشهد در شهرداری کلا به چهار منطقه تقسیم می شد. بعد از آن تعداد مناطق به ۱۳ منطقه افزایش یافت .

مقایسه تعداد مناطق در شهر مشهد طی  سال های ۶۵-۸۵-۹۹ :

سازمان یا نهاد مربوطه ۱۳۶۵۱۳۸۵۱۳۹۹توضیحات و ملاک منطقه بندی
شهرداری ۴۱۳۱۷وسعت، جمعیت، خیابان های اصلی و منطقه بندی قبلی
سازمان برنامه و بودجه ۴۱۳-حداکثر انطباق با منطقه بندی شهرداری
سازمان برق منطقه ای ۵۸-تعداد مشترکین و خدمت رسانی بهتر
اداره کل آموزش و پرورش ۴۷-تعداد دانش آموزان
اداره پست ۷۷-بر اساس کد پستی (که افزایشی در تعداد مناطق نداشته است)
سازمان آب و فاضلاب ۳۵-وجود ۱۰۰ هزار مشترک آب

در این بین سازمان برنامه و بودجه سابق سعی داشته تا حداکثر هماهنگی را با شهرداری به عنوان متولی شهر داشته باشد و تنها اداره پست است؛ که تعداد مناطق خود را افزایش نداده است.

۳- مناطق ۱۳ گانه شهر مشهد (ملک من در کدام منطقه است؟)

تقسیم بندی شهر مشهد براساس مناطق شهرداری، سال هاست که بر مبنای عدد ۱۳ استوار است، مناطق با شماره های یک تا دوازده به همراه منطقه پیرامون حرم که به نام منطقه ثامن نام گذاری شده است.
در سال های مختلف با ااضافه شدن بخش هایی از حاشیه شهر مشهد به محدوده شهر، مرز برخی از مناطق تغییرات جرئی داشته و محلاتی همچون قرقی و شاهنامه به ترتیب به مناطق بلافصل ۳ و ۱۲ اضافه شد.

نقشه مربوطه را در زیر می توانید ببینید:

نقشه مناطق مشهد
نقشه مناطق مشهد

برای مشاهده وضعیت ملک در یک نقشه با سایز بزرگ و با کیفیت خود در تقسیم بندی ۱۳ گانه شهر مشهد می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید (حجم عکس ۱۳ مگ).

۴- مناطق ۱۷ گانه شهر مشهد

به استناد مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد به شماره ۱۹۶۶۳/۹۶/۵/ش مورخ ۹۶/۱۱/۱۹ منطقه بندی شهر مشهد از ۱۳ به ۱۷ منطقه افزایش و نواحی شهرداری حذف خواهد شد {هنوز این تقسیم بندی به صورت قطعی اجرا نشده است- مورخه ۱۳۹۹/۲/۷}
اجرایی شدن این تقسیم بندی به صورت گام به گام و متناسب با زیرساخت های موجود در مناطق،اعتبارات مصوب و هماهنگی با سایر دستگاه های خدمات رسان توسط شهرداری مشهد انجام خواهد شد.

مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص منطقه بندی

این رویداد تاثیر بسیار زیادی بر کارها و فعالیت های پرسنل شهرداری مشهد و همچنین بر مردم خواهد گذاشت و حجم بسیار زیادی از بخش نامه و مکاتبات اداری را در سال های آتی به خود اختصاص خواهد داد.
نقشه ذیل اولین تقسیم بندی مناطق ۱۷ گانه شهرداری مشهد در سال ۱۳۹۷ می باشد.

نقشه مناطق17 گانه شهر مشهد

همچنین آخرین ویرایش این تقسیم بندی در سال ۱۳۹۸ را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید.


اگر فایل این نقشه ها با ترکیب رنگی متنوع با قابلیت چاپ در ابعاد یک متر در یک متر(۱۱۸۱۲ پیکسل طول و عرض) وبا کیفیت  بسیار بالا (رزولوشن ۳۰۰) را لازم دارید می توانید از صفحه زیر دانلود کنیداگر لایه شیپ فایل و فایل KMZ ( قابل نمایش در گوگل ارث) این نقشه ها رو لازم دارید، می توانید از صفحه زیر دانلود کنید


۵- نقد و بررسی تقسیم بندی ۱۷ گانه شهر مشهد

در این بخش قصد داریم به نقد این تقسیم بندی بپردازیم و هر چه می توانیم در این خصوص اطلاعات در اختیار مردم عزیز قرار دهیم. شما نیز چنانچه نظری دارید و این حرکت را تایید تا نقد می کنید، می توانید در بخش دیدگاه در پایین صفحات سایت مطرح نمایید (ارسال دیدگاه نیاز به عضویت در سایت ندارد)

نکات مثبت تقسیم بندی جدید شهر مشهد:

قطعا دست اندرکاران و مدیران شهری از این تقسیم بندی جدید به دنبال منافعی برای شهر بوده اند و قطعا این گونه اندیشیده اند که منافع این کار از مضرات آن بیشتر است و گرنه دست به این کار نمی زدند.

در تقسیم بندی جدید به نظر می رسد محلات اساس کار قرار گرفته اند. در تقسیم بندی مناطق ۱۳ گانه محلات مورد توجه نبوده و اینطور نبود که مرز محلات و مناطق بر هم منطبق باشند. اما در تقسیم بندی ۱۷ منطقه، یک محله در دو منطقه قرار ندارد.

نکات منفی تقسیم بندی جدید شهر:

از دیدگاه ما، این مرز بندی جدید نکات منفی زیر را در پی خواهد داشت:

 • تغییرات در سیستم یکپارچه شهرسازی با توجه به تغییرات کدهای نوسازی منجر به بروز اشکالاتی در تطابق کامل سیستم با این مرز بندی جدید خواهیم بود. 
 • کل آمارها و اطلاعاتی که طی این سالهای متمادی توسط اداره آمار و اطلاعات شهرداری مشهد جمع آوری شده است بر اساس تقسیم بندی ۱۳ منطقه است. با تغییر این مناطق، عملا تفکیک آمارهای مناطق شهرداری فاقد ارزش می شوند و این برنامه ریزی و مقایسه عملکرد مناطق جدید با وضعیت سابق را با مساله مواجه می کند.
 • احتمال خیلی کمی دارد سایر ارگان ها به تبعیت از شهرداری مشهد، طبقه بندی مناطق خود را تغییر دهند. چه خوب است شورای شهر در این خصوص هماهنگی لازم با استانداری را به عمل آورد. جهت اطلاع مردم عزیز عرض کنم که متاسفانه مصوبات شورای شهرها فقط در شهرداری است که معتبر است و هیچ ارگان خدماتی دیگری الزامی به تبعیت از آن ندارد. عملا شورای شهر، شورای شهرداری است.
 • خرید و یا اجاره ساختمان های جدید در مناطق جدید هزینه هایی را برای شهرداری بدنبال خواهد داشت.

۶- آخرین وضعیت اجرایی شدن تقسیم بندی مناطق جدید

زمزمه‌ها برای تقسیمات جدید مناطق شهرداری مشهد از سال ۱۳۹۸ جدی‌تر شد و در تاریخ ۱۲/۹/۹۸ معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد از آغاز مرحله اجرایی تقسیمات جدید شهری برای مناطق شهرداری مشهد خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، شهریار آل‌شیخ در جلسه بررسی و هماهنگی تفکیک مناطق ۲ و ۹  اعلام کرد که   شهرداری مشهد در حال  بررسی راهکار‌هایی برای بازتعریف کد‌های شهرسازی و انطباق کدینگ با سایر دستگاه‌های اجرایی مشهد، تامین زیرساخت‌هایی ازجمله ساختمان‌های اداری لازم برای مناطق و کدینگ جدید شهرسازی را به‌طور هم‌زمان برای تمام مناطق شهری می باشد.
در روال اجرایی کردن این تقسیم بندی،منطقه ۹ با کمترین چالش روبرو است چرا که بدون تغییر اساسی در مرز، منطقه ۹ فعلی به ۲ منطقه ۹ و ۱۷ تقسیم می‌شود؛ ولی با توجه به اینکه منطقه ۲ به ۳ منطقه ۲، ۱۳ و ۱۵ تقسیم می‌شود، ضمن ایجاد ۲ منطقه جدید، این تقسیمات ۵ منطقه فعلی در حوزه میانی، شرقی و شمالی شهر (مناطق فعلی ۱، ۳، ۸، ۱۰ و ثامن) را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل استقرار منطقه ۱۳ و ۱۵ بسیار دشوار است . اصلاح کد‌های نوسازی منطقه ۱۷ با استفاده از روش «نگاشت یک به یک» در حال انجام است.
برخی از مهمترین چالش‌های پیش رو را می توان  تعیین تکلیف پیمان‌های ادامه‌دار مناطق، تفکیک فیزیکی پرونده‌های مالی و پرونده‌های مفتوح مناطق می باشد

اگر تمایل به دریافت نقشه با کیفیت فوق العاده بالا (۲ متر در ۲ متر) و به روز (تاریخ به روز رسانی آبان ۱۳۹۹) از شهر مشهد دارید به صفحه زیر مراجعه نمایید

شما می توانید سفارش های خود در زمینه تولید نقشه از کلیه شهرها و کشورهای مختلف در ابعاد مختلف و با طرح های درخواستی به شماره ۰۹۱۵۰۷۰۷۶۷۸ واتساپ یا پیامک فرمایید

۴.۹/۵ - (۲۱ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

شکیبامنش

متخصص سرمایه گذاری طرح های شهری - نویسنده مطالب و درس آموخته های تخصصی در حوزه شهرسازی و سرمایه گذاری - کارشناس ارشد شهرسازی - پایه2 طراحی و نظارت شهرسازی نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی - دارای سوابق مشاوره،کارشناسی و مدیریتی در حوزه شهرسازی ، شهرداری و سرمایه گذاری- عضو اصلی انجمن مدیریت پروژه ایران

نوشته های مشابه

‫۴۴ دیدگاه ها

 1. با سلام کاش منطقه یک دست نمی زدید ترکیبش و منطقه ۹ را از از بلوار پیروزی به دو منطقه شمالی و جنوبی تقسیم می کردید که منطقه شمالی منطقه۹ و منطقه جنوبی منطقه ۱۳ باشه.باتشکر

  1. سلام. ما هم مثل شما درخواست داریم از تصمیم گیرندگان این موضوع در شهرداری و شورای شهر، که دلایل و توجیهات خود برای تغییر مرز و محدوده مناطق شهری را اعلام کنند. اگر به دستمان برسد حتما برای اطلاع شهروندان محترم روی سایت بارگزاری خواهیم نمود.

   1. سلام وقتتون بخیر باشه . در مورد این مبحث اطلاعاتی بدست آمده است؟ چون داخل سایت پیدا نکردم مزاحم وقتتون شدم

 2. من دلیلی برای این کار نمی بینم . درسته که بعضی مناطق هر روز بزرگتر میشدن (مثل مناطق ۲ – ۳ – ۴ – ۵ – ۶ – ۱۲) اما چند سال پیش برای این مشکل کلی برنامه ریزی و هزینه شد و شهرداری مناطق بزرگ رو به دو یا سه بخش تقسیم کرد و برای هر بخش ساختمان های مجهز خریداری و در اختیار شهرداری های مناطق گذاشته شد . اما درحال حاضر بعد از گذشت دو سه سال از این تقسیم بندی انگار قراره دوباره هزینه های فراوانی برای این تغییرات جدید انجام بشه .
  درضمن اگر به نقشه مناطق ۱۳ گانه توجه کنید می بینید که این نقشه دارای نظم بیشتری در اعداد مناطق خود است ولی نقشه مناطق ۱۷ گانه فوقالعاده بی نظم و در هم برهم است .
  درضمن من فکر نمیکنم هیچ کدوم از کارمندان شهرداری ها حوصله ی تغییرات فعلی رو در میلیون ها پرونده شهری داشته باشن و احتمالا بعد از چند ماه بیخیال قضیه میشن .

 3. تنها دلیلی که میتونم بگم خوبه اینکه حق کوهسنگی و بهشتی رو بهشون دادید چرا باید منطقه بالاشهر میبود منطقه ۸!!!؟ منطقه ۱ برازنده تره واسه این محدوده

 4. با سلام وخسته نباشید لطفا نقاط دستور عقب نشینی برای منطقه ۷ = شهر ک طرق را اعلام نمایید.
  باتشکر

  1. سلام؛ در این زمینه اطلاعات دقیق تنها با مراجعه به واحد نقشه برداری منطقه ۷ قابل استحصال می باشد.

 5. منطقه بندی به این شکل تنها دلیلی که میتونه داشته باشه این که شهرداری تسلط بیشتری از قبل روی مناطق می تونه داشته باشه
  اما بشرطی که واقا این اتفاق بیوفته
  وگرنه این نوع منطقه بندی توجیه دیگری نداره !
  اما مزیت های این منطقه بندی این هم میتونه باشه که طرح های موضعی و تفصیلی عملی تر خواهند شد
  در صورتی که ما شاهد طرح تفصیلی پیشین حوزه مرکزی بودیم (طرح طاش) و دیدم که خیلی از هدف ها و راه برد ها عملی نشده !
  این نوع منطقه بندی موقه ای خوبه که هر منطقه یک حوضه شهر داری باشد و طرح های موضعی روی هر منطقه وابسته به شرایت آن منطقه ها اعمال بشه تا اهداف و راهبرد ها عملی باشند .

 6. با سلام و احترام
  امیدوارم این متن مطالعه بشه و به جناب تقی زاده خامسی ارائه بشه من حدود ۱۰ سال با شهرداری همکاری میکنم (( پیمانکار )) در تمام مناطق و نواحی فعالیت داشته ام و با بسیاری از مشکلات و معضلات شهری آشنا هستم و برای هر کدام طرح و برنامه ای توجیهی میتوانم ارائه کنم و اکثر این طرح ها بدون نیاز به بودجه شهرداری قابل اجراست اگر جناب خامسی واقعا به دنبال شهر سازی نوین و همچنین هوشمند می‌باشند میتوانند زمانی را در اختیار بنده بگذارند تا در کمتر از یک ساعت طرح هایی را عنوان کنم که شهرداری مشهد از نظر مالی مرتفع شود و حتی بتواند زخیره مالی نیز داشته باشد اما متاسفانه به دلیل عدم صداقت برخی مدیران به هیچ شخص دیگری نمیتوانم اعتماد نمایم
  اما در مورد تقسیم بندی مناطق نظر شخصی من این است ضرورتی ندارد
  امید مهری : ۰۹۳۳…

  1. سلام؛ امیدوارم این اتفاق دیدار شما با شهردار مشهد بوقوع بپیوندد. اما خدمت شما عرض کنم که ارائه طرحی که برای شهرداری مشهد درآمدزایی ایجاد کند اصلا کار آسانی نیست. در جریان باشید که فقط درآمد نقد سالانه شهرداری مشهد حول و حوش ۳ هزار میلیارد تومان است.
   این طرحهایی که شما در ذهن دارید، چقدر درآمد زایی برای شهرداری دارد که در مقابل این رقم ۳ هزار میلیارد قابل توجه باشد؟

  1. سلام آقای حسینی؛ برای نقشه با کیفیت تر، به توضیحات داخل متن و همچنین به منو محصولات دانلودی مراجعه کنید.

 7. سلام سندی دارم که در سال ۱۳۵۲ صادر شده به متراژ ۲۰۰ متر در سند قید شده بخش ۹ مشهد میخواستم بدونم بخش۹ مشهد الان جزو کدوم یکی از مناطق مشهده قربان
  با تشکر

  1. سلام. اطلاع نداریم. بخش ۹ مشهد مربوط به تقسیمات اداره ثبت است. لازمه نقشه ثبت با نقشه شهرداری تطبیق داده شود تا معلوم شود کجاست

 8. سلام وقتون بخیر من دانشجوی جامعه شناسی ترم اخرم یه تحقیق در مورد زنان منطقه تبادکان دارم اما نمیدونم جزو کدوم منطقه شهرداری محسوب میشه لطفا راهنماییم کنین . و ایا اینکه می تونم روی کمک دست اندر کاران در گرفتن امار جمعیتی حساب کنم ؟

  1. سلام. شما به مدیریت آمار شهرداری مشهد در بلور معلم، نبش معلم ۱ مراجعه نمایید و بر اساس طبقه بندی که آنها دارند در آمارنامه های شهرداری، منطقه مد نظر خود را تعریف کنید.
   مثلا بر اساس نام محله اقدام کنید یا نام منطقه شهرداری.

 9. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم آیا منطقه شاهنامه وآرامگاه فردوسی جز شهر مشهدهست یا خیر چون ما برای نمازهامون به مشکل خوردیم

  1. سلام. همانطور که روی نقشه نیز دیده می شود بخشی از این منطقه به صورت جدا و منفصل داخل محدوده خدماتی شهرداری مشهد قرار گرفته است. ولی در خصوص نماز و اینکه حکمش چه می شود نمی توانم صحبت کنم چون در تخصص ما نیست. از روحانی مسجد بپرسید.

  1. سلام. نقشه پهنه بندی مناطق کم برخوردار، نقشه جداگاانه ای است . چنانچه نقشه خاصی مد نظرتان است به همکارمان واتساپ بزنید : ۰۹۱۵۰۷۰۷۶۷۸

 10. سلام و عرض ادب
  آیاجاده قدیم قوچان نرسیده به روستای چهارفصل در تقسیم بندی جدید جزو شهر میباشد ؟
  آیا دیوار کشی اطراف این زمینهای که حاشیه جاده قدیم واقع شده و عقب نشینی قانونی هم صورت گرفت ازنظرشهرداری مشکل ساز میباشدکه تخریب میکنند؟

  1. سلام. اطلاع دقیق نداریم. به نزدیک ترین منطقه شهرداری مراجعه و از واحد شهرسازی آنجا سوال نمایید.

 11. باسلام در منطقه بندی جدید مشهد آیا محله بندی مانند شهر گلبهار وجود داره وشماره گذاری شده.واگر هست که به آدرس یابی کمک میکنه .آیا این محله بندی در ابن جهت بوده که رشد محله در آینده به جهتی پیش میرود که تامین نیازهای شهری. اجتماعی .فرهنگی و امنیتی ساکنین محله را انجام دهد یا نه.
  در غیر اینصورت تقسیم بندی جدید با صرف هزینه ومصرف وقت زیاد وتکرار تقسیم بندیها قبلی خواهد بود

  1. سلام. احتمالا این نقشه را نداشته باشیم. باز هم بهتر است از این همکارمان با شماره بپرسید:
   ۰۹۱۵۰۷۰۷۶۷۸

 12. عرض ادب. جسارتا ناحیه ۴ مشهد شامل کجاها میشه و ناحیه ۴ منطقه چند میشه؟ ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  1. سلام علیکم. در شهرداری مشهد، فعلا شهر به ۱۳ منطقه تقسیم شده است و هر منطقه به سه یا چهار ناحیه. بنابراین ناحیه ۴ نداریم. مگر اینکه مثلا بگویید ناحیه ۴ منطقه دو.
   در طرح مصوب، شهر مشهد به ۱۷ منطقه تقسیم شده است که البته هنوز اجرایی نشده است

 13. سلام علیکم
  چرا هیچکس به فکر منطقه دزد خیز آخر ایثارگران که وصل به زمین خالی میشود، نیست.
  زمین خالی منطقه ای که انواع خلافها در آن انجام می شود و چندین سال است که بلاتکلیفه.
  هیچ جان و مالی در این منطقه امنیت ندارد.
  ای کاش مسوولین خانه هایشان در این مناطق بود که بهش رسیدگی می کردند!!

 14. سلام این اطلاعات را از کجا می توانم بدست بیاورم؟ به صورت فوری
  منطقه ۹ ناحیه ۳ مشهد
  اطلاعات جمعیتی
  وسعت
  وضعیت ترافیکی

  1. سلام. ممکنه از سالنامه آماری که توسط دفتر آمار، پژوهش و مطالعات راهبردی شهرداری مشهد بتوانید اطلاعات جمعیتی و وسعت را برای کل منطقه ۹ بدست آورید. در این آدرس روی دفتر آمار کلیک کنید تا اطلاعاتی از این بخش از شهرداری مشهد بدست آورید:
   https://planning.mashhad.ir/fa/index.php

 15. باسلام خدمت اساتید محترم
  زمینی دارم در جاده سیمان قرقی حدود ۴۰۰ متر با بافت شهری فاصله داره
  زمین دارای سند ودر سند قید شده با کاربری باغی محصور ، ودارای دیوار گلی با عمر ۳۰ سال الان بخاطر خراب شدن قسمتی از دیوار دور میخوام دیوار کنم راهنمایی بفرماین چکار باید بکنم .ممنون

  1. سلام. داخل محدوده شهر است یا داخل حریم؟
   برای گرفتن مجوز دیوار کشی و مشورت به یکی از دفاتر پیشخوان شهرداری مشهد مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

1- هر سازنده بنایی بالاخره گذرش به کمیسیون ماده صد خواهد افتاد. آموزش ویدئویی قواعد کمیسیون ماده صد و نحوه نگارش لایحه دفاعیه آن را از منو بسته آموزشی خریداری نمایید تا این کمیسیون را بشناسید و خود بتوانید نسبت به نگارش لایحه دفاعیه اقدام نمایید.

2- در این سایت می توانید شهردار مشهد را نقد کنید. در صفحه مربوط نسبت به درج دیدگاه در خصوص نقاط قوت و ضعف اقدام نمایید.

3- لطفا برای ارتباط با ما قبل از تماس تلفنی، از پیام رسان های سروش یا ایتا استفاده نموده و مستندات و تصاویر را ارسال نمایید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق