تقسیم بندی مناطق شهرداری مشهد

مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد در انتهای سال 96 مبنی بر تغییرات در تقسیم بندی شهر مشهد، ما را براین داشت تا در متنی علاوه بر تعریف منطقه بندی و توضیحی پیرامون وضعیت گذشته و موجود تقسیم بندی مناطق شهر مشهد، درخصوص منطقه بندی جدید شهر مشهد وتحلیل آن مطالبی را به اشتراک بگذاریم.
تقسیم بندی شهرداری از نوع تقسیم بندی پوششی میباشد که در این نوع تقسیم بندی شهرداری جهت ارائه خدمات شهری، شهر را به مناطق، نواحی و محلات تقسیم می کرد، که در تقسیم بندی جدید با حذف نواحی شهری،شهر به مناطق و محلات تقسیم خواهد شد.

1- تعریف منطقه در شهرداری

به طور کلی به محدوده ای مشخص از سطح زمین با یک یا چند عارضه یا ویژگی معین (طبیعی یا انسان ساخت) که به آن نوعی یکپارچگی دهد و آن را از محدوده های پیرامونی متمایز سازد، منطقه گویند. از این رو بر اساس نحوه طبقه بندی فضایی، می توان از منطقه طبیعی، منطقه فرهنگی، منطقه سیاسی یا منطقه اقتصادی یاد کرد.

سه دلیل عمده برای ایجاد مناطق وجود دارد :
1-مزیت مجاورت نسبی که باعث ایجاد انگیزه ارتباط بین مناطق می شود.
2-صرفه جویی های ناشی از مقیاس
3-صرفه جویی های ناشی از تجمع که عامل گرد هم آمدن فعالیتهای اقتصادی در یک منطقه خاص است و باعث رشد و توسعه آنها می گردد.

2- سابقه تقسیمات شهر در مشهد

در شهر مشهد سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی بر اساس ملاک های مختلف، شهر را به مناطقی تقسیم کرده اند و عموما مرز بندی آن ها درحال تغییر و افزایش است. در گذشته های دور شهر مشهد در شهرداری کلا به چهار منطقه تقسیم می شد. بعد از آن تعداد مناطق به 13 منطقه افزایش یافت .

مقایسه تعداد مناطق در شهر مشهد طی  سال های 65-85-99 :

سازمان یا نهاد مربوطه 136513851399توضیحات و ملاک منطقه بندی
شهرداری 41317وسعت، جمعیت، خیابان های اصلی و منطقه بندی قبلی
سازمان برنامه و بودجه 413-حداکثر انطباق با منطقه بندی شهرداری
سازمان برق منطقه ای 58-تعداد مشترکین و خدمت رسانی بهتر
اداره کل آموزش و پرورش 47-تعداد دانش آموزان
اداره پست 77-بر اساس کد پستی (که افزایشی در تعداد مناطق نداشته است)
سازمان آب و فاضلاب 35-وجود 100 هزار مشترک آب

در این بین سازمان برنامه و بودجه سابق سعی داشته تا حداکثر هماهنگی را با شهرداری به عنوان متولی شهر داشته باشد و تنها اداره پست است؛ که تعداد مناطق خود را افزایش نداده است.

3- مناطق 13 گانه شهر مشهد (ملک من در کدام منطقه است؟)

تقسیم بندی شهر مشهد براساس مناطق شهرداری، سال هاست که بر مبنای عدد 13 استوار است، مناطق با شماره های یک تا دوازده به همراه منطقه پیرامون حرم که به نام منطقه ثامن نام گذاری شده است.
در سال های مختلف با ااضافه شدن بخش هایی از حاشیه شهر مشهد به محدوده شهر، مرز برخی از مناطق تغییرات جرئی داشته و محلاتی همچون قرقی و شاهنامه به ترتیب به مناطق بلافصل 3 و 12 اضافه شد.

نقشه مربوطه را در زیر می توانید ببینید:

نقشه مناطق مشهد
نقشه مناطق مشهد

برای مشاهده وضعیت ملک در یک نقشه با سایز بزرگ و با کیفیت خود در تقسیم بندی 13 گانه شهر مشهد می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید (حجم عکس 13 مگ).

ضمنا چنانچه نقشه با کیفیت بالا از تقسیم بندی فوق (بدون آرم این شرکت) را برای چاپ نیاز دارید پس از پرداخت مبلغ 15000 تومان از طریق لینک زیر درواتس اپ به ما پیام بدهید. پرداخت هزینه خدمات

4- مناطق 17 گانه شهر مشهد

به استناد مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد به شماره 19663/96/5/ش مورخ 96/11/19 منطقه بندی شهر مشهد از 13 به 17 منطقه افزایش و نواحی شهرداری حذف خواهد شد {هنوز این تقسیم بندی به صورت قطعی اجرا نشده است- مورخه 1399/2/7}
اجرایی شدن این تقسیم بندی به صورت گام به گام و متناسب با زیرساخت های موجود در مناطق،اعتبارات مصوب و هماهنگی با سایر دستگاه های خدمات رسان توسط شهرداری مشهد انجام خواهد شد.

مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد درخصوص منطقه بندی

این رویداد تاثیر بسیار زیادی بر کارها و فعالیت های پرسنل شهرداری مشهد و همچنین بر مردم خواهد گذاشت و حجم بسیار زیادی از بخش نامه و مکاتبات اداری را در سال های آتی به خود اختصاص خواهد داد.
نقشه ذیل اولین تقسیم بندی مناطق 17 گانه شهرداری مشهد در سال 1397 می باشد.

نقشه مناطق17 گانه شهر مشهد

همچنین آخرین ویرایش این تقسیم بندی در سال 1398 را می توانید در نقشه زیر مشاهده کنید.


اگر فایل این نقشه ها با ترکیب رنگی متنوع با قابلیت چاپ در ابعاد یک متر در یک متر(11812 پیکسل طول و عرض) وبا کیفیت  بسیار بالا (رزولوشن 300) را لازم دارید می توانید از صفحه زیر دانلود کنید
نقشه های کاربردی۳(جدیدترین تقسیمات شهر مشهد)

اگر لایه شیپ فایل و فایل KMZ ( قابل نمایش در گوگل ارث) این نقشه ها رو لازم دارید، می توانید از صفحه زیر دانلود کنید
شیپ فایل نقشه های کاربردی ۳ (جدیدترین تقسیمات شهر مشهد)

اگر لایه اتوکد  این نقشه ها رو لازم دارید تنها کافی است به شماره 09150707678 درخواست خود را پیامک بزنید.

5- نقد و بررسی تقسیم بندی 17 گانه شهر مشهد

در این بخش قصد داریم به نقد این تقسیم بندی بپردازیم و هر چه می توانیم در این خصوص اطلاعات در اختیار مردم عزیز قرار دهیم. شما نیز چنانچه نظری دارید و این حرکت را تایید تا نقد می کنید، می توانید در بخش دیدگاه در پایین صفحات سایت مطرح نمایید (ارسال دیدگاه نیاز به عضویت در سایت ندارد)

نکات مثبت تقسیم بندی جدید شهر مشهد:

قطعا دست اندرکاران و مدیران شهری از این تقسیم بندی جدید به دنبال منافعی برای شهر بوده اند و قطعا این گونه اندیشیده اند که منافع این کار از مضرات آن بیشتر است و گرنه دست به این کار نمی زدند.

در تقسیم بندی جدید به نظر می رسد محلات اساس کار قرار گرفته اند. در تقسیم بندی مناطق 13 گانه محلات مورد توجه نبوده و اینطور نبود که مرز محلات و مناطق بر هم منطبق باشند. اما در تقسیم بندی 17 منطقه، یک محله در دو منطقه قرار ندارد.

نکات منفی تقسیم بندی جدید شهر:

از دیدگاه ما، این مرز بندی جدید نکات منفی زیر را در پی خواهد داشت:

 • تغییرات در سیستم یکپارچه شهرسازی با توجه به تغییرات کدهای نوسازی منجر به بروز اشکالاتی در پاسخ گویی به مردم خواهد شد و تا تطابق کامل سیستم با این مرز بندی جدید شاهد موارد بسیار زیادی سرگردانی پرونده ها و مردم خواهیم بود.  ضمنا این تغییرات تا زمانی که در سیستم به ثبات برسد زمان صدور مجوزات در شهرداری را قطعا افزایش خواهد داد و نارضایتی شهروندان را در پی خواهد داشت.
 • کل آمارها و اطلاعاتی که طی این سالهای متمادی توسط اداره آمار و اطلاعات شهرداری مشهد جمع آوری شده است بر اساس تقسیم بندی 13 منطقه است. با تغییر این مناطق، عملا تفکیک آمارهای مناطق شهرداری فاقد ارزش می شوند و این برنامه ریزی و مقایسه عملکرد مناطق جدید با وضعیت سابق را با مساله مواجه می کند.
 • احتمال خیلی کمی دارد سایر ارگان ها به تبعیت از شهرداری مشهد، طبقه بندی مناطق خود را تغییر دهند. چه خوب است شورای شهر در این خصوص هماهنگی لازم با استانداری را به عمل آورد. جهت اطلاع مردم عزیز عرض کنم که متاسفانه مصوبات شورای شهرها فقط در شهرداری است که معتبر است و هیچ ارگان خدماتی دیگری الزامی به تبعیت از آن ندارد. عملا شورای شهر، شورای شهرداری است.
 • خرید و یا اجاره ساختمان های جدید در مناطق جدید هزینه هایی را برای شهرداری بدنبال خواهد داشت.

در مجموع توصیه ما به شما مالکین محترم این است که چنانچه پرونده جاری در شهرداری دارید هر چه سریعتر آنرا به پایان برسانید تا با مشکلات و مسائل این تغییر تعداد و مرز مناطق روبرو نشوید.

قابل ذکر است در صورتی که تصمیم گیران این امر در شهرداری مشهد، دلایل و توجیهات خود برای این تغییر مهم را در اختیار مشاوران اطمینان شرق قرار دهند، آمادگی داریم آنرا در همین صفحه سایت برای اطلاع مردم عزیز منتشر نماییم.

6- آخرین وضعیت اجرایی شدن تقسیم بندی مناطق جدید

زمزمه‌ها برای تقسیمات جدید مناطق شهرداری مشهد از سال 1398 جدی‌تر شد و در تاریخ 12/9/98 معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد از آغاز مرحله اجرایی تقسیمات جدید شهری برای مناطق شهرداری مشهد خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، شهریار آل‌شیخ در جلسه بررسی و هماهنگی تفکیک مناطق ۲ و ۹  اعلام کرد که   شهرداری مشهد در حال  بررسی راهکار‌هایی برای بازتعریف کد‌های شهرسازی و انطباق کدینگ با سایر دستگاه‌های اجرایی مشهد، تامین زیرساخت‌هایی ازجمله ساختمان‌های اداری لازم برای مناطق و کدینگ جدید شهرسازی را به‌طور هم‌زمان برای تمام مناطق شهری می باشد.
در روال اجرایی کردن این تقسیم بندی،منطقه ۹ با کمترین چالش روبرو است چرا که بدون تغییر اساسی در مرز، منطقه ۹ فعلی به ۲ منطقه ۹ و ۱۷ تقسیم می‌شود؛ ولی با توجه به اینکه منطقه ۲ به ۳ منطقه ۲، ۱۳ و ۱۵ تقسیم می‌شود، ضمن ایجاد ۲ منطقه جدید، این تقسیمات ۵ منطقه فعلی در حوزه میانی، شرقی و شمالی شهر (مناطق فعلی ۱، ۳، ۸، ۱۰ و ثامن) را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل استقرار منطقه ۱۳ و ۱۵ بسیار دشوار است . اصلاح کد‌های نوسازی منطقه ۱۷ با استفاده از روش «نگاشت یک به یک» در حال انجام است.
برخی از مهمترین چالش‌های پیش رو را می توان  تعیین تکلیف پیمان‌های ادامه‌دار مناطق، تفکیک فیزیکی پرونده‌های مالی و پرونده‌های مفتوح مناطق می باشد

7- معرفی خدمت محاسبه آنلاین عوارض پروانه ساخت، عوارض طبقه اضافه، پیشروی و بالکن

به اطلاع شهروندان عزیز مشهد و یا دوستانی که در شهر مشهد املاکی دارند، می رسانیم، این شرکت اقدام به برنامه نویسی و طراحی صفحه محاسبه آنلاین عوارض شهرداری مشهد، نموده است. این خدمت (سرویس) بگونه ای است که متقاضی خود می تواند با روشی ساده، نسبت به برآورد هزینه ها و عوارض شهرداری هنگام ساخت و ساز در ملک مورد نظر اقدام نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، این صفحه را ببینید: محاسبه انلاین عوارض شهرداری مشهد

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات محاسبه آنلاین عوارض ، 2-ویدئوهای آموزشی.

‫۳۰ نظرها

 1. با سلام کاش منطقه یک دست نمی زدید ترکیبش و منطقه ۹ را از از بلوار پیروزی به دو منطقه شمالی و جنوبی تقسیم می کردید که منطقه شمالی منطقه۹ و منطقه جنوبی منطقه ۱۳ باشه.باتشکر

  1. سلام. ما هم مثل شما درخواست داریم از تصمیم گیرندگان این موضوع در شهرداری و شورای شهر، که دلایل و توجیهات خود برای تغییر مرز و محدوده مناطق شهری را اعلام کنند. اگر به دستمان برسد حتما برای اطلاع شهروندان محترم روی سایت بارگزاری خواهیم نمود.

 2. من دلیلی برای این کار نمی بینم . درسته که بعضی مناطق هر روز بزرگتر میشدن (مثل مناطق ۲ – ۳ – ۴ – ۵ – ۶ – ۱۲) اما چند سال پیش برای این مشکل کلی برنامه ریزی و هزینه شد و شهرداری مناطق بزرگ رو به دو یا سه بخش تقسیم کرد و برای هر بخش ساختمان های مجهز خریداری و در اختیار شهرداری های مناطق گذاشته شد . اما درحال حاضر بعد از گذشت دو سه سال از این تقسیم بندی انگار قراره دوباره هزینه های فراوانی برای این تغییرات جدید انجام بشه .
  درضمن اگر به نقشه مناطق ۱۳ گانه توجه کنید می بینید که این نقشه دارای نظم بیشتری در اعداد مناطق خود است ولی نقشه مناطق ۱۷ گانه فوقالعاده بی نظم و در هم برهم است .
  درضمن من فکر نمیکنم هیچ کدوم از کارمندان شهرداری ها حوصله ی تغییرات فعلی رو در میلیون ها پرونده شهری داشته باشن و احتمالا بعد از چند ماه بیخیال قضیه میشن .

 3. تنها دلیلی که میتونم بگم خوبه اینکه حق کوهسنگی و بهشتی رو بهشون دادید چرا باید منطقه بالاشهر میبود منطقه ۸!!!؟ منطقه ۱ برازنده تره واسه این محدوده

  1. سلام؛ در این زمینه اطلاعات دقیق تنها با مراجعه به واحد نقشه برداری منطقه ۷ قابل استحصال می باشد.

 4. منطقه بندی به این شکل تنها دلیلی که میتونه داشته باشه این که شهرداری تسلط بیشتری از قبل روی مناطق می تونه داشته باشه
  اما بشرطی که واقا این اتفاق بیوفته
  وگرنه این نوع منطقه بندی توجیه دیگری نداره !
  اما مزیت های این منطقه بندی این هم میتونه باشه که طرح های موضعی و تفصیلی عملی تر خواهند شد
  در صورتی که ما شاهد طرح تفصیلی پیشین حوزه مرکزی بودیم (طرح طاش) و دیدم که خیلی از هدف ها و راه برد ها عملی نشده !
  این نوع منطقه بندی موقه ای خوبه که هر منطقه یک حوضه شهر داری باشد و طرح های موضعی روی هر منطقه وابسته به شرایت آن منطقه ها اعمال بشه تا اهداف و راهبرد ها عملی باشند .

 5. با سلام و احترام
  امیدوارم این متن مطالعه بشه و به جناب تقی زاده خامسی ارائه بشه من حدود ۱۰ سال با شهرداری همکاری میکنم (( پیمانکار )) در تمام مناطق و نواحی فعالیت داشته ام و با بسیاری از مشکلات و معضلات شهری آشنا هستم و برای هر کدام طرح و برنامه ای توجیهی میتوانم ارائه کنم و اکثر این طرح ها بدون نیاز به بودجه شهرداری قابل اجراست اگر جناب خامسی واقعا به دنبال شهر سازی نوین و همچنین هوشمند می‌باشند میتوانند زمانی را در اختیار بنده بگذارند تا در کمتر از یک ساعت طرح هایی را عنوان کنم که شهرداری مشهد از نظر مالی مرتفع شود و حتی بتواند زخیره مالی نیز داشته باشد اما متاسفانه به دلیل عدم صداقت برخی مدیران به هیچ شخص دیگری نمیتوانم اعتماد نمایم
  اما در مورد تقسیم بندی مناطق نظر شخصی من این است ضرورتی ندارد
  امید مهری : ۰۹۳۳…

  1. سلام؛ امیدوارم این اتفاق دیدار شما با شهردار مشهد بوقوع بپیوندد. اما خدمت شما عرض کنم که ارائه طرحی که برای شهرداری مشهد درآمدزایی ایجاد کند اصلا کار آسانی نیست. در جریان باشید که فقط درآمد نقد سالانه شهرداری مشهد حول و حوش ۳ هزار میلیارد تومان است.
   این طرحهایی که شما در ذهن دارید، چقدر درآمد زایی برای شهرداری دارد که در مقابل این رقم ۳ هزار میلیارد قابل توجه باشد؟

  1. سلام آقای حسینی؛ برای نقشه با کیفیت تر، به توضیحات داخل متن و همچنین به منو محصولات دانلودی مراجعه کنید.

 6. سلام سندی دارم که در سال ۱۳۵۲ صادر شده به متراژ ۲۰۰ متر در سند قید شده بخش ۹ مشهد میخواستم بدونم بخش۹ مشهد الان جزو کدوم یکی از مناطق مشهده قربان
  با تشکر

  1. سلام. اطلاع نداریم. بخش ۹ مشهد مربوط به تقسیمات اداره ثبت است. لازمه نقشه ثبت با نقشه شهرداری تطبیق داده شود تا معلوم شود کجاست

 7. سلام وقتون بخیر من دانشجوی جامعه شناسی ترم اخرم یه تحقیق در مورد زنان منطقه تبادکان دارم اما نمیدونم جزو کدوم منطقه شهرداری محسوب میشه لطفا راهنماییم کنین . و ایا اینکه می تونم روی کمک دست اندر کاران در گرفتن امار جمعیتی حساب کنم ؟

  1. سلام. شما به مدیریت آمار شهرداری مشهد در بلور معلم، نبش معلم ۱ مراجعه نمایید و بر اساس طبقه بندی که آنها دارند در آمارنامه های شهرداری، منطقه مد نظر خود را تعریف کنید.
   مثلا بر اساس نام محله اقدام کنید یا نام منطقه شهرداری.

 8. سلام وقت بخیر میخواستم بدونم آیا منطقه شاهنامه وآرامگاه فردوسی جز شهر مشهدهست یا خیر چون ما برای نمازهامون به مشکل خوردیم

  1. سلام. همانطور که روی نقشه نیز دیده می شود بخشی از این منطقه به صورت جدا و منفصل داخل محدوده خدماتی شهرداری مشهد قرار گرفته است. ولی در خصوص نماز و اینکه حکمش چه می شود نمی توانم صحبت کنم چون در تخصص ما نیست. از روحانی مسجد بپرسید.

  1. سلام. نقشه پهنه بندی مناطق کم برخوردار، نقشه جداگاانه ای است . چنانچه نقشه خاصی مد نظرتان است به همکارمان واتساپ بزنید : ۰۹۱۵۰۷۰۷۶۷۸

 9. سلام و عرض ادب
  آیاجاده قدیم قوچان نرسیده به روستای چهارفصل در تقسیم بندی جدید جزو شهر میباشد ؟
  آیا دیوار کشی اطراف این زمینهای که حاشیه جاده قدیم واقع شده و عقب نشینی قانونی هم صورت گرفت ازنظرشهرداری مشکل ساز میباشدکه تخریب میکنند؟

  1. سلام. اطلاع دقیق نداریم. به نزدیک ترین منطقه شهرداری مراجعه و از واحد شهرسازی آنجا سوال نمایید.

 10. باسلام در منطقه بندی جدید مشهد آیا محله بندی مانند شهر گلبهار وجود داره وشماره گذاری شده.واگر هست که به آدرس یابی کمک میکنه .آیا این محله بندی در ابن جهت بوده که رشد محله در آینده به جهتی پیش میرود که تامین نیازهای شهری. اجتماعی .فرهنگی و امنیتی ساکنین محله را انجام دهد یا نه.
  در غیر اینصورت تقسیم بندی جدید با صرف هزینه ومصرف وقت زیاد وتکرار تقسیم بندیها قبلی خواهد بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام بر شما؛

سید مجتبی فرشچی

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: