محاسبه آنلاین عوارض تغییر کاربری به تجاری، اقامتی، صنعتی … (افزایش بهره برداری اعیان)، مشهد، به نرخ سال ۱۴۰۰

مقدمه

در این صفحه خدمت (سرویس) محاسبه آنلاین عوارض تغییر کاربری برای املاک واقع در شهر مشهد ارائه می گردد. برای دسترسی به محاسبات کامل به این صفحه مراجعه و کلمه عبور را خریداری نمایید: خریداری رمز دسترسی به محاسبات کامل درآمدی

لازم به توضیح است که اصطلاح “تغییر کاربری” به صورت رایج بین مالکین و سرمایه گذاران ساختمانی استفاده می شود که به همین دلیل ما نیز از این اصطلاح استفاده کرده ایم. اما به دلیل غیر قانونی اعلام شده عوارضی با این عنوان در دیوان عدالت اداری، در مصوبات شورا، اسم دقیق این عبارت، “عوارض بر افزایش بهره برداری اعیان” می باشد:

عوارض تغییر کاربری = عوارض بر افزایش ارزش بهره برداری اعیان

نکات مهم

توجه به نکات زیر هنگام برآورد عوارض تغییر کاربری، خصوصا به تجارتی، مهم است:

 1. تغییر کاربری از هر کاربری به کاربری تجارتی بر اساس درصدی از ارزش روز سرقفلی تجارتی محسوب می گردد. در موقعیتی ضریب ۳۳ درصد و در موقعیت دیگری ضریب ۲۵ درصد ملاک عمل است. بنابراین ارجاع پرونده به کارشناس رسمی دادگستری برای تعیین ارزش روز سرقفلی ضروری است.
 2. چنانچه ارتفاع سقف ها مازاد بر ارتفاع مجاز می باشد، لازم است محاسبات در ضریب افزایشی عوارض ارتفاع نیز ضرب گردند، مگر در تغییر کاربری به تجارتی که هنگام ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری ارتفاع سقف ها در ارزیابی لحاظ شده است. برای محاسبه این ضریب به این صفحه مراجعه نمایید: محاسبه آنلاین عوارض افزایش ارتفاع
 3. در تغییر کاربری به تجارتی، در محاسبات فرض بر این است که پارکینگ برای متراژ مد نظر تغییر کاربری به تجارتی وفق ضوابط تامین باشد (پارکینگ مستقل و ویژه تجاری ها). حال چنانچه پارکینگ مورد نیاز تامین نباشد، عوارض کسری پارکینگ وفق تبصره ۱ بند ۱ مصوبه ۲۰۳۸۰ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۴ و اصلاحات بعدی، توسط شهرداری آن دریافت خواهد شد.
 4. در هنگام تغییر کاربری به تجاری، چنانچه کاربری اولیه عرصه در طرح تفصیلی تجارتی باشد، تخفیفی در محاسبه عوارض تغییر کاربری لحاظ خواهد شد. بدین ترتیب که به جای ۳۳ درصد سرقفلی، ۲۵ درصد سرقفلی ملاک عمل خواهد بود. این عامل در محاسبات این صفحه با پاسخ به سوالی با همین مضمون لحاظ شده است.
 5. توجه نمایید که عوارض تغییر کاربری (افزایش ارزش بهره برداری اعیان) می تواند تنها بخشی از عوارضی باشد که در فاکتور شهرداری به شما اعلام می گردد. مثلا ممکن است هنگام تغییر کاربری، شامل عوارض خلاف ضابطه، بالکن و جریمه کمیسیون ماده صد نیز بشوید.

محاسبه آنلاین عوارض تغییر کاربری (افزایش ارزش بهره برداری اعیان)

به ترتیب وفق اطلاعات درخواستی و توضیحات ذیل آن نسبت به ورود اطلاعات اقدام نمایید. هر جای سوالی پیش آمد به ما از طریق شماره ۰۹۱۵۵۱۳۶۱۲۹ واتساپ بزنید (امکان پاسخگویی به تماس تلفنی را نداریم).


تغییر کاربری به نرخ قدیم (۱۳۹۹)- ویژه مدیر سایت: mashhad-city.ir/karbari1399

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر_بنده مالک ملکی درمطهری شمالی یک سرنبش کوچه اول بعداز۴راه اول به ابعاد۶*۱۵میباشم که پایانکارسال ۷۳شامل۲۳۰مترزیربنا (۳۵مترتجاری درهمکف،۶۵زیرزمین انباری مسکونی و۷۵مترآپارتمان مسکونی درطبقه اول) میباشد، که هرسه واحد از اول ممرجدا داشته اند ولی الان که درخواست اضافه کردن ۲۰مترتجاری از پشت مغازه را دارم، شهرداری کسری ۲پارکینگ و مبلغ هنگفت تجاری میخواد بگیره، تقاضای مشاوره درصورت لزوم حضوری دارم،
  متشکرم

  1. سلام علیکم. مفاد پایانکار با وضع موجود ملک شما مغایرت دارد و قاعدتا شهرداری، مجوز خویش را ملاک عمل قرار می دهد.
   ابتدا در واتساپ ارتباط بگیرید و در آنجا اعلام خواهد شد که از طریق مشاوره تلفنی و یا به صورت حضوری می توانیم خدمت شما باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: