محاسبه عوارض پروانه شهرداری

.

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- نکات مهم قبل از برآورد هزینه پروانه ساختمانی

2-محاسبه آنلاین هزینه پروانه ساختمان در مشهد

3- میزان هزینه پرداختی به تامین اجتماعی هنگام گرفتن پروانه چقدر است؟

1-3- وجه پرداختی به تامین اجتماعی را نقد باید داد یا تقسیط هم می شود؟

۲-۳- کدام اقلام فاکتور شهرداری مشمول ۱۵ درصد بیمه می شود؟

{برو به فهرست}

1- محاسبه عوارض پروانه در شهرداری مشهد: نکات مهم

هنگام محاسبه آنلاین عوارض پروانه ساختمانی، نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

 • برای امکان استفاده مطمئن از این محاسبه گر، لازم است از آخرین نسخه مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.
 • این محاسبه فقط مختص املاک مسکونی شهر مشهد می باشد. توجه داشته باشید که شهرداری هر شهری شخصیتی مستقل داشته و با فرمول های خاص خود عوارض پروانه را محاسبه می کند.
 • لازم است در خصوص ملک خود در مشهد این موارد را بدانید: مساحت زمین، قیمت منطقه ای ملاک عمل شهرداری، میزان تراکم ملک و در نهایت این نکته که ملک شما در کدام حوزه درآمدی از شهر مشهد واقع است. چنانچه در خصوص هر کدام از این موارد سوالی دارید محصول مشاوره تلفنی ما را از بخش فروشگاه این وب سایت خریداری تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود.
 • چنانچه به جوانب کار محاسبات درآمدی شهرداری مشهد اشراف کامل دارید می توانید از این محاسبه و برآورد قیمت مستقیما بهره برداری نمایید. در غیر اینصورت پس از مشورت و دریافت مشاوره کامل از ما می توانید برآورد دقیقی از میزان عوارض پروانه ملک خود بدست آوردید. تردید نکنید که مبلغ عوارض شهرداری قابل توجه است و ارزش آنرا دارد که با اطلاع دقیق از آن و مشورت با متخصصان امر وارد گود ساخت و ساز شوید: جلسه بررسی دقیق پرونده
 • توجه داشته باشید که قیمت منطقه ای دارایی که در اینجا آمده است، ارزش معاملاتی املاک است که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه می شود و مبنای محاسبات شهرداری است. و این قیمت منطقه ای با قیمت خرید و فروش روز ملک تفاوت زیادی دارد. قیمت منطقه ای مشهد را با کلیک بر روی این لینک ها دریافت نمایید: 1- قیمت منطقه ای مشهد 1394   &   2- قیمت منطقه ای مشهد 1395 و 1396.  {برو به فهرست}
 • املاکی که در بافت اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) و مرکز شهر قرار دارند، برای پروانه ساختمانی، ممکن است علاوه بر “عوارض زیر بنای پایه” که در زیر محاسبات آن آمده است، مشمول “عوارض زیربنای مجاز” نیز شوند. در این خصوص با ما هماهنگ نمایید.
 • چنانچه سوالی دارید در بخش “ارسال دیدگاه” در پایین همین صفحه سایت طرح تا به آن پاسخ دهیم.

2- محاسبه آنلاین هزینه پروانه ساختمان در مشهد

کافیست مساحت عرصه، قیمت منطقه ای دارایی، تراکم ساختمانی ملک مورد نظر و حوزه درآمدی آنرا مشخص کنید سپس مبلغ برآورد عوارض پروانه مسکونی بر حسب ریال به شما اعلام می گردد. برای بدست آوردن برآورد دقیق و مطمئن لازم است با ما تماس بگیرید.

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)، یا اینکه برای بارگزاری مجدد این صفحه کلیدهای Ctrl + F5 را بگیرید:

{برو به فهرست}

3- میزان هزینه پرداختی به تامین اجتماعی هنگام گرفتن پروانه چقدر است؟

احتمالا می دانید که برای گرفتن مجوز ساخت، تنها شهرداری نیست که باید به آن پول بدهید. بلکه علاوه بر شهرداری که قسمت مهم آن است، به حساب سازمان تامین اجتماعی، سازمان آتش نشانی و آموزش پرورش نیز می بایست مبالغی را پرداخت نمایید که از میان، رقم مربوط به سازمان تامین اجتماعی از همه بیشتر است.

سازمان تامین اجتماعی طبق نامه ای که شهرداری برای آن ارسال می کند و شما موظف هستید پاسخ آنرا برای شهرداری ببرید، معادل 15 درصد کل وجهی که به هنگام اخذ پروانه یا اصلاح پروانه به شهرداری پرداخت نموده اید را از شما اخذ خواهد نمود.

سازمان تامین اجتماعی این وجه را به موجب قانون حق بیمه اجباری کارکنان ساختمانی اخذ می کند و در اصل قضیه به این صورت است که شما به عنوان سازنده بنا و کارفرما، حق بیمه کارگران ساختمانی را که برای شما کار می کنند بدین ترتیب می دهید و سازمان تامین اجتماعی موظف است برای کارگران ساختمانی دفترچه بیمه صادر نماید. برای دانلود قانون مذکور قانون بيمه‌هاي اجتماعي كارگران ساختماني را کلیک نمایید.    {برو به فهرست}

ارقام پرداختی به سازمان آتش نشانی و آموزش و پرورش و همچنین ودیعه اشغال معابر خیلی مبالغ قابل توجهی نیستند (البته نسبت به عوارض پروانه شهرداری و وجه تامین اجتماعی). در انتهای متن در خصوص آموزش و پرورش توضیح بیشتر داده ایم.

1-3- وجه پرداختی به تامین اجتماعی را نقد باید داد یا تقسیط هم می شود؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت که اگر شما به آنها بگویید احتمالا بلافاصله می گویند باید نقد بدهید (15 درصد از فاکتور شهرداری بابت بیمه را). اما قانونی در سال 93 صادر شده که اطلاع رسانی خوبی نشده است.

این قانون با نام “قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی- تقسیط حق بیمه” این امکان را برای متقاضی قرار داده است که بدون سود، حق بیمه خود هنگام اخذ پروانه ساختمانی را تا 36 ماه تقسیط نماید.     {برو به فهرست}

برای دانلود آن و اطلاع از شرایط آن اینجا را کلیک نمایید:    تقسیط حق بیمه کارگران ساختمانی

2-3- کدام اقلام فاکتور شهرداری مشمول 15 درصد بیمه می شود؟

در خصوص اینکه کدام اقلام و عوارض دریافتی از مودی به سازمان تامین اجتماعی برای اخذ 15 درصد اعلام شود، پس از مکاتبات و جریانات مفصل، در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس {خرداد ماه 1397} طرح دو فوریتی با موضوع مصاديق عوارض صدور پروانه ساختمانی موضوع قانون اصلاح ماده 5 قانون بيمه كارگران ساختماني به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: در راستاي اجرای ماده 13 قانون بيمه كارگران ساختماني مبني بر همكاري دستگاه‌هاي دولتي با سازمان تأمين اجتماعي و به منظور تدقيق نحوه محاسبه پانزده درصد (15%) عوارض صدور پروانه ساختمانی، شهرداري مشهد مقدس موظف است در هنگام صدور پروانه ساختماني، موديان را همراه با فاكتور محاسبات درآمدي ناشي از مصاديق عوارض زير به شعب تامين اجتماعي معرفي نمايد:

1- عوارض زيربناي مسكوني تا حد تراکم پایه

2- عوارض زیربنای مسـکونی از زيربنـاي مشمول تراكم مجاز در كاربـري مسكوني وفق ضرايب ستـون پايه جـدول بند 1 مصـوبه شماره 20382/95/4/ش مورخ 14/11/1395 (درخصوص بازنگری در نحوه محاسبه عوارض زیربنای مشمول تراکم ساختمانی)

3- عوارض پذيره تا حد تراکم پایه در سایر کاربـری‌ها (اعم از تجارتي، اداري، صنعتي، اقامتي، بهداشتي، آموزشي، فرهنگي، توريستي، تفريحي، ورزشي، تاريخي، مذهبي و انبارداری)

4- عوارض پذيره از زيربناي مشـمول تراكم مجاز در ساير كاربـري‌ها (غير مسكوني) برابر مصوبه 20816/95/4/ش مورخ 20/11/1395 (درخصوص بازنگری در نحوه محاسبه عوارض پذیره)

5- عوارض احداث پيـش‌آمدگی

{برو به فهرست}

سيد مجتبي فرشچي
درباره ی سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

36 پاسخ به هزینه های صدور پروانه ساختمانی مسکونی (محاسبه آنلاین)
 1. Avatar

  خدا خيرتان بد . اينطور ي مجبور نيستيم براي دا نستن مبلغ پروا نه برويم شهرداري و جواب سر بالا بشنويم .

 2. Avatar

  سلام. ببخشین برای جواز ساخت تجاری که درمحله واقع هست با زیربنای 75متر و قیمت ساخت منطقه 150هزارتومان، درهمکف چقد میشه؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 1 ژانویه 2018 در 00:42 پاسخ

   سلام
   محاسبه هزینه پروانه یا جواز ساخت تجارتی در شهرداری مشهد ارتباطی با قیمت ساخت منطقه ندارد و بر اساس پی دارایی یا ارزش سرقفلی می باشد.
   چنانچه در کاربری تجارتی واقع شده باشید، مبلغ نسبتا کمی به شهرداری خواهید پرداخت و عوارض پذیره تجاری ، که حدودا متری 350 هزار تومان می شود، بدهی شما به شهرداری خواهد بود. اما اگر در کاربری تجارتی واقع نباشید، رقمی حدود نصف ارزش سرقفلی تجارتی در آن منطقه را می بایست به شهرداری بپردازید.

   • Avatar

    سلام بنده
    ارادتمند
    میخواستم با شما تماس تلفنی داشته باشم در خصوص جرایم ساختمانی

    • سيد مجتبي فرشچي
     سيد مجتبي فرشچي 24 سپتامبر 2018 در 08:26 پاسخ

     سلام؛ اگر در استان خراسان رضوی هستید، کافی است از تلفن ثابت با خط زیر تماس تا صحبت داشته باشیم: 9095111743
     این خط سرویس مشاوره شرکت است.

 3. Avatar

  سلام خواستم روش محاسبه هزینه صفر تا صد صدور پروانه ساختمان رو متوجه و یاد بگیریم اگه مرحمت بفرمایید توضیح بفرمایید ممنون میشم شماره تماسم 093629196.. میباشد یاعلی

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 30 ژانویه 2018 در 19:11 پاسخ

   با سلام. می توانیم طی جلسه یا جلساتی اصول و روشهای محاسبات عوارض پروانه شهرداری به اضافه بخش نامه و مصوبات درآمدی ملاک عمل شهرداری را به شما آموزش دهیم. برای اطلاعات بیشتر این صفحه سایت را ملاحظه نمایید: آموزش محاسبات شهرداری

 4. Avatar

  خوش بحال شما مشهدی که در شهرتان همچین مشاوری هست . ..

 5. Avatar
  علی اکبر محمدی 30 می 2018 در 06:02 پاسخ

  سلام. بسیار بسیار از اطلاع رسانی شما سپاسگزاری می کنم. من کارمند شهرداری هستم. مطالب شما بسیار مفید است . الحق مجاورت با امام رضا در خدمت رسانی به مردم برکات بی شماری دارد.علی اکبر محمدی

 6. Avatar

  سلام میخوام یه زمین در رسالت بخرم شرایط گرفتن پروانه ساخت وهمه چیز چقدر هزینه میبره
  ۱۰۰متر
  قیمت به متراژمتری ۲۰۰هزارتومان

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 12 ژوئن 2018 در 14:21 پاسخ

   سلام. هزینه ای که شهرداری بابت پروانه می گیرد را از طریق محاسبه آنلاین در این صفحه بدست آورید. مساحت را 100 وارد کنید. تراکم ملک تان را نیز باید وارد کنید. با توجه به قیمتی که برای زمین گفتید به نظر می رسد در حوزه برخوردار نیست و حداکثر در حوزه درآمدی سه است. قیمت منطقه ای تان را باید از شهرداری بپرسید. یا ما با دریافت مبلغی آنرا تعیین می کنیم. طبق برآورد ما اگر تراکم زمین متوسط باشد حدود هزینه پروانه شما 7.2 میلیون تومان می شود (قیمت منطقه ای را فرض کردیم 50000 ریال باشد).

 7. Avatar

  سلام خدمت شما 140 متر زمین اوایل لادن با تراکم 135 درصد هزینه کاملی که باید به شهرداری بپردازیم چه مقدار است؟
  از طریق محاسبه آنلاین نه حوزه درآمدی نه قیمت دارایی را اطلاع ندارم ممنون میشم دقیق پاسخ دهید

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 14 ژوئن 2018 در 01:42 پاسخ

   سلام
   به صورت دقیق نمی شود پاسخ داد. زیرا محل دقیق ملک شما و کد نوسازی را نداریم تا قیمت منطقه ای و حوزه درآمدی را تعیین کنیم. اگر قصد ساخت و ساز و تصمیم گیری جدی دارید درخواست جلسه مشاوره حضوری بدهید تا دقیقا هزینه شهرداری را بتوانید حساب کتاب کنید. فعلا این خدمت مشاوره حضوری را با قیمت بسیار مناسبی ارائه می دهیم.

 8. Avatar

  09354304482
  خوشحال میشم باهاتون در ارتباط باشم

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 23 سپتامبر 2018 در 20:00 پاسخ

   سلام؛ اگر قصد دریافت اطلاعات یا مشاوره را دارید، از طریق شماره تماس درج شده در پایین صفحات سایت اعلام نمایید تا وقت مشاوره تلفنی یا حضوری هماهنگ شود. هزینه مشاوره حضوری جلسه ای 250 ت می باشد.
   یا اینکه از تلفن ثابت با خط مشاوره تلفنی شرکت تماس بگیرید: 9095111743

 9. Avatar

  بسیار عالی

 10. Avatar

  با سلام
  بسیار سایت خوبی دارید خدا قوت بهتون می گم . ای کاش زودتر با شما آشنا می شدم.
  به خاطر چند اصطلاح متوجه مصوبه شورای شهر در مورد این مناقشه تامین اجتماعی نشدم. الان کسی که خارج ضابطه می خواد پروانه بگیره, حق بیمه به ضابطه مجاز می خوره یا به همه فاکتور؟
  سوال دوم، به نظر شما افزایش عوارض سال 98 از کی و به چه میزان افزایش میابد؟

  • سید مجتبی فرشچی
   سید مجتبی فرشچی 30 نوامبر 2018 در 19:15 پاسخ

   سلام. لطف دارید.
   از زمان مسائل مورد مناقشه با تامین اجتماعی چند ماهی گذشته است (تاریخ ها در متن توضیحات ذکر شده) و حتی شهردار مشهد هم عوض شده. احتمالا الان به وضعیت با ثباتی رسیده است. ما در گرماگرم مناقشات این مطلب را نوشته بودیم. همین که به این نکته واقف باشید خوب است تا هنگام اخذ پروانه ساختمانی به آن دقت کنید تا متضرر نشوید. لطفا اگر مطلع شدید شما آخرین وضعیت را برای همه اعلام نمایید.
   سوال دوم: فعلا صحبتی در این خصوص افزایش عوارض شهرداری نشنیده ام و با توجه به اینکه شهرداری در شرف تغییر شهردار هست فعلا نمی شود نظری داد.

 11. Avatar

  با عرض سلام و ادب
  برای زمینی با مساحت تقریبا 44 متر در سیدی اقدام به گرفتن سند کردم. بعد از طی تمامی مراحل( نقشه برداری؛ بازرسی و …) در حکم نهایی به من اعلام شد که به زمین های زیر 50 متر سند تعلق نمیگره. آیا راهی برای اخذ سند وجود داره؟اگه راهی وجود نداره چرا در ابتدای امر جلوی ادامه مراحل را نگرفتن تا وقت و هزینه اضافی متحمل نشویم؟ با تشکر از شما

 12. Avatar
  مهدی بحرینی 9 مارس 2019 در 09:11 پاسخ

  سلام من یک زمین 410 متری در بخش الهیه مشهد دارم واقع در امیریه 15
  زمین جنوبی است وتراکم متوسط دارد

  میخواستم بدونم حدودا چند طبقه میتونم با خرید خلافی بگیرم وهزینه گرفتن پروانه ساخت
  وهزینه ساخت ساختمان الان با قیمتهای کنونی حدودا متری چند در میاد
  با تشکر از شما

 13. Avatar

  سلام در عوارض من حدود 100 میلیون عوارض فروش تجاری هست ، قاعدتا ساخت تجاری و مسکونی نباید حق بیمه متفاوت باشد ولی نمی توانم تامین اجتماعی را قانع کنم و 15% می خواهد ، راهی وجود دارد؟

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 29 مارس 2019 در 13:38 پاسخ

   سلام. حق بیمه کارگران ساختمانی بر اساس کاربری نیست و بر اساس مبلغ فاکتور عوارض شهرداری است. شما در پروانه بیش از تراکم مجاز زیربناو کاربری دریافت می کنید به همین دلیل فاکتورتان و به تبع آن حق بیمه سنگین تر است. مکاتبات و توضیحات این صفحه سایت مربوط به یکسال قبل است و به عنوان تاریخچه قرار داده شده است. آخرین وضعیت پرداخت بیمه را از رئیس درآمد منطقه خود بپرسید.
   اگر راهی نداشت در پرداخت آن تعلل نکنید که با اوضاع مالی نامساعد سازمان تامین اجتماعی فکر نکنم گذشت زمان یا تعویق پرداخت به نفع شما باشد.

 14. Avatar

  با سلام خدمت جناب مهندس فرشچی
  بنده جهت پروانه ساخت اقدام کردم،هزینه 2طبقه اضافی به متراژ 300متر(هر طبقه 150)و پیشروی طولی 2 متر،کلا440متر اضافه بنا دارم،ملک واقع در کارخانه قند ابکوه،میلان 20 متری،که قیمت منطقه ای 290000ریال،بنده300میلیون با تخفیف 24درصد دادم،با صلح نامه نیم پپریم ،کلا شد310میلیون،میخواستم بدونم درسته مبلغ یا نه؟ در ضمن 26میلیون طبق ظابطه جهت 4طبقه دادم

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 3 آوریل 2019 در 17:27 پاسخ

   سلام بر شما و سال نو مبارک، عوارض طبقه اضافه و پیشروی طولی بر اساس پپریم محاسبه می شود نه پی. بنابراین برای کنترل محاسبات شما نیاز به قیمت پپریم ملک شما است.
   شما تقریبا متری 680 هزار تومان بابت طبقه و پیشروی طولی داده اید. به نظر خیلی خوب میاد و درست.
   با وجود این موج گرانی اخیر در بازار مسکن و سایر اجناس، هنوز شهرداری مشهد افزایش قیمتی اعمال نکرده. در پرداخت وجه به شهرداری و گرفتن مجوزهای خود وقت را از دست ندهید!

 15. Avatar

  سلام
  آقاي مهندس
  پروانه ساخت از شهرداري براي عرصه ٤٤٦ متر به ميزان ١٣٥٥ متر اخذ كرده ام ميخواستم بدونم هزينه اي كه بايد جهت تكميل به نظام مهندسي پرداخت كنم چگونه محاسبه مي شود. زمين در منطقه پنجتن مي باشد
  با تشكر

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 29 ژوئن 2019 در 17:25 پاسخ

   سلام. در خصوص هزینه نظام مهندسی اطلاعات دقیقی نداریم. الان ظاهرا نسبت به نرخ مصوب تخفیف هم می دهند.

 16. Avatar

  سلام…من ی زمین در بلوار توس دارم متراژ ۱۰۰متر و ۳۰ میلیون خریدم‌ میخوام خانه بسازم .هزینه پروانه ساخت چقدر میشه

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 31 آگوست 2019 در 16:15 پاسخ

   سلام. شما ابتدا به منطقه مراجعه و بررسی کنید که مجوز ساخت به شما می دهند یا خیر

 17. Avatar

  سلام اقای مهندس با عرض پوزش من یه خونه قولنامه ای حدود۱۰۰ متر با زیربنای تقریبی ۷۰ متر در بولوار طبرسی شمالی خریداری کرده ام سن بنا حدود۱۵ سال میباشد قصد گرفتن سند دارم حدودا چقدر باید هزینه کنم؟ با تشکر

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 5 اکتبر 2019 در 14:33 پاسخ

   سلام. در خصوص اخذ سند اطلاعی نداریم. این موضوع به اداره ثبت مربوط است نه شهرداری.

 18. Avatar

  سلام و ارادت
  برای ساختمان های 14 طبقه هزینه تراکم چگونه محاسبه می شود؟ در جدول شما تا تراکم 240 اورده شده است

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 5 اکتبر 2019 در 14:35 پاسخ

   سلام. موارد بلند مرتبه سازی ضوابط تراکمی و مالی خاص خودش را دارد که با مراجعه به واحد شهرسازی منطقه مربوطه قابل استعلام است.

 19. Avatar

  با عرض سلام
  جناب مهندس بنده یک زمین به متراژ 660 متر در منطقه هاشمیه دارم میخواستم ببینم محاسبه پروانه ساخت جهت 5 سقف و 8 سقف (در صورت اخذ مجوز) به چه صورت محاسبه می‌گردد.
  ممنون از وقتی که میگذارید

  • سيد مجتبي فرشچي
   سيد مجتبي فرشچي 31 اکتبر 2019 در 14:45 پاسخ

   سلام. این مورد محاسبات زیادی دارد که فعلا فرصت انجام آن را نداریم.


[بالا]

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام؛

1- بهترین راه ارتباط با ما واتساپ می باشد.

2- براي خريداري محصولات اگر در سايت عضو شويد بهتر است، زيرا در آینده با ورود به محيط کاربري خود مي توانيد به محصولات خريداري شده دسترسي داشته باشيد. البته بدون این اقدام نیز خریداری محصول و دریافت لینک آن براحتی امکان پذیر است.

3- براي جستجو در میان کامنت ها از ctrl+f استفاده کنيد. ضمنا امکان جستجو در محتوای سایت از نوار بالای صفحات وجود دارد.

مشاوران اطمینان شرق

Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش وکالت یا سوال در خصوص محصولات آموزشی دارید، از طریق واتس آپ ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by