پاتوق محله خواجه ربیع

هدف اصلی تشکیل این صفحات، معرفی محلات شهر مشهد و همچنین ایجاد پاتوقی برای هم افزایی و تقویت محله و هم محله ای هاست.
شما می توانید مشکلات محله خود و همچنین ویژگی ها وامتیازات محله خود را با هم محله ای های خود وسایر شهروندان به اشتراک بگذارید.

این صفحه با ثبت نظرات شما، تکمیل و به روز رسانی خواهد شد.

۱- آشنایی با محله خواجه ربیع

اطلاعات این بخش از اطلس محلات شهر مشهد (تدوین شده توسط معاونت برنامه ریزی وتوسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد ) استخراج شده است.

محله خواجه ربیع در سیر تاریخی شهر تا سال ۱۳۵۵ جزء محدوده شهری محسوب نمی شده و پس از آن به تدریج وارد بافت شهری شده است.
محله خواجه ربیع محلی است که مقبره خواجه ربیع در آن واقع شده است،
نام خواجه ربیع در تاریخ، ربیع بن خثیم اسدی ثوری کوفی است.او از طایفه بنی اسد و ساکن کوفه، از هشت زاهد نامی صدر اسلام و همچنین از اصحاب پیغمبر اسام و نیز از سرداران سپاه حضرت علی(ع) بوده است. وی در نیمه دوم قرن اول هجری قمری از عربستان به خراسان مهاجرت کرد و در این ناحیه اقامت گزید و در نهایت در سال ۶۱ تا ۶۳ در نوغان وفات یافت. خواجه در اوایل خلافت حضرت علی )ع( امارت ری را داشته و در جنگ صفین نیز یاور حضرت علی (ع ) بوده است.
روبروی ورودی باغ خواجه ربیع، آب انباری وجود دارد که ساخت آن به ام کلثوم و به کوشش میرزا صدرالدین و به دوره شاه سلیمان صفوی نسبت داده شده است. آقا محمد صادق، مستاجر موقوفه بقعه خواجه ربیع، آن را از درآمد خود تعمیر کرده است.
همچنین روستای حسین آباد خواجه ربیع، نام روستایی است که باغ آرامگاه خواجه در آن قرار گرفته و از جمله موقوفات مزار خواجه می باشد.
اداره باغ و مزار خواجه ربیع در قرن اخیر بر عهده آستان قدس رضوی است.باغ خواجه ربیع یکی از قبرستان های مهم شهر مشهد نیز می باشد. طرح آرامگاه در نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون، چهار ایوانی است. از انتهای ایوان های اضاع بزرگ، راهروهایی به درون باز شده اند.

بالای بنای خواجه ربیع، گنبد فیروزه ای رنگ قرار گرفته است که ارتفاع آن تا کف ۱۸ متر می باشد. گنبد بنا پوشیده از کاشی های زیبای فیروزه ای و درون بنا هم مزین به نقاشی های طلایی رنگ است.

محله خواجه ربیع براساس منطقه بندی ۱۳ گانه قدیم شهرداری مشهد درمحدوده منطقه ۳ قرار داشته است که در مرزبندی جدید در منطقه ۱۵ شهری شهرداری مشهد قرار دارد.

محلات منطقه 3 شهرداری مشهد

به لحاظ حوزه های برنامه ریزی شهر  مشهد هم این محله در حوزه شمال شرقی واقع شده است.
همچنین کاربری های عمده محله را می توان به صورت پهنه های مسکونی، تجاری و مذهبی معرفی نمود.
فضاهای باز و سبز همگانی نیز به صورت نقطه ای داخل محله وجود دارد.

به لحاظ دسترسی به خطوط قطار شهری باید بیان کرد که این محله به خطوط قطار شهری مشهد دسترسی ندارد.
پیرامون دسترسی به شریان های ارتباطی درون شهری باید بیان کرد که دسترسی به بولوارهای شهید ناصری، خواجه ربیع و ۲۲ بهمن از جمله ویژگی های آن محسوب می شود. همچنین در محله خواجه ربیع ایستگاه آتش نشانی و کلانتری وجود ندارد ولی در جهت غرب )واقع در محله ۲۲ بهمن( ایستگاه آتش نشانی شماره ۲۹ شهرداری مشهد و در جهت جنوب (واقع در محله بال) هم کلانتری قرار دارد.

وجه تسمیه

وجه تسمیه محله خواجه ربیع، قرار گرفتن آرامگاه خواجه ربیع در این محله می باشد. مقبره خواجه ربیع در انتهای خیابانی به همین نام واقع و پس از حرم حضرت رضا (ع) از زمره پر زائرترین زیارتگاه ها و تفرجگاه های شهر مشهد است. اساس بنای فعلی مقبره در سالهای ۱۰۲۶ تا ۱۰۳۱ قمری به امر شاه عباس احداث شده که این مقبره بنائی با شکوه و زیبا واقع در باغی وسیع و مصفا بر کنار راست کشف رود در حاشیه شمالی شهر مشهد واقع است.

مراکز محله

مرکز محله شماره یک

در این محدوده هر ۴ کاربری معیار یعنی کاربری های تفریحی-ورزشی (مجموعه ورزشی شهید ناصری)، فضای سبز (بوستان سنبل)، آموزشی (دبستان پسرانه سیمان شرق و دبستان دخترانه سیمان شرق)، تجاری (راسته تجاری) وجود دارد.
کاربری شاخص این محدوده به کاربری آموزشی یعنی دبستان پسرانه سیمان شرق (۱۶۰۰ مترمربع) و دبستان دخترانه سیمان شرق ( ۱۵۰۰ مترمربع ) و با ۲۰ سال قدمت تعلق دارد. مجاورت این دو دبستان با پارک سنبل نیز نقش محلی این محدوده را تقویت کرده است. همچنین این دو کاربری به همراه مجموعه ورزشی شهید ناصری و راسته تجاری خیابان یوسف زاده باعث شده است که کودکان، جوانان و خانواده ها به این محل رفت و آمد کنند بنابراین این محدوده می تواند به عنوان مرکز محله به شمار آید.

مرکز محله شماره دو

در این محدوده هر شش کاربری معیار یعنی کاربری های مذهبی-فرهنگی (مسجد امام زمان )، تفریحی-ورزشی (فضای فنس کشی شده(، فضای سبز (پارک پیچک)، آموزشی (دبستان پسرانه دولتی آیت الله طالقانی)، تجاری(مجتمع تجاری غدیر) و درمانی (درمانگاه شبانه روزی پارس) وجود دارد.
کاربری شاخص این محدوده به کاربری آموزشی یعنی دبستان پسرانه  دولتی آیت الله طالقانی ( ۲۵۰۰ مترمربع) و کاربری فضای سبز یعنی پارک پیچک ( ۴۵۰۰ مترمربع) تعلق دارد. این دبستان با امکانات بالا و در مجاورت با پارک پیچک که دارای فضای بازی کودکان است به همراه مسجد امام زمان که مراسمات مذهبی محله را برگزار می کند، فضای فنس کشی شده، مجتمع تجاری غدیر و درمانگاه شبانه روزی پارس رفت و آمدهای چند منظوره اهالی محله را به این محدوده رقم زده است.

مرکز محله شماره سه

در این محدوده هر ۴ کاربری معیار یعنی کاربری های مذهبی-فرهنگی (آرامگاه خواجه ربیع)، فضای سبز (فضای سبز خطی)، آموزشی (دبیرستان دخترانه دولتی نجمه) ، تجاری (راسته تجاری) وجود دارد.
این محدوده به علت نقش پررنگ کاربری های فرامحلی و شهری آرامگاه خواجه ربیع با مجاورت قبرستان و فضای سبز خطی آن کمتر می تواند به عنوان محل تعامل ساکنین محلی و مرکز محله محسوب شود.

۲- مسائل و مشکلات محله خواجه ربیع (به زودی)

این بخش با کمک نظرات شما ساکنین محله خواجه ربیع تکمیل خواهد شد

۳- اشتغال زایی محله (به زودی)

این بخش با کمک نظرات شما ساکنین محله خواجه ربیع تکمیل خواهد شد

۴- فعالین ومتخصصین محله خواجه ربیع (در حال تکمیل)

سید مجتبی فرشچی– متخصص مدیریت شهری


۵/۵ - (۲ امتیاز)
با استفاده از بخش نظرات در انتهای صفحات سایت، می توانید سوالات و نظرات خود را پیرامون آن مطلب درج نمایید یا اینکه نظرات سایر افراد را بخوانید. برای جستجو میان کامنتها از Ctrl + f استفاده نمایید. ضمنا از طریق ایمیل از پاسخ ما به سوال خود مطلع خواهید شد. دوستانی که اطلاعات فنی دارند، لطفا به سوالات پاسخ دیگران دهند (لینک درج نشود).

سید مجتبی فرشچی

طی سالهای 85 لغایت 94، یعنی 9 سال در بخشهای شهرسازی و درآمد شهرداری مشهد مشغول به کار بوده ام (با عنوان رئیس اداره درآمد). اکنون مایلم با هدف شفافیت هر چه بیشتر امور شهرداری، تجربیات گرانقدر و اطلاعات خود را در اختیار مردم عزیز و سرمایه گذاران محترم ساختمان قرار دهم، در قالب: 1- خدمات مرتبط با شهرداری، 2-ویدئوها و متون آموزشی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سلام شهروند عزیز

هر گونه سوالی در خصوص مشاوره امور شهرداری مشهد دارید را به صورت خلاصه در بخش دیدگاه صفحه مربوطه درج نمایید، به آن پاسخ خواهیم داد و شما از طریق ایمیل تان از پاسخ ما به سوال مطلع خواهید شد.

بر روی آدرس پیج اینستاگرام ما در صفحات کلیک نمایید و دنبال نمایید تا در جریان رویدادهای جدید ما قرار گیرید.

مشاوران شهرداری اطمینان شرق

Open chat
1
سوالی دارید؟ در واتساپ طرح نمایید
سلام. چنانچه سوالی در خصوص خدمات و یا آموزشهای ما دارید، از طریق واتساپ {09150707678} ارتباط بگیرید.
روی آیکن زیر مجدد کلیک کنید: