تخفیف نقدی و تقسیط عوارض

در این صفحه در خصوص چگونگی و روشهای متنوع پرداخت عوارض و جرائم به شهرداری مشهد صحبت خواهیم کرد. برای ارائه مشاوره به صورت حضوری آمادگی داریم.

1- تخفیف اعطایی به پرداخت های نقدی

1-1- تاریخچه اعطای تخفیف به پرداختهای نقدی

تا جایی که ما به خاطر می آوریم و طی ده پانزده سال اخیر، همیشه شهرداری مشهد به مودیان و ارباب رجوعانی که عوارض پروانه یا پایانکار خود را به صورت نقدی پرداخت می کردند، تخفیف می داد.

انگیزه اصلی این اقدام ترغیب مودیان به پرداخت نقدی به جای تقسیط می باشد. زیرا تقسیط مشکلاتی مانند انبوه چکهای برگشتی، ساز و کار اداری سخت و زمان بر، مشکلات حقوقی و امثال آن را برای شهرداری ایجاد می کند. ضمن اینکه تا زمان وصول شدن چک، ارزش پول به تناسب زمان چک کاهش می یابد و از این طریق نیز شهرداری متضرر می شود.

لذا منطقی است که مودیانی که نقدی تسویه حساب می کنند مورد تشویق قرار بگیرند. از طرف دیگر افرادی که عوارض خود را تقسیط می کنند باید مبلغ بیشتری از اصل بدهی را بپردازند.

2-1- بیشترین تخفیف اعطایی توسط شهرداری مشهد

در سالهای قبل (حوالی سالهای 91) حدود تخفیفی که شهرداری به پرداخت نقدی عوارض پروانه و پایانکار می داد حدود 10 درصد بود، اما طی چند سال اخیر که رکود طولانی مدت بر بازار مسکن و ساخت و ساز را شاهدیم، ارقام تخفیف به مرور افزایش یافت.

در سال 95 شهرداری رقم تخفیف بی سابقه 34 درصد را اعلام و اعمال نمود. یعنی در مقاطعی چنانچه مودی بدهی خود را نقدا پرداخت می نمود، یک سوم آن حذف می شد!

3-1- در حال حاضر تخفیف شهرداری به چه میزان می باشد؟

آخرین خبر این است که مصوبه شورای شهر مبنی بر تخفیف 26 درصدی صادر شده است. اعتبار این تخفیف از زمان ابلاغ برای اجرا در شهرداری مشهد، یک ماه است. پس از آن به ازای هر ماه گذشت زمان، دو درصد از تخفیف نقدی کسر می گردد تا در نهایت به 18 درصد برسد. دانلود مصوبه: مصوبه تخفیف نقدی و شرایط جدید تقسیط عوارض

این مصوبه از 21 بهمن ماه 1396  ابلاغ و اجرایی شده است (بروز رسانی: 23بهمن 1396). قبلا آقای کلایی معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد در خصوص تخفیفات پروانه و پایانکار ابراز نموده بودند: «مدیریت این دوره شهرداری اعتقادی به اینگونه تخفیفات ندارد و بنا داریم در صورت تصویب شورای شهر تخفیف به صورت پلکانی از بهمن ماه جاری تا خرداد سال آینده از ۲۶ به ۱۸ درصد ماهیانه ۲ درصد کاهش یابد و روی ۱۸ درصد ثابت بماند»

تصویر بنر تبلیغاتی شهرداری در این زمینه به قرار زیر است. تخفیف ماههای بعد را نیز می توانید در پایین بنر ببینید. برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگ بر روی آن کلیک نمایید:

تخفیف و تقسیط آخر سال در شهرداری
تخفیف و تقسیط آخر سال در شهرداری

بنابراین عملا و در حال حاضر (23 ام بهمن ماه 1396) شهرداری مشهد به تسویه حساب های نقدی درخواست های پروانه و پایانکار یا استعلام بانکها و امثال آن، 26 درصد تخفیف می دهد. یعنی اگر ارباب رجوع نقدی پرداخت کند، 26 درصد از بدهی اش کاهش می یابد و چنانچه دنبال تقسیط باشد، شامل تخفیفی نمی گردد.

قبل از این (قبل از مورخه 21 بهمن ماه 96) تخفیف نقدی شهرداری 22 درصد بوده است . قبل از مهر ماه نیز تخفیف 26 درصد بوده است.

قابل ذکر است طبق مصوبات شورای اسلامی شهر مشهد، تخفیف نقدی در نیمه اول سال بیشتر از تخفیف نقدی در نیمه دوم سال است. علت این امر تغییر رفتار مردم به این امر است که به جای آخر سال ها در اوائل سال به شهرداری پول بدهند و درآمد شهرداری ثبات قابل قبولی در کل ایام سال داشته باشد. البته این رویه در دوران شورای چهارم دچار استثناهای زیادی شد. آقای مهندس پژمان شهردار سابق و محبوب مشهد در این امر و توازن بخشی به درآمد شهرداری کارنامه بسیار موفقی داشتند.

4-1- این تخفیف شامل چه پرداختی هایی نمی شود؟

در حال حاضر، تخفیف نقدی به بدهی های عوارض نوسازی و عمران شهری، عوارض کسب و پیشه  و  عوارض خودرو تعلق نمی گیرد و این نوع عوارض که به آنها عوارض پایدار می گویند، ضابطه تشویقی خاص خود را دارد.

در اصل موضوع تخفیف به پرداخت نقدی به پرونده های شهرسازی مربوط می شود.

توجه شود که هنگامی که مودی به جای پرداخت وجه، بدهی خود را با طلب دیگری از شهرداری تهاتر نماید، در این حالت نیز اگر چه پرونده شهرسازی وجود دارد (مثلا درخواست پایانکار)، اما به دلیل تهاتری بودن، مشمول تخفیف نمی گردد.

5-1- آخرین وضعیت تخفیف

در این صفحه سایت آخرین وضعیت تخفیف در شهرداری را می توانید پیگیری نمایید. چنانچه تغییری در ضوابط رخ دهد، ارقام آن بروز رسانی خواهد شد. آخرین وضعیت با رنگ قرمز چند سطر فوق درج شده است | تاریخ بروز رسانی: 23-11-1396

چنانچه سوالی در خصوص این بحث دارید، در بخش دیدگاه مطرح تا به آن پاسخ دهیم.

2-تقسیط بدهی در شهرداری مشهد

برای تقسیط بدهی مصوبه جدیدی در مورخه 96/11/3 به تصویب شورای پنجم شهر مشهد رسیده است. این مصوبه جدید که آخرین دستورالعمل های تقسیط بدهی در شهرداری مشهد را در خود جای دارد و مصوبه شورای شهر پنجم است را در ادامه این مبحث تحلیل و توضیح خواهیم داد.

ضمنا خود مصوبه را نیز از اینجا می توانید دانلود نمایید:  دانلود مصوبه تقسیط عوارض در شهرداری

1-2- در صورت تقسیط بدهی آیا شهرداری مبلغ بیشتری دریافت می کند؟

بله. اول اینکه دیگر تخفیف نقدی بابت بخشی از بدهی که تقسیط می شود، را دریافت نمی کنید. دوم اینکه طبق بند 2 مصوبه جدید  تقسیط، با تقسیط مبلغی مازاد بر بدهی شما وفق نرخ مصوب شورای پول و اعتبار کشور محاسبه و اخذ خواهد شد. (همانطور که خود ما در کسب و کار خود وقتی کالایی را قسطی می فروشیم، گران تر می فروشیم، شهرداری هم همین کار را انجام می دهد، زیرا اداره شهری به این عظمت، شوخی بردار نیست)

قابل ذکر است چنانچه تقسیط بدهی یکساله باشد، افزایشی اعمال نمی گردد. همچنین استنباط ما از مصوبه این است که برای تقسیط های بیش از زمان یک سال نیز، ضریب افزایشی برای سال اول محاسبه نمی گردد.

2-2- می شود کل بدهی را از ابتدا تقسیط کرد؟

شهرداری و شورای شهر در این زمینه دید مساعدی به مناطق کم برخوردار شهر دارند. پاسخ این سوال برای مردمی که در مناطق ضعیف شهر ساکن هستند «بله» است و برای مردمی که در بخش های مرفه شهر زندگی می کنند «خیر» است.

بدین ترتیب که چنانچه ملک شما در حوزه های درآمدی 4 و 5 شهر قرار دارد، و مبلغ عوارض شما کمتر از سی میلیون تومان است، از طریق کمیته های نظارتی شورای شهر می توانید درخواست دهید و بدهی خود را بدون پیش پرداخت به صورت 36 ماهه تقسیط نمایید.

در غیر این شرایط حداقل 20 درصد مبلغ بدهی باید به صورت نقدی پرداخت شود و مابقی آن تقسیط گردد.

3-2- آیا ملکی که بدهی آن به شهرداری تقسیط شده است را می شود فروخت؟

پاسخ خیر است. انتقال املاکی که دارای بدهی تقسیطی به شهرداری هستند ممکن نیست مگر اینکه نسبت به تسویه آن اقدام نمایند. ولی توجه داشته باشید که می توانید با تقسیط بدهی خود برگه پایانکار یا پروانه را دریافت دارید و شهرداری صدور این گواهی ها را منوط به پاس شدن چکهای تقسیطی شما نمی کند.

4-2- آیا چکهای بانک های شهرهای دیگر غیر از مشهد قابل قبول است؟

پاسخ این سوال «خیر» است. دایره وصول در مناطق شهرداری، فقط چکهای بانکهای شعب شهر مشهد را قبول می کند.

5-2- چه نوع عوارضی در شهرداری قابل تقسیط است؟

تمام عوارض مربوط به پروانه و پایانکار (عوارض زیربنا، پذیره تجارتی، جریمه ماده صد و امثال آن ) را می توانید تقسیط نمایید. البته توجه داشته باشید که بلافاصله قصد انتقال ملک را نداشته باشید. زیرا انتقال ملک منوط به تسویه و پرداخت وجه چکهای تقسیطی می باشد.

توجه شود که عوارض قبض های نوسازی و عمران شهری و عوارض کسب و پیشه قابل تقسیط نیست.

3- تهاتر بدهی به شهرداری با مطالبات افراد دیگر از شهرداری

یکی از راههای پرداخت بدهی به شهرداری، خصوصا برای مودیانی که مبلغ بدهی آنان بسیار بالا می باشد (از حدود نیم میلیارد تومان به بالا)، این است که بدهی خود به شهرداری را با طلب افراد دیگر از شهرداری (مانند پیمانکاران طلبکار از شهرداری) تهاتر نمایند.

در خصوص محاسبات مربوط به این روش شما نیاز به یک متخصص با تجربه و کاملا مسلط در زمینه محاسبات درآمدی دارید. در این زمینه ما آمادگی ارائه خدمات و مشاوره را داریم.

4- مشورت با متخصص امور شهرداری

ارزش بسیار بالای ملک شما در مشهد مقدس، پیچیدگی و در حال تغییر بودن ضوابط شهرداری مشهد، و هزینه بسیار کم مشاوره، شما را به این امر می رساند که قبل از هر تصمیمی در خصوص تعامل با شهرداری (گرفتن پروانه یا پایانکار)، ساعتی را در دفتر ما باشید و از نقطه نظرات و تجربیات ما در زمینه شهرداری بهره بگیرید.

گاهی شنیدن یک نکته ظریف از ما منجر به تغییری بزرگ در تصمیمات شما و نتایج آن در سالهای آتی خواهد شد.

برای گرفتن وقت مشاوره امور شهرداری با ما تماس بگیرید تا تلگرام بزنید.

با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.
برچسب ها

سيد مجتبي فرشچي

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام. اکنون مایلم تجربیات گرانقدر خود را در اختیار سرمایه گذاران ساختمان قرار دهم. به اعتقاد من تعامل با شهرداری همانند تعامل با دادگستری نیازمند وکیل خبره است.

‫۱۵ نظرها

 1. سلام
  تخفیف آخر سال ۹۶ برای صدور پروانه چقدر خواهد بود!؟
  آیا مصوبه ای برای آخر سال صادر شده و با اصلا صادر خواهد شد!؟

  1. سلام. آنچه در این تاریخ (۹۶/۱۰/۱۶) در شهرداری جریان دارد، تخفیف ۲۲ درصدی به پرداخت های نقدی پروانه و پایانکار می باشد. ما شنیده ایم که شهردار مشهد اعلام نموده قصد افزایش تخفیف در پایان سال را ندارد. اما واقعا قابل پیش بینی نیست و ممکن است با تغییر شرایط تصمیمی گرفته شود.

 2. با عرض سلام
  آیا این تخفیفها شامل پرونده‌های کمیسیون ماده صد هم میشود
  هزینه مشاوره حضوری شما چقدر هست؟

  1. سلام. بله پرداخت جریمه های کمیسیون ماده ۱۰۰ نیز مشمول تخفیف های نقدی می شود.
   هزینه مشاوره حضوری ما، ۱۵۰ تومان است که البته زحمت بکشید قبلش طی تماس با ما وقت بگیرید

  1. سلام. با توجه به ارتباطاتی که با دوستان و همکاران قدیم خود در شهرداری داریم، تا امروز که ۲۴ دیماه است هنوز خبری از طرحی یا لایحه ای برای طرح در شورا نشنیده ایم. تا ببینیم روزهای آتی چه پیش آید.

 3. سلام. آخرین خبر در خصوص تخفیف نقدی را با رنگ قرمز در متن سایت اضافه کردم. مورخه ۰۵-۱۱-۹۶

 4. سلام
  آیا تخفیفات فوق الذکر در صورت پرداخت اقساطی هم پا برجاست
  (منظورم تخفیف ۲۲درصد اکنون و تخفیفات احتمالی بعدی میباشد)

  1. سلام علیکم. این تخفیفات شهرداری فقط در صورت پرداخت نقدی تعلق می گیرد. اگر بخشی را نقدی و بخشی را تقسیط نمایید، فقط به بخش نقدی تخفیف تعلق می گیرد.

 5. سلام. مصوبه تخفیف نقدی ۲۶ درصد را در سایت بارگزاری کردیم. در مورخه ۲۱ بهمن ۹۶ این مصوبه ابلاغ و اجرایی شده است. فرشچی -مورخه ۹۶/۱۱/۲۳

 6. آیا در چهلمین سال فجر انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۷ تخفیفات شهرداری شامل پروانه، پانکار و……خواهدشد.

  1. بله. به مناسبت دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب, پرداخت های نقدی بابت بدهی جاری و معوقه از تاریخ ۱۲ بهمن تا ۱۲ اسفند به میزان ۲۴ درصد تخفیف دارد و از ۱۳ اسفند تا پایان سال ۹۷، ۲۰ درصد تخفیف دارد.
   ضمنا از اول سال ۹۸ پرداخت های نقدی مودیان ۱۶ درصد تخفیف خواهد داشت.

 7. سلام.وقت بخیر
  آیا در محاسبات پروانه ساخت مسکونی و تجاری اعلام شده شهرداری ، یعنی ناحیه یک منطقه امکان بازنگری و تغییر هست؟
  چون مبلغ اعلام شده در زمان درخواست با مبلغ جهت پرداخت خیلی اختلاف داره

  1. سلام. شیوه پول گرفتن شهرداری از شیوه پول گرفتن تمامی ادارات و دستگاههای کشور اعم از بیمه و دارایی و امثال آن بسیار پیچیده تر است و دائما در حال تغییر. رقم ها هم که ماشالله درشت.
   ضرر ندارد که تحقیق کنید تا اشتباهی نشده باشه در محاسبات.

 8. سلام. امکان دارد این گزارش را بروز کنید. من اول بهمن فیش گرفتم که برای پرداخت نقدی فقط ۱۶ درصد در نظر گرفته بودند( منطقه ثامن).
  درخواست بعدی اینکه در مورد نخفیفات موردی مثل استفاده از باغ بام یا تصفیه فاضلآب و استفاده از تکنواوژی های جدید هم توضیحی بفر مایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام؛

بهترین راه ارتباط با ما واتساپ می باشد. امکان پاسخگویی به تماس های تلفنی را نداریم.

مشاوران اطمینان شرق

بستن
بستن
Open chat
1
سلام. چنانچه قصد سفارش وکالت یا سوال در خصوص محصولات آموزشی دارید، از طریق واتس آپ ارتباط بگیرید.
روی آیکن واتس آپ کلیک کنید:
Powered by