هزینه های صدور پروانه ساختمانی مسکونی (محاسبه آنلاین)

.

فهرست مطالب  (کلیک کنید تا مرور گر به آن نقطه از صفحه برود):

1- نکات مهم قبل از برآورد هزینه پروانه ساختمانی

2-محاسبه آنلاین هزینه پروانه ساختمان در مشهد

3- میزان هزینه پرداختی به تامین اجتماعی هنگام گرفتن پروانه چقدر است؟

1-3- وجه پرداختی به تامین اجتماعی را نقد باید داد یا تقسیط هم می شود؟

۲-۳- کدام اقلام فاکتور شهرداری مشمول ۱۵ درصد بیمه می شود؟

{برو به فهرست}

1- محاسبه عوارض پروانه در شهرداری مشهد: نکات مهم

هنگام محاسبه آنلاین عوارض پروانه ساختمانی، نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

 • برای امکان استفاده مطمئن از این محاسبه گر، لازم است از آخرین نسخه مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید.
 • این محاسبه فقط مختص املاک مسکونی شهر مشهد می باشد. توجه داشته باشید که شهرداری هر شهری شخصیتی مستقل داشته و با فرمول های خاص خود عوارض پروانه را محاسبه می کند.
 • لازم است در خصوص ملک خود در مشهد این موارد را بدانید: مساحت زمین، قیمت منطقه ای ملاک عمل شهرداری، میزان تراکم ملک و در نهایت این نکته که ملک شما در کدام حوزه درآمدی از شهر مشهد واقع است. چنانچه در خصوص هر کدام از این موارد سوالی دارید محصول مشاوره تلفنی ما را از بخش فروشگاه این وب سایت خریداری تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود.
 • چنانچه به جوانب کار محاسبات درآمدی شهرداری مشهد اشراف کامل دارید می توانید از این محاسبه و برآورد قیمت مستقیما بهره برداری نمایید. در غیر اینصورت پس از مشورت و دریافت مشاوره کامل از ما می توانید برآورد دقیقی از میزان عوارض پروانه ملک خود بدست آوردید. تردید نکنید که مبلغ عوارض شهرداری قابل توجه است و ارزش آنرا دارد که با اطلاع دقیق از آن و مشورت با متخصصان امر وارد گود ساخت و ساز شوید: جلسه بررسی دقیق پرونده
 • توجه داشته باشید که قیمت منطقه ای دارایی که در اینجا آمده است، ارزش معاملاتی املاک است که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه می شود و مبنای محاسبات شهرداری است. و این قیمت منطقه ای با قیمت خرید و فروش روز ملک تفاوت زیادی دارد. قیمت منطقه ای مشهد را با کلیک بر روی این لینک ها دریافت نمایید: 1- قیمت منطقه ای مشهد 1394   &   2- قیمت منطقه ای مشهد 1395 و 1396.  {برو به فهرست}
 • املاکی که در بافت اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) و مرکز شهر قرار دارند، برای پروانه ساختمانی، ممکن است علاوه بر “عوارض زیر بنای پایه” که در زیر محاسبات آن آمده است، مشمول “عوارض زیربنای مجاز” نیز شوند. در این خصوص با ما هماهنگ نمایید.
 • چنانچه سوالی دارید در بخش “ارسال دیدگاه” در پایین همین صفحه سایت طرح تا به آن پاسخ دهیم.

2- محاسبه آنلاین هزینه پروانه ساختمان در مشهد

کافیست مساحت عرصه، قیمت منطقه ای دارایی، تراکم ساختمانی ملک مورد نظر و حوزه درآمدی آنرا مشخص کنید سپس مبلغ برآورد عوارض پروانه مسکونی بر حسب ریال به شما اعلام می گردد. برای بدست آوردن برآورد دقیق و مطمئن لازم است با ما تماس بگیرید.

چنانچه محاسبه در مرورگر شما مشاهده نمی شود از مرورگرهای فایرفاکس یا گوگل کروم بروز شده استفاده نمایید (در اینترنت اکسپلورر محاسبات انجام نمی شود)، یا اینکه برای بارگزاری مجدد این صفحه کلیدهای Ctrl + F5 را بگیرید:

{برو به فهرست}

3- میزان هزینه پرداختی به تامین اجتماعی هنگام گرفتن پروانه چقدر است؟

احتمالا می دانید که برای گرفتن مجوز ساخت، تنها شهرداری نیست که باید به آن پول بدهید. بلکه علاوه بر شهرداری که قسمت مهم آن است، به حساب سازمان تامین اجتماعی، سازمان آتش نشانی و آموزش پرورش نیز می بایست مبالغی را پرداخت نمایید که از میان، رقم مربوط به سازمان تامین اجتماعی از همه بیشتر است.

سازمان تامین اجتماعی طبق نامه ای که شهرداری برای آن ارسال می کند و شما موظف هستید پاسخ آنرا برای شهرداری ببرید، معادل 15 درصد کل وجهی که به هنگام اخذ پروانه یا اصلاح پروانه به شهرداری پرداخت نموده اید را از شما اخذ خواهد نمود.

سازمان تامین اجتماعی این وجه را به موجب قانون حق بیمه اجباری کارکنان ساختمانی اخذ می کند و در اصل قضیه به این صورت است که شما به عنوان سازنده بنا و کارفرما، حق بیمه کارگران ساختمانی را که برای شما کار می کنند بدین ترتیب می دهید و سازمان تامین اجتماعی موظف است برای کارگران ساختمانی دفترچه بیمه صادر نماید. برای دانلود قانون مذکور قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی را کلیک نمایید.    {برو به فهرست}

ارقام پرداختی به سازمان آتش نشانی و آموزش و پرورش و همچنین ودیعه اشغال معابر خیلی مبالغ قابل توجهی نیستند (البته نسبت به عوارض پروانه شهرداری و وجه تامین اجتماعی). در انتهای متن در خصوص آموزش و پرورش توضیح بیشتر داده ایم.

1-3- وجه پرداختی به تامین اجتماعی را نقد باید داد یا تقسیط هم می شود؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت که اگر شما به آنها بگویید احتمالا بلافاصله می گویند باید نقد بدهید (15 درصد از فاکتور شهرداری بابت بیمه را). اما قانونی در سال 93 صادر شده که اطلاع رسانی خوبی نشده است.

این قانون با نام “قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی- تقسیط حق بیمه” این امکان را برای متقاضی قرار داده است که بدون سود، حق بیمه خود هنگام اخذ پروانه ساختمانی را تا 36 ماه تقسیط نماید.     {برو به فهرست}

برای دانلود آن و اطلاع از شرایط آن اینجا را کلیک نمایید:    تقسیط حق بیمه کارگران ساختمانی

2-3- کدام اقلام فاکتور شهرداری مشمول 15 درصد بیمه می شود؟

در خصوص اینکه کدام اقلام و عوارض دریافتی از مودی به سازمان تامین اجتماعی برای اخذ 15 درصد اعلام شود، پس از مکاتبات و جریانات مفصل، در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس {خرداد ماه 1397} طرح دو فوریتی با موضوع مصادیق عوارض صدور پروانه ساختمانی موضوع قانون اصلاح ماده 5 قانون بیمه کارگران ساختمانی به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: در راستای اجرای ماده 13 قانون بیمه کارگران ساختمانی مبنی بر همکاری دستگاه‌های دولتی با سازمان تأمین اجتماعی و به منظور تدقیق نحوه محاسبه پانزده درصد (15%) عوارض صدور پروانه ساختمانی، شهرداری مشهد مقدس موظف است در هنگام صدور پروانه ساختمانی، مودیان را همراه با فاکتور محاسبات درآمدی ناشی از مصادیق عوارض زیر به شعب تامین اجتماعی معرفی نماید:

1- عوارض زیربنای مسکونی تا حد تراکم پایه

2- عوارض زیربنای مسـکونی از زیربنـای مشمول تراکم مجاز در کاربـری مسکونی وفق ضرایب ستـون پایه جـدول بند 1 مصـوبه شماره 20382/95/4/ش مورخ 14/11/1395 (درخصوص بازنگری در نحوه محاسبه عوارض زیربنای مشمول تراکم ساختمانی)

3- عوارض پذیره تا حد تراکم پایه در سایر کاربـری‌ها (اعم از تجارتی، اداری، صنعتی، اقامتی، بهداشتی، آموزشی، فرهنگی، توریستی، تفریحی، ورزشی، تاریخی، مذهبی و انبارداری)

4- عوارض پذیره از زیربنای مشـمول تراکم مجاز در سایر کاربـری‌ها (غیر مسکونی) برابر مصوبه 20816/95/4/ش مورخ 20/11/1395 (درخصوص بازنگری در نحوه محاسبه عوارض پذیره)

5- عوارض احداث پیـش‌آمدگی

{برو به فهرست}

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

نوشته های مشابه

‫۴۰ نظرها

 1. خدا خیرتان بد . اینطور ی مجبور نیستیم برای دا نستن مبلغ پروا نه برویم شهرداری و جواب سر بالا بشنویم .

 2. سلام. ببخشین برای جواز ساخت تجاری که درمحله واقع هست با زیربنای ۷۵متر و قیمت ساخت منطقه ۱۵۰هزارتومان، درهمکف چقد میشه؟

  1. سلام
   محاسبه هزینه پروانه یا جواز ساخت تجارتی در شهرداری مشهد ارتباطی با قیمت ساخت منطقه ندارد و بر اساس پی دارایی یا ارزش سرقفلی می باشد.
   چنانچه در کاربری تجارتی واقع شده باشید، مبلغ نسبتا کمی به شهرداری خواهید پرداخت و عوارض پذیره تجاری ، که حدودا متری ۳۵۰ هزار تومان می شود، بدهی شما به شهرداری خواهد بود. اما اگر در کاربری تجارتی واقع نباشید، رقمی حدود نصف ارزش سرقفلی تجارتی در آن منطقه را می بایست به شهرداری بپردازید.

    1. سلام؛ اگر در استان خراسان رضوی هستید، کافی است از تلفن ثابت با خط زیر تماس تا صحبت داشته باشیم: ۹۰۹۵۱۱۱۷۴۳
     این خط سرویس مشاوره شرکت است.

 3. سلام خواستم روش محاسبه هزینه صفر تا صد صدور پروانه ساختمان رو متوجه و یاد بگیریم اگه مرحمت بفرمایید توضیح بفرمایید ممنون میشم شماره تماسم ۰۹۳۶۲۹۱۹۶.. میباشد یاعلی

  1. با سلام. می توانیم طی جلسه یا جلساتی اصول و روشهای محاسبات عوارض پروانه شهرداری به اضافه بخش نامه و مصوبات درآمدی ملاک عمل شهرداری را به شما آموزش دهیم. برای اطلاعات بیشتر این صفحه سایت را ملاحظه نمایید: آموزش محاسبات شهرداری

 4. سلام. بسیار بسیار از اطلاع رسانی شما سپاسگزاری می کنم. من کارمند شهرداری هستم. مطالب شما بسیار مفید است . الحق مجاورت با امام رضا در خدمت رسانی به مردم برکات بی شماری دارد.علی اکبر محمدی

 5. سلام میخوام یه زمین در رسالت بخرم شرایط گرفتن پروانه ساخت وهمه چیز چقدر هزینه میبره
  ۱۰۰متر
  قیمت به متراژمتری ۲۰۰هزارتومان

  1. سلام. هزینه ای که شهرداری بابت پروانه می گیرد را از طریق محاسبه آنلاین در این صفحه بدست آورید. مساحت را ۱۰۰ وارد کنید. تراکم ملک تان را نیز باید وارد کنید. با توجه به قیمتی که برای زمین گفتید به نظر می رسد در حوزه برخوردار نیست و حداکثر در حوزه درآمدی سه است. قیمت منطقه ای تان را باید از شهرداری بپرسید. یا ما با دریافت مبلغی آنرا تعیین می کنیم. طبق برآورد ما اگر تراکم زمین متوسط باشد حدود هزینه پروانه شما ۷.۲ میلیون تومان می شود (قیمت منطقه ای را فرض کردیم ۵۰۰۰۰ ریال باشد).

 6. سلام خدمت شما ۱۴۰ متر زمین اوایل لادن با تراکم ۱۳۵ درصد هزینه کاملی که باید به شهرداری بپردازیم چه مقدار است؟
  از طریق محاسبه آنلاین نه حوزه درآمدی نه قیمت دارایی را اطلاع ندارم ممنون میشم دقیق پاسخ دهید

  1. سلام
   به صورت دقیق نمی شود پاسخ داد. زیرا محل دقیق ملک شما و کد نوسازی را نداریم تا قیمت منطقه ای و حوزه درآمدی را تعیین کنیم. اگر قصد ساخت و ساز و تصمیم گیری جدی دارید درخواست جلسه مشاوره حضوری بدهید تا دقیقا هزینه شهرداری را بتوانید حساب کتاب کنید. فعلا این خدمت مشاوره حضوری را با قیمت بسیار مناسبی ارائه می دهیم.

  1. سلام؛ اگر قصد دریافت اطلاعات یا مشاوره را دارید، از طریق شماره تماس درج شده در پایین صفحات سایت اعلام نمایید تا وقت مشاوره تلفنی یا حضوری هماهنگ شود. هزینه مشاوره حضوری جلسه ای ۲۵۰ ت می باشد.
   یا اینکه از تلفن ثابت با خط مشاوره تلفنی شرکت تماس بگیرید: ۹۰۹۵۱۱۱۷۴۳

  2. سلام یک سوال داشتم خدمتون
   خانه بدون مجوز شروع کردم وشهرداری پلپ کرده خونه رو درمنطقه شش مشهد
   شهرک باهنر .میخوام بدونم هزینه جریمه هرمتر مربع در این منطقه چقدر است ممنون میشم

   1. سلام. چون شما عملا ساخته اید و قبلش از شهرداری مجوز نگرفته اید، پرونده شما به کمیسیون ماده صد ارجاع می شود و در کمیسیون هم پیش بینی جریمه ممکن نیست. زیرا حداقل و حداکثر جریمه (اگر رای قلع صادر نشود) شش برابر با هم تفاوت دارند.
    به واحد درآمد شهرداری منطقه ۶ مراجعه و برآورد قیمت بگیرید.

 7. با سلام
  بسیار سایت خوبی دارید خدا قوت بهتون می گم . ای کاش زودتر با شما آشنا می شدم.
  به خاطر چند اصطلاح متوجه مصوبه شورای شهر در مورد این مناقشه تامین اجتماعی نشدم. الان کسی که خارج ضابطه می خواد پروانه بگیره, حق بیمه به ضابطه مجاز می خوره یا به همه فاکتور؟
  سوال دوم، به نظر شما افزایش عوارض سال ۹۸ از کی و به چه میزان افزایش میابد؟

  1. سلام. لطف دارید.
   از زمان مسائل مورد مناقشه با تامین اجتماعی چند ماهی گذشته است (تاریخ ها در متن توضیحات ذکر شده) و حتی شهردار مشهد هم عوض شده. احتمالا الان به وضعیت با ثباتی رسیده است. ما در گرماگرم مناقشات این مطلب را نوشته بودیم. همین که به این نکته واقف باشید خوب است تا هنگام اخذ پروانه ساختمانی به آن دقت کنید تا متضرر نشوید. لطفا اگر مطلع شدید شما آخرین وضعیت را برای همه اعلام نمایید.
   سوال دوم: فعلا صحبتی در این خصوص افزایش عوارض شهرداری نشنیده ام و با توجه به اینکه شهرداری در شرف تغییر شهردار هست فعلا نمی شود نظری داد.

 8. با عرض سلام و ادب
  برای زمینی با مساحت تقریبا ۴۴ متر در سیدی اقدام به گرفتن سند کردم. بعد از طی تمامی مراحل( نقشه برداری؛ بازرسی و …) در حکم نهایی به من اعلام شد که به زمین های زیر ۵۰ متر سند تعلق نمیگره. آیا راهی برای اخذ سند وجود داره؟اگه راهی وجود نداره چرا در ابتدای امر جلوی ادامه مراحل را نگرفتن تا وقت و هزینه اضافی متحمل نشویم؟ با تشکر از شما

 9. سلام من یک زمین ۴۱۰ متری در بخش الهیه مشهد دارم واقع در امیریه ۱۵
  زمین جنوبی است وتراکم متوسط دارد

  میخواستم بدونم حدودا چند طبقه میتونم با خرید خلافی بگیرم وهزینه گرفتن پروانه ساخت
  وهزینه ساخت ساختمان الان با قیمتهای کنونی حدودا متری چند در میاد
  با تشکر از شما

 10. سلام در عوارض من حدود ۱۰۰ میلیون عوارض فروش تجاری هست ، قاعدتا ساخت تجاری و مسکونی نباید حق بیمه متفاوت باشد ولی نمی توانم تامین اجتماعی را قانع کنم و ۱۵% می خواهد ، راهی وجود دارد؟

  1. سلام. حق بیمه کارگران ساختمانی بر اساس کاربری نیست و بر اساس مبلغ فاکتور عوارض شهرداری است. شما در پروانه بیش از تراکم مجاز زیربناو کاربری دریافت می کنید به همین دلیل فاکتورتان و به تبع آن حق بیمه سنگین تر است. مکاتبات و توضیحات این صفحه سایت مربوط به یکسال قبل است و به عنوان تاریخچه قرار داده شده است. آخرین وضعیت پرداخت بیمه را از رئیس درآمد منطقه خود بپرسید.
   اگر راهی نداشت در پرداخت آن تعلل نکنید که با اوضاع مالی نامساعد سازمان تامین اجتماعی فکر نکنم گذشت زمان یا تعویق پرداخت به نفع شما باشد.

 11. با سلام خدمت جناب مهندس فرشچی
  بنده جهت پروانه ساخت اقدام کردم،هزینه ۲طبقه اضافی به متراژ ۳۰۰متر(هر طبقه ۱۵۰)و پیشروی طولی ۲ متر،کلا۴۴۰متر اضافه بنا دارم،ملک واقع در کارخانه قند ابکوه،میلان ۲۰ متری،که قیمت منطقه ای ۲۹۰۰۰۰ریال،بنده۳۰۰میلیون با تخفیف ۲۴درصد دادم،با صلح نامه نیم پپریم ،کلا شد۳۱۰میلیون،میخواستم بدونم درسته مبلغ یا نه؟ در ضمن ۲۶میلیون طبق ظابطه جهت ۴طبقه دادم

  1. سلام بر شما و سال نو مبارک، عوارض طبقه اضافه و پیشروی طولی بر اساس پپریم محاسبه می شود نه پی. بنابراین برای کنترل محاسبات شما نیاز به قیمت پپریم ملک شما است.
   شما تقریبا متری ۶۸۰ هزار تومان بابت طبقه و پیشروی طولی داده اید. به نظر خیلی خوب میاد و درست.
   با وجود این موج گرانی اخیر در بازار مسکن و سایر اجناس، هنوز شهرداری مشهد افزایش قیمتی اعمال نکرده. در پرداخت وجه به شهرداری و گرفتن مجوزهای خود وقت را از دست ندهید!

 12. سلام
  آقای مهندس
  پروانه ساخت از شهرداری برای عرصه ۴۴۶ متر به میزان ١٣۵۵ متر اخذ کرده ام میخواستم بدونم هزینه ای که باید جهت تکمیل به نظام مهندسی پرداخت کنم چگونه محاسبه می شود. زمین در منطقه پنجتن می باشد
  با تشکر

  1. سلام. در خصوص هزینه نظام مهندسی اطلاعات دقیقی نداریم. الان ظاهرا نسبت به نرخ مصوب تخفیف هم می دهند.

 13. سلام…من ی زمین در بلوار توس دارم متراژ ۱۰۰متر و ۳۰ میلیون خریدم‌ میخوام خانه بسازم .هزینه پروانه ساخت چقدر میشه

 14. سلام اقای مهندس با عرض پوزش من یه خونه قولنامه ای حدود۱۰۰ متر با زیربنای تقریبی ۷۰ متر در بولوار طبرسی شمالی خریداری کرده ام سن بنا حدود۱۵ سال میباشد قصد گرفتن سند دارم حدودا چقدر باید هزینه کنم؟ با تشکر

  1. سلام. در خصوص اخذ سند اطلاعی نداریم. این موضوع به اداره ثبت مربوط است نه شهرداری.

 15. سلام و ارادت
  برای ساختمان های ۱۴ طبقه هزینه تراکم چگونه محاسبه می شود؟ در جدول شما تا تراکم ۲۴۰ اورده شده است

  1. سلام. موارد بلند مرتبه سازی ضوابط تراکمی و مالی خاص خودش را دارد که با مراجعه به واحد شهرسازی منطقه مربوطه قابل استعلام است.

 16. با عرض سلام
  جناب مهندس بنده یک زمین به متراژ ۶۶۰ متر در منطقه هاشمیه دارم میخواستم ببینم محاسبه پروانه ساخت جهت ۵ سقف و ۸ سقف (در صورت اخذ مجوز) به چه صورت محاسبه می‌گردد.
  ممنون از وقتی که میگذارید

 17. سلام پایین ساختمان ۹واحدی را یک مغازه۱۸متری زدم ایا شهرداری گیر میده راه حلش چیستَالبته خانه ها همه قولنامه ای ومجوز نداره هنوز هم تو خیابان فرعی هستش

  1. سلام. حتما شهرداری مراجعه خواهد کرد و نسبت به تعیین تکلیف بدهی ایجاد شده پیگیری خواهد کرد. قولنامه ای بودن تاثیری ندارد و شهرداری می تواند بر همان مغازه اعمال قانون کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام؛

همشهری عزیز {مشهدی}، سوال خود در خصوص شهرداری مشهد را از طریق واتساپ {به شماره 09155136129 ذکر شده در پایین صفحات سایت} طرح نمایید. برای امکان دریافت پیام از جانب ما، ابتدا شماره مذکور را در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

خواهشمند است تماس تلفنی نگیرید.

سید مجتبی فرشچی

بستن
بستن