بودجه ۹۷ شهرداری مشهد و نکات آن

در این مبحث در خصوص بودجه شهرداری مشهد و مبلغ پیش بینی آن برای ۱۳۹۷ صحبت می کنیم. قابل ذکر است در انتهای این مبحث می توانید فایل pdf بودجه شهرداری مشهد برای سال ۱۳۹۷ را دانلود نمایید.

۱- بودجه شهرداری چیست؟

تعریف بودجه

بودجه آئینه تمام نمای کلیه برنامه ها و فعالیت های یک سازمان برای یک سال مالی به شمار می رود.

واژه بودجه در ابتدا به معنی کیف چرمی حاوی صورت مخارج و درآمد های دولت، و بعدها به معنی صورت مخارج و درآمدهای دولت و یا یک سازمان به کار رفت.

اگر بخواهیم تعریفی برنامه ای از بودجه داشته باشیم، باید گفت:

بودجه،‌ برنامه مالی دولت و یا یک سازمان برای یک سال مالی است که حاوی پیش بینی درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار و برآورد هزینه ها برای انجام عملیاتی است که منجر به حصول به اهداف قانونی می گردد.

بودجه در شهرداری مشهد

شکی نیست که از سالهای خیلی دور، شهرداری مشهد بودجه و بودجه نویسی داشته است. زیرا این شهرداری قدمتی بسیار دیرینه دارد.

در سند بودجه شهرداری مشهد، به طور مشخص و با ارقام ریالی دقیق، پیش بینی درآمد ها و هزینه های درج شده است.

۲- بودجه شهرداری ها محرمانه است؟!!

شکی ندارم که هنوز برخی از خود پرسنل شهرداری تصور می کنند بودجه شهرداری یک سند محرمانه است و هیچ کس نباید به آن دسترسی داشته باشد. آن زمانی که خود از کارمندان شهرداری بودم بارها این مساله را شنیده بودم و جالب این است که برخی همکاران ما، اطلاعات خیلی کم اهمیت تری از بودجه شهرداری را نیز با برچسب محرمانه زدن به همکاران دیگر خود نمی دادند!

این را گفتم زیرا بالاخره همه ما باید به فرهنگ شفافیت در محیط های کاری و اداری ایمان داشته باشیم. این شفافیت هاست که رانت ها و سوء استفاده ها را از بین می برد.

اما خوشبختانه قانون گذاران این کشور در سالهایی خیلی قبل به صراحت در کتاب قانون شهرداری ها نوشته اند که «شهرداری موظف است ریز هزینه ها و درآمدهای خویش را هر ساله برای اطلاع عموم مردم منتشر نماید» (نقل به مضمون).

واقعا خوشحال شدم وقتی دیدم سایت معاونت برنامه ریزی شهرداری مشهد این حرکت شجاعانه را انجام داده است و بسیار تشکر می کنم. امیدوارم این حرکت خوب شهرداری مشهد مورد توجه سایر شهرداری های ایران قرار گیرد و صورت دقیق درآمد های و هزینه های خود را منتشر کنند (در اصل به قانون عمل کنند). علت اینکه برخی شهرداری ها بودجه خود را منتشر نمی کنند احتمالا این است که طاقت انتقادات احتمالی وارده به بودجه را ندارند! در حالی که با ندیده انگاشتن مشکلات، مشکلات حل نمی شوند!

بنابراین نه تنها بودجه شهرداری ها محرمانه نیست، بلکه شهرداری ها به موجب قانون مجلس شورای اسلامی موظف به انتشار بودجه سالانه خود هستند.

۳- آیا بودجه شهرداری مشهد «عملیاتی» است؟

با توجه به اینکه شناخت خوبی که از شهرداری مشهد دارم، باید عرض کنم که خوشبختانه شهرداری مشهد در بسیاری از زمینه ها از شهرداری های پیشرو در سراسر کشور است و بدنه کارشناسی قابل قبول و توانمندی دارد. حتی در بسیاری شاخص ها از شهرداری تهران نیز بروز تر است.

از جمله موارد پیشرو بودن شهرداری مشهد، همین مبحث «بودجه عملیاتی» است. و تا حد زیادی بودجه این کلان شهر عملیاتی است.

بودجه عملیاتی، بودجه ای است که به برنامه وصل است. یعنی تمام هزینه کردهای شهرداری طبق برنامه های از پیش مصوب شده می باشد.

۴- مبلغ پیش بینی بودجه شهرداری برای سال ۱۳۹۷ چقدر است؟

طبق پیش بینی ارائه شده، بودجه شهرداری مشهد در سال ۹۷، مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد تومان می باشد. یعنی اینکه شهرداری طی سال ۹۷ می بایست ۳۲۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده و آنرا در شهر هزینه نماید.

این میزان بودجه نسبت به عملکرد سال قبل از آن یعنی سال ۱۳۹۶، ۹ درصد رشد داشته است.

این ۹ درصد ما را به یاد نرخ تورم انداخت. ظاهرا شهرداری مشهد همین که بتواند به میزان نرخ تورم بودجه خود را افزایش بدهد راضی است. در دوران رونق ساخت و ساز شهرداری مشهد به افزایش هایی بسیار بیشتر از این نیز راضی نمی شد. این نکته خود نشان دهنده تاثیر پذیری بسیار بالای بودجه شهرداری از رونق ساخت و ساز در کشور است.

۵- مگر دولت هزینه اقدامات شهرداری را نمی پردازد؟!!

با کمال تاسف باید عرض کنم که اکثریت مردم ما و حتی نخبگان و افراد با تحصیلات بالا، تصور می کنند که هر آنچه که در شهر از رفت و روب و حمل زباله گرفته تا آسفالت معابر شهری و ساخت پل ها و پارک ها صورت می گیرد، توسط دولت هزینه می شود!!

حتی به یاد دارم که یکی از دوستان می گفت دست دولت درد نکنه که میدان امام حسین (ع) را به این زیبایی ساخته است!!!

در حالی که دولت تقریبا هیچ نقشی در هزینه ها و اقدامات شهرداری های کلان شهر مثل مشهد ندارد و هر آنچه که شهرداری می سازد و انجام می دهد، خودش نسبت به وصول وجه آن از همین مردم مشهد اقدام نموده است.

اگر بخواهیم دقیق تر صحبت کنیم، باید گفت وجهی که دولت به شهرداری مشهد می پردازد حدود سه چهار درصد کل درآمدهای شهرداری است (در مواردی مانند پروژه قطار شهری و اتوبوس و امثال آن). جالب است بدانید دولت یکی از بدهکاران بزرگ به شهرداری مشهد است.

امیدوارم این صحبت ها کمک کند تا مردم بدانند که وجهی که به شهرداری می پردازند، در شهر خودشان هزینه می شود. همانطور که در یک مجتمع آپارتمانی شارژ پرداختی توسط واحدهاست که هزینه های عمومی مجتمع را تامین می کند و اگر پرداخت نشود، مجتمع با مشکلات بزرگ و لاینحلی روبرو خواهد شد.

شهرداری در عین حالی که برخی اوقات نامظلوم است (!) اما در زمینه هایی نیز مظلوم است و مردم ما اطلاع دقیقی از اقدامات آن ندارند. مثلا مردم ما نمی دانند که بیش از ۳۰۰ وظیفه به عهده شهرداری است. وظایفی که غیر قابل تعطیل شدن در شهر است و رفت و روب و حمل زباله و آتش نشانی فقط سه تا از این ۳۰۰ وظیفه است.

۶- منابع درآمدی شهرداری چیست؟

اگر فایل بودجه را ملاحظه نمایید، احتمالا اصطلاحات مندرج در آن برای شما مبهم خواهد بود. اما به صورت ساده خدمت شما عرض کنیم که منابع عمده درآمدی شهرداری برای سال ۹۷ به قرار زیر است (از سرجمع پیش بینی درآمد ۳۲۰۰ میلیارد تومانی):

 • عوارض صدور پروانه های ساختمانی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان
 • جریمه کمیسیون ماده صد شهرداری حدود ۷۰۰ میلیارد تومان
 • عوارض تغییر کاربری ها و ورود به محدوده حدود ۸۰۰ میلیارد تومان
 • درآمد ناشی از قانون مالیات بر ارزش افزوده حدود ۲۵۰ میلیارد تومان
 • سایر موارد مجموعا حدود  ۶۵۰ میلیارد تومان

همانگونه که به صراحت دیده می شود بیش از ۷۰ درصد درآمد شهرداری مشهد از محل ساخت و ساز و صنعت ساختمان و املاک می باشد و درآمدهایی پایدار نیستند. با رونق ساخت و ساز در شهر، درآمد شهرداری بالا می رود و با رکود صنعت ساختمان، شهرداری در وضعیت مالی بسیار بدی قرار می گیرد. و الان وضعیت مالی شهرداری بسیار بد است.

به نظر شما شهرداری از چه محلی جز ساختمان های شهر می تواند این ارقام بسیار بالا را وصول کند؟

۷- اعتبارات شهرداری در کجا و چطور هزینه می شود؟

همانطور که گفتیم، بودجه شهرداری مشهد بودجه ای عملیاتی است و بر اساس اصول برنامه ریزی، تدوین شده است.

شهرداری ها طبق قانون حداقل ۴۰ درصد از درآمد خود را می بایست در زمینه امور عمرانی شهر هزینه نمایند. شهرداری مشهد اعتبارات خود را طبق برنامه های از پیش تعیین شده در حوزه های زیر هزینه می کند:

 • حوزه ماموریتی ایمنی و مدیریت بحران
 • حوزه ماموریتی مدیریت و هوشمند سازی
 • حوزه ماموریتی حمل و نقل و ترافیک
 • حوزه ماموریتی خدمات و محیط زیست شهری
 • حوزه ماموریتی شهرسازی و معماری
 • حوزه ماموریتی فرهنگی اجتماعی

جزئیات این هزینه ها را می توانید در آلبوم بودجه شهرداری که در انتهای متن قابل دانلود است ملاحظه نمایید.

۸- بودجه شهرداری مشهد بیشتر است یا آستان قدس رضوی؟

آستان قدس رضوی یکی از ارگان های بسیار مهم و تاثیر گذار در شهر مشهد می باشد. درصد قابل توجهی از اراضی شهر مشهد موقوفه آستان قدس می باشد. یعنی مشهدی ها علاوه بر سند اداره ثبت، بعضا سند آستانه هم دارند.

بارها شنیده ایم که در محافل مشهدی ها صحبت از مقایسه شهرداری با آستان قدس رضوی به میان آمده است. از آنجایی که هم در آستان قدس رضوی مشغول به کار بوده ام (۲ سال) و هم در شهرداری مشهد (۹ سال) باید عرض کنم که تا جایی که من اطلاع دارم بودجه شهرداری از آستان قدس رضوی بیشتر است.

در عین حال اگر دوستانی رقم دقیق بودجه آستان قدس در سال ۱۳۹۷ را می دانند در بخش دیدگاه (پایین صفحات سایت) اعلام نمایند.

۹- دانلود فایل بودجه ۹۷ شهرداری مشهد

برای دانلود فایل بودجه ۹۷ شهرداری مشهد کافیست بر روی لینک مقابل کلیک نمایید : بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۷ مشهد

 

 

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات محاسبه آنلاین عوارض ، 2-ویدئوهای آموزشی، 3- متون آموزشی.

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام بر شما؛

سید مجتبی فرشچی

Open chat
1
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09155136129} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: