پاتوق محله قدس

هدف اصلی تشکیل این صفحات، معرفی محلات شهر مشهد و همچنین ایجاد پاتوقی برای هم افزایی و تقویت محله و هم محله ای هاست.
شما می توانید مشکلات محله خود و همچنین ویژگی ها وامتیازات محله خود را با هم محله ای های خود وسایر شهروندان به اشتراک بگذارید.

این صفحه با ثبت نظرات شما، تکمیل و به روز رسانی خواهد شد.

۱- آشنایی با محله قدس

اطلاعات این بخش از اطلس محلات شهر مشهد (تدوین شده توسط معاونت برنامه ریزی وتوسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد ) استخراج شده است.

محله قدس در سیر تاریخی شهر تا سال ۱۳۶۵ جزء محدوده شهری محسوب نمی شده و پس از آن به تدریج وارد بافت شهری شده است.
محله قدس براساس منطقه بندی ۱۳ گانه قدیم شهرداری مشهد درمحدوده منطقه ۲ قرار داشته است که در مرزبندی جدید در منطقه ۱۵شهری شهرداری مشهد قرار دارد.

محلات منطقه 2 شهرداری مشهد

به لحاظ حوزه های برنامه ریزی شهر مشهد هم این محله در حوزه شمال شرقی واقع شده است. همچنین کاربری های عمده محله را می توان به صورت پهنه های مسکونی، تجاری،صنعتی و انبار معرفی نمود. فضاهای باز و سبز همگانی نیز به صورت نقطه ای و خطی داخل محله وجود دارد. به لحاظ دسترسی به خطوط قطار شهری باید بیان کرد که این محله به خطوط قطار شهری مشهد دسترسی ندارد. پیرامون دسترسی به شریان های ارتباطی درون شهری باید بیان کرد که دسترسی به بزرگراه شهیدچراغچی و بولوار خیام شمالی از جمله ویژگی های آن محسوب می شود.همچنین در محله قدس ایستگاه آتش نشانی شماره ۲۱ شهرداری مشهد واقع شده است و در جهت شمال )واقع در محله اسماعیل آباد( نیز کلانتری منطقه گردشگری سپاد قرار دارد.

وجه تسمیه

در گذشته این محله با عنوان کلاته بوقه نامیده می شده است. اما باگذشت زمان نام قدس از شهرک قدس که در این محله واقع شده است،به عنوان نام محله انتخاب شده است.

مراکز محله

مرکز محله شماره یک

در این محدوده هر ۴ کاربری معیار یعنی کاربری های مذهبی-فرهنگی (مسجد وحسینیه امام رضا و مسجد ۱۴ معصوم )، فضای سبز (فضای سبز خطی)، آموزشی (دبیرستان شریف) ، و درمانی (مرکزبهداشت شهید علیرضا رشید) وجود دارد. کاربری شاخص این محدوده به کاربری مذهبی-فرهنگی یعنی مسجد وحسینیه امام رضا و مسجد ۱۴ معصوم با مساحت ۸۰۰ مترمربع و برج مسکونی بهارستان  تعلق دارد. مسجد ۱۴ معصوم که مسجد قدیمی محله محسوب می شود با داشتن پایگاه بسیج و مسجد وحسینیه امام رضا با داشتن هیئت های مذهبی نقش موثری در تقویت جامعه محلی قدس داشته اند. این کاربری به همراه فضای سبز، دبیرستان شریف و مرکزبهداشت شهید علیرضا رشید که در این محدوده قرار دارند زمینه رفت و آمد خانواده ها و ساکنین را ایجاد کرده اند. با توجه به این مشخصات این محدوده به عنوان مرکز محله محسوب می شود. قرار دارد.

۲- مسائل و مشکلات محله قدس (به زودی)

این بخش با کمک نظرات شما ساکنین محله خواجه ربیع تکمیل خواهد شد

۳- اشتغال زایی محله (به زودی)

این بخش با کمک نظرات شما ساکنین محله خواجه ربیع تکمیل خواهد شد

۴- رقم عوارض شهرداری محله قدس در سال۱۴۰۰ ( به زودی)

این بخش در آینده تکمیل خواهد شد

۵- متخصصین وفعالین محله قدس (درحال تکمیل)

سید مجتبی فرشچی– متخصص مدیریت شهری


با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

سلام مشهدی عزیز

ما در این وب سایت نشان دادیم که به صورت تخصصی به مساله مدیریت شهری نگاه داریم و خدمات و اطلاعات خود را نیز از طریق اینترنت در اختیار تمامی آحاد جامعه قرار داده ایم.

 

از شما دعوت می کنیم از ما را به عنوان کاندیداهای شورای شهر مشهد حمایت کنید:

 

سید مجتبی فرشچی؛ کد انتخاباتی 2566؛ واتساپ: 09155136129

 

مجید شکیبامنش: کد انتخاباتی 2167؛ واتساپ: 09150707678

 

برای مشاهده صفحه معرفی هر کاندیدا، روی نام کاندیدا در فوق کلیک نمایید.

در واتساپ (شماره های فوق) با ما ارتباط برقرار نمایید.

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: