تخفیف نقدی و تقسیط عوارض شهرداری

در این صفحه در خصوص چگونگی و روشهای متنوع پرداخت عوارض و جرائم به شهرداری مشهد صحبت خواهیم کرد. برای ارائه مشاوره به صورت حضوری آمادگی داریم.

1- تخفیف اعطایی به پرداخت های نقدی

1-1- تاریخچه اعطای تخفیف به پرداختهای نقدی

تا جایی که ما به خاطر می آوریم و طی ده پانزده سال اخیر، همیشه شهرداری مشهد به مودیان و ارباب رجوعانی که عوارض پروانه یا پایانکار خود را به صورت نقدی پرداخت می کردند، تخفیف می داد.

انگیزه اصلی این اقدام ترغیب مودیان به پرداخت نقدی به جای تقسیط می باشد. زیرا تقسیط مشکلاتی مانند انبوه چکهای برگشتی، ساز و کار اداری سخت و زمان بر، مشکلات حقوقی و امثال آن را برای شهرداری ایجاد می کند. ضمن اینکه تا زمان وصول شدن چک، ارزش پول به تناسب زمان چک کاهش می یابد و از این طریق نیز شهرداری متضرر می شود.

لذا منطقی است که مودیانی که نقدی تسویه حساب می کنند مورد تشویق قرار بگیرند. از طرف دیگر افرادی که عوارض خود را تقسیط می کنند باید مبلغ بیشتری از اصل بدهی را بپردازند.

2-1- بیشترین تخفیف اعطایی توسط شهرداری مشهد

در سالهای قبل (حوالی سالهای 91) حدود تخفیفی که شهرداری به پرداخت نقدی عوارض پروانه و پایانکار می داد حدود 10 درصد بود، اما طی چند سال اخیر که رکود طولانی مدت بر بازار مسکن و ساخت و ساز را شاهدیم، ارقام تخفیف به مرور افزایش یافت.

در سال 95 شهرداری رقم تخفیف بی سابقه 34 درصد را اعلام و اعمال نمود. یعنی در مقاطعی چنانچه مودی بدهی خود را نقدا پرداخت می نمود، یک سوم آن حذف می شد!

3-1- در حال حاضر تخفیف شهرداری به چه میزان می باشد؟

در سال 1402 تخفیف پرداخت نقدی عوارض پروانه و پایانکار در شهرداری مشهد در 6 ماه نیمه اول سال 18 درصد و در 6 ماه نیمه دوم سال 14 درصد می باشد.

دانلود مصوبه شورای اسلامی شهر مورخ 1402/03/06 ( تخفیف نقدی)

2- تقسیط بدهی در شهرداری مشهد

برای تقسیط بدهی مصوبه های متعددی به تصویب شورای پنجم شهر مشهد رسیده است. در هر کدام از این مصوبات بخشهایی از مصوبات قبلی اصلاح شده و تغییر نموده اند. در اینجا کل این مصوبات را به ترتیب تاریخ تصویب قرار می دهیم تا در صورت نیاز ضوابط تقسیط بدهی در شهرداری مشهد را وفق قوانین مصوب مطالعه نمایید.

اما چه خوب بود که در هر بار تغییر این مصوبه، یک مصوبه جامع توسط شورای شهر ارائه می شد که تعدد مصوبات، سردرگمی ایجاد ننماید.

1402– دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1402/01/22

1398دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1398/11/8

1398- دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1398/1/27

1396- دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1397/2/4

1396- دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1396/11/16

1396 دانلود مصوبه تقسیط مورخه 1396/3/3

1-2- در صورت تقسیط بدهی آیا شهرداری مبلغ بیشتری دریافت می کند؟

بله. اول اینکه دیگر تخفیف نقدی بابت بخشی از بدهی که تقسیط می شود، را دریافت نمی کنید. دوم اینکه با تقسیط مبلغی مازاد بر بدهی شما وفق نرخ مصوب شورای پول و اعتبار کشور محاسبه و اخذ خواهد شد. (همانطور که خود ما در کسب و کار خود وقتی کالایی را قسطی می فروشیم، گران تر می فروشیم، شهرداری هم همین کار را انجام می دهد، زیرا اداره شهری به این عظمت، شوخی بردار نیست)

قابل ذکر است چنانچه تقسیط بدهی یکساله باشد، افزایشی اعمال نمی گردد. همچنین استنباط ما از مصوبه این است که برای تقسیط های بیش از زمان یک سال نیز، ضریب افزایشی برای سال اول محاسبه نمی گردد.

2-2- می شود کل بدهی را از ابتدا تقسیط کرد؟

شهرداری و شورای شهر در این زمینه دید مساعدی به مناطق کم برخوردار شهر دارند. پاسخ این سوال برای مردمی که در مناطق ضعیف شهر ساکن هستند «بله» است و برای مردمی که در بخش های مرفه شهر زندگی می کنند «خیر» است.

بدین ترتیب که چنانچه ملک شما در حوزه های درآمدی 4 و 5 شهر قرار دارد، و مبلغ عوارض شما کمتر از سی میلیون تومان است، از طریق کمیته های نظارتی شورای شهر می توانید درخواست دهید و بدهی خود را بدون پیش پرداخت به صورت 36 ماهه تقسیط نمایید.

در غیر این شرایط حداقل 20 درصد مبلغ بدهی باید به صورت نقدی پرداخت شود و مابقی آن تقسیط گردد.

3-2- آیا ملکی که بدهی آن به شهرداری تقسیط شده است را می شود فروخت؟

پاسخ خیر است. انتقال املاکی که دارای بدهی تقسیطی به شهرداری هستند ممکن نیست مگر اینکه نسبت به تسویه آن اقدام نمایند. ولی توجه داشته باشید که می توانید با تقسیط بدهی خود برگه پایانکار یا پروانه را دریافت دارید و شهرداری صدور این گواهی ها را منوط به پاس شدن چکهای تقسیطی شما نمی کند.

4-2- آیا چکهای بانک های شهرهای دیگر غیر از مشهد قابل قبول است؟

پاسخ این سوال «خیر» است. دایره وصول در مناطق شهرداری، فقط چکهای بانکهای شعب شهر مشهد را قبول می کند.

5-2- چه نوع عوارضی در شهرداری قابل تقسیط است؟

تمام عوارض مربوط به پروانه و پایانکار (عوارض زیربنا، پذیره تجارتی، جریمه ماده صد و امثال آن ) را می توانید تقسیط نمایید. البته توجه داشته باشید که بلافاصله قصد انتقال ملک را نداشته باشید. زیرا انتقال ملک منوط به تسویه و پرداخت وجه چکهای تقسیطی می باشد.

توجه شود که عوارض قبض های نوسازی و عمران شهری و عوارض کسب و پیشه قابل تقسیط نیست.

3- تهاتر بدهی به شهرداری با مطالبات افراد دیگر از شهرداری

یکی از راههای پرداخت بدهی به شهرداری، خصوصا برای مودیانی که مبلغ بدهی آنان بسیار بالا می باشد (از حدود نیم میلیارد تومان به بالا)، این است که بدهی خود به شهرداری را با طلب افراد دیگر از شهرداری (مانند پیمانکاران طلبکار از شهرداری) تهاتر نمایند.

4- پرداخت های علی الحساب به شهرداری چه حکمی دارد؟

در خصوص پرداخت های علی الحساب به شهرداری مشهد این صفحه را مطالعه نمایید:

پرداخت علی الحساب در روزهای آخر سال

5- معرفی خدمت محاسبه آنلاین عوارض پروانه ساخت، عوارض طبقه اضافه، پیشروی و بالکن

به اطلاع شهروندان عزیز مشهد و یا دوستانی که در شهر مشهد املاکی دارند، می رسانیم، این شرکت اقدام به برنامه نویسی و طراحی صفحه محاسبه آنلاین عوارض پروانه و طبقه اضافه شهرداری مشهد، نموده است. این خدمت (سرویس) بگونه ای است که متقاضی خود می تواند با روشی ساده، نسبت به برآورد هزینه ها و عوارض شهرداری هنگام ساخت و ساز در ملک مورد نظر اقدام نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، این صفحه را ببینید: محاسبه انلاین عوارض پروانه ساخت شهرداری مشهد

4.8/5 - (19 امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی. --------> بدون وجود یک رسانه قوی، منسجم و تخصصی که عملکرد شهرداری و شورای شهر را نقد کند، راه به جایی نمی بریم. مردم باید دقیقا بدانند در شهرداری مشهد چه می گذرد . . . نظارت گسترده مردمی نیاز است با ابزار فناوری اطلاعات که متاسفانه فعلا نداریم . . .

نوشته های مشابه

‫27 دیدگاه ها

 1. سلام
  تخفیف آخر سال ۹۶ برای صدور پروانه چقدر خواهد بود!؟
  آیا مصوبه ای برای آخر سال صادر شده و با اصلا صادر خواهد شد!؟

  1. سلام. آنچه در این تاریخ (96/10/16) در شهرداری جریان دارد، تخفیف 22 درصدی به پرداخت های نقدی پروانه و پایانکار می باشد. ما شنیده ایم که شهردار مشهد اعلام نموده قصد افزایش تخفیف در پایان سال را ندارد. اما واقعا قابل پیش بینی نیست و ممکن است با تغییر شرایط تصمیمی گرفته شود.

 2. با عرض سلام
  آیا این تخفیفها شامل پرونده‌های کمیسیون ماده صد هم میشود
  هزینه مشاوره حضوری شما چقدر هست؟

  1. سلام. بله پرداخت جریمه های کمیسیون ماده 100 نیز مشمول تخفیف های نقدی می شود.
   زمان و هزینه آموزش حضوری ما، بستگی به موضوع و وضعیت کاری دفتر دارد. لطفا از طریق واتساپ ارتباط بگیرید تا هماهنگ کنیم.

 3. سلام
  عذر میخوام شهرداری امسال در بهمن ماه تخفیف داره یا همون 22% لحاظ میشه؟

  1. سلام. با توجه به ارتباطاتی که با دوستان و همکاران قدیم خود در شهرداری داریم، تا امروز که 24 دیماه است هنوز خبری از طرحی یا لایحه ای برای طرح در شورا نشنیده ایم. تا ببینیم روزهای آتی چه پیش آید.

 4. سلام. آخرین خبر در خصوص تخفیف نقدی را با رنگ قرمز در متن سایت اضافه کردم. مورخه 05-11-96

 5. سلام
  آیا تخفیفات فوق الذکر در صورت پرداخت اقساطی هم پا برجاست
  (منظورم تخفیف 22درصد اکنون و تخفیفات احتمالی بعدی میباشد)

  1. سلام علیکم. این تخفیفات شهرداری فقط در صورت پرداخت نقدی تعلق می گیرد. اگر بخشی را نقدی و بخشی را تقسیط نمایید، فقط به بخش نقدی تخفیف تعلق می گیرد.

 6. سلام. مصوبه تخفیف نقدی 26 درصد را در سایت بارگزاری کردیم. در مورخه 21 بهمن 96 این مصوبه ابلاغ و اجرایی شده است. فرشچی -مورخه 96/11/23

  1. باسلام وخسته نباشی
   کمیسیون ماده صد برای آیتم هایی جریمه ساختمان بنده را تعیین نموده.
   مجددآ شهرداری منطقه نیز برای همان آیتم ها جریمه(تقریبآ نصف مبلغ کمیسیون ماده صد) تعیین نموده است
   آیا این محاسبه ودرخواست مبالغ درست است!؟

   1. سلام. بله درست است.
    وفق مصوبات شورای شهر مشهد، علاوه بر جریمه ماده صد، مبالغ دیگری نیز به عنوان عوارض اخذ می شود. و اینطور نیست که کل بدهی شما بابت زیربناهای مازاد بر پروانه در کمیسیون ماده صد تعیین شود.

 7. آیا در چهلمین سال فجر انقلاب اسلامی سال 1397 تخفیفات شهرداری شامل پروانه، پانکار و……خواهدشد.

  1. بله. به مناسبت دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب, پرداخت های نقدی بابت بدهی جاری و معوقه از تاریخ 12 بهمن تا 12 اسفند به میزان 24 درصد تخفیف دارد و از 13 اسفند تا پایان سال 97، 20 درصد تخفیف دارد.
   ضمنا از اول سال 98 پرداخت های نقدی مودیان 16 درصد تخفیف خواهد داشت.

 8. سلام.وقت بخیر
  آیا در محاسبات پروانه ساخت مسکونی و تجاری اعلام شده شهرداری ، یعنی ناحیه یک منطقه امکان بازنگری و تغییر هست؟
  چون مبلغ اعلام شده در زمان درخواست با مبلغ جهت پرداخت خیلی اختلاف داره

  1. سلام. شیوه پول گرفتن شهرداری از شیوه پول گرفتن تمامی ادارات و دستگاههای کشور اعم از بیمه و دارایی و امثال آن بسیار پیچیده تر است و دائما در حال تغییر. رقم ها هم که ماشالله درشت.
   ضرر ندارد که تحقیق کنید تا اشتباهی نشده باشه در محاسبات.

 9. سلام. امکان دارد این گزارش را بروز کنید. من اول بهمن فیش گرفتم که برای پرداخت نقدی فقط 16 درصد در نظر گرفته بودند( منطقه ثامن).
  درخواست بعدی اینکه در مورد نخفیفات موردی مثل استفاده از باغ بام یا تصفیه فاضلآب و استفاده از تکنواوژی های جدید هم توضیحی بفر مایید

 10. سلام ایام به کام دوسوال داشتم اگر لطف کنید ممنون می شوم.
  1- آیا تخفیف 20% در بهمن 98 شامل هزینه اخذ پروانه می شود؟
  2- من ملکی ویلایی در لویزان دارم که در سال 82 ساخته شده است و اکنون می خواهم افزایس بنا طبق ضابطه شهرداری 2طبق روی پیلوت(تراکم کم) داشته باشم چگونه می توانم استحکام بنا بگیرم ؟
  ملک داراری اسکلت فلزی است ومن به مهندس ناظر آن دسترسی ندارم.

  1. سلام. 1- این تخفیف که تا 20 اسفند 98 مهلت دارد، شامل پروانه ساختمان هم می شود (در شهرداری مشهد)
   2- از ضوابط تهران خبر نداریم. هر شهری ضوابط شهرداری خاص خود را دارد که با سایر شهرها متفاوت است.

 11. سلام خسته نباشید
  من دنبال پروانه ساخت هستم که تازه فیش عوارض شهرداری گرفتم که مدت پرداخت آن 10روز است ولی حسابی دچار مشکل مالی شده ام مادرم سکته کرده و هیچ بیمه ای ندارم تمام مخارجش آزاده وتو بیمارستان بستری شده اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید که آیا قسطی میشه یا نقدی بتونم تخفیف بگیرم

  1. سلام. انشاءالله که سلامتی و عافیت حاصل شود. در این مقطع زمانی از سال احتمال تغییر قیمت در شهرداری بسیار کم است و حتی اگر مهلت ده روز فیش نیز بگذرد انشاءالله مشکلی پیش نمیاد و فیش جدید با قیمت قبل خواهید گرفت و با همان تخفیف نقدی 16 درصد قابل پرداخت است. معمولا در اواخر سال یا وقتی که تخفیف ویژه توسط شهرداری اعلام می شود بایستی نگران گذشت زمان مهلت فیش بود.
   اما در این شرایط شما شاید بهترین کار این باشد که به دایره وصول شهرداری منطقه خود مراجعه نمایید و درخواست تقسیط عوارض را بدهید. منتها تخفیف نقدی 16 درصدی فعلی دیگر شامل حالتان نمی شود.
   ضمنا تصویر فاکتور و فیش شهرداری را برای ما واتساپ کنید تا فاکتور را بررسی کنیم.

 12. سلام. ساختمانی متعلق به پدر بنده است که تازه متوجه شدم بدهی معوق عوارض از سال ۹۶ دارند. با توجه به اینکه ایشان پارسال فوت کرده اند میتوانم درخواست تخفیف در پرداخت داشته باشم؟ متشکرم

  1. سلام. اگر بدهی بابت عوارض ساختمانی مانند پروانه و پایانکار باشد، بله می توانید فیش بگیرید و با تخفیف پرداخت نقدی تسویه حساب نمایید.
   اما اگر عوارض نوسازی و عمران شهری باشد، تخفیف به بدهی های معوقه احتمالا تعلق نگیرد.
   بهترین کار مراجعه به شهرداری و گرفتن فیش و پرداخت هر چه زودتر بدهی شهرداری است. گذشت زمان به نفع بدهکاران به شهرداری نیست

 13. باسلام. من یک واحدآپارتمان از4واحد درسال 96 که قولنامه هم می باشدخریده ام. تاالان قبض مربوط به عوارض شهرداری واسم نیموده بود ولی 1400/09/28قبض عوارض اومدکه ازسال83 تا99 مبلغ عوارض پرداخت نشده جریمه هم دارد.برای کل ساختمان آیا عوارض 83 تا96را بایدپرداخت کنم

  1. سلام. اگر شهرداری قبض را به صورت کلی صادر می کند با سایر مالکین صحبت کنید تا هر فردی یک چهارم را بدهد و در نهایت تسویه کنید. ممکن است شهرداری موافقت کند که فقط برای واحد شما قبض صادر کند.
   در اولین فرصت یک نفر به نمایندگی از سایر مالکین برای گرفتن مفاصا حساب به شهرداری مراجعه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام شهروند عزیز

1- هر سازنده بنایی بالاخره گذرش به کمیسیون ماده صد خواهد افتاد. آموزش ویدئویی قواعد کمیسیون ماده صد و نحوه نگارش لایحه دفاعیه آن را از منو بسته آموزشی خریداری نمایید تا این کمیسیون را بشناسید و خود بتوانید نسبت به نگارش لایحه دفاعیه اقدام نمایید.

2- در این سایت می توانید شهردار مشهد را نقد کنید. در صفحه مربوط نسبت به درج دیدگاه در خصوص نقاط قوت و ضعف اقدام نمایید.

3- لطفا برای ارتباط با ما قبل از تماس تلفنی، از پیام رسان ها با جستجوی نام کاربری farshchi7 استفاده نموده و مستندات و تصاویر را ارسال نمایید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استرفتن به فروشگاه